Madame Tussauds, ilk olarak Londra’da bir bal mumu heykel müzesi olarak açılmış olsa da günümüzde dünyanın hemen hemen her önemli şehrinde şubesi bulunan bir marka niteliğinde. Heykeltıraş Marie Tussauds tarafından yapılan meşhur film yıldızları, katiller, sporcular ve tarihin ünlü simalarının heykelleri Londra’nın devasa sergilerinden biri.

Cazibe ve parıltıyı tarihle birleştirerek 14 farklı heyecanlı ve interaktif bölgede ziyaretçilerin beğenisine sunulan Modern Madame Tussauds’da, David Beckham, Lewis Hamilyon, Kate Winslet ve kraliyet ailesinin ünlü isimlerinin heykellerine ev sahipliği yapıyor. Çok sevilen simaların bal mumuyla ölümsüzleştirilmesinin yanında dünyanın en ünlü suçlularının da tasvirlerini bu müzede görmek mümkün.

Madame Tussauds, Londra

Madame Tussauds, Londra

Londra gezilecek yerler arasında yer alan Madame Tussauds kapılarını açtığı 200 yıl öncesinden bu yana dünyanın her yerinden milyonlarca ziyaretçi akınına uğruyor. 200 yıldır popülaritesini hiç düşürmeden koruyabilmesinin sırrı ise zaman içinde geçirdiği değişiklikler. Gelen ziyaretçilere heykellere dokunabilecek kadar yakın bir ortam sağlayan müze, başka hiçbir standart müzenin hissettiremeyeceği kadar özel ve dolu dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

Madame Tussauds, London
Usain Bolt, Madame Tussauds

1770 yılına uzanan müzenin tarihi, Marie Tussaud’un henüz 17 yaşındayken bal mumu sanatını hocası olan Dr. Curtius’dan öğrendiği Paris’e kadar dayanıyor. Fransız devrimi sırasında, öldürülen aristokratların ölüm maskelerini yapan Marie Tussaud, sonraları, 19.yy’ın başlarında hırsızların büstlerinin ve devrim niteliği taşıyan kutsal emanetlerin  sergilendiği bir sergi kapsamında İngiltere’ye geldi.

Madame Tussauds, Londra
Beatles, Madame Tussauds

Bu sergi aslında gazete gibi dünyada olan biten olayları gösterir nitelikteydi. Sonraki yıllarda sergi o kadar popüler ve eşsiz oldu ki 1835 yılında Baker Street’de kendisine kalıcı bir yer edindi. 1884 yılında ise Madam Tussauds Müzesi şu an bulunduğu Marylebone Yolu’ndaki Londra’ya taşındı.

Tarihi ve Ünlüleri

20.yy’a girilmesiyle müzenin başlıca rolü de değişmeye başladı. Halka açık sergiler azaldı ve ünlülerle röportajların yapıldığı yer olarak hizmet vermeye başladı. Müze 1925’te çıkan bir yangından, 1931 yılındaki bir depremden ve 2. Dünya savaşı sırasındaki bombardımandan sağ salim çıkmayı başardı.

Madame Tussauds, Londra
Audrey Hepburn, Madame Tussauds

İçinde Fransız devriminde yapılmış olan ölüm maskelerinin de bulunduğu orijinal eserlerin çoğu halen sergilenmekte. Michael Jackson ve Kate Moss gibi modern ünlülerle yan yana duran maskeler bu sayede müze her yaştan ziyaretçiyi kendisine çekiyor.

Sürekli olarak kendini güncelleyebilmesi sayesinde Madame Tussauds bu popülaritesini sürekli koruyup milyonları kendine çekmeye devam edecek gibi gözüküyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here