Macaristan, Orta Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri. Denize kıyısı olmayan ülke, Slovakya’nın güneyinde, Avusturya’nın doğusunda yer alıyor. Karpat Dağları eteklerinde kurulu olan Macaristan, Tuna Nehri’nin içinden geçtiği ülkeler arasında bulunuyor.

Keltler, Romalılar, Slavlar ve Avarlar’a ev sahipliği yapan ülke, 9. yüzyıldan beri bağımsızlığını koruyor. Avrupa’daki en zengin halk kültürüne sahip Macaristan, tarihi eserleri, doğal parkları, termal hamamlarıyla her yıl 10 milyondan fazla turisti tarafından ziyaret ediliyor.

Macaristan Hakkında Bilgiler

Macaristan’ın yapısı

Budapeşte Macaristan Gezilecek Yerler
Budapeşte, Macaristan

Milattan önceki zamanlarda Roma İmpratorluğu toprakları arasında yer alan Macaristan, ilk bağımsızlığını 896 yılında Macaristan Prensliği’nin kurulmasından sonra elde etti. Giderek büyüyen prenslik 1000 yılına gelindiğinde bir krallık oldu. 15 ve 16. yüzyıllarda sıklıkla Osmanlı saldırılarına maruz kalan ülkenin büyük bir bölümü Mohaç Savaşı sonrasında Osmanlı hakimiyetine geçti. Bu savaş Macar Krallığı’nın sonunu hazırlayan en büyük olay olarak tarihe geçti.

17. yüzyılda Avusturya ile birleşen ülke, Avusturya-Macaristan İmpratorluğu olarak 1918 yılına kadar varlığını sürdürdü. 1 Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Macaristan Sovyet Cumhuriyeti 1921-1944 yılları arasında varlığını sürdürdü. 1947 – 1989 yılları arasında komünist yönetimi benimseyen Macaristan 1989 yılından sonra parlamenter cumhuriyet sistemine geçti.

malta
Parlamento Binası Budapeşte Macaristan
Budapeşte, Macaristan

Resmi adı Macaristan Cumhuriyeti olarak bilinen ülkenin adı, 2012 yılında Macaristan olarak değiştirildi. 1999’dan beri NATO’da yer alan Orta Avrupa ülkesi, 2004’ten beri Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında yer alıyor.

Macaristan İngilizce ‘Hungary’ adıyla tanınıyor ve bu adla bir Türk kabilesi olan ve Orta Asya’dan gelip Macaristan çevresine yerleşen Avrupa Hunları’na atıfta bunuluyor. Bunun nedeni Macar halkının Avrupa Hunları’ndan oluştuğunun düşünülmesi.

Dünyanın en güzel kentlerinden biri olarak gösterilen Budapeşte’nin başkentliğini yaptığı ülke, 19 idari ilden oluşuyor ülke genelinde yaklaşık 10 milyon insan yaşıyor. Resmi dilin Macarca olduğu Macaristan’da, ikinci dil olarak İngilizce üçüncü dil olarak Almanca konuşuluyor. Para birimi olarak Macar Forint‘i kullanılan ülkede Avrupa Birliği Üye Ülkeleri arasında bulunmasından dolayı Euro da kullanılıyor.

Macaristan’ın coğrafi özellikleri

Aggtelek Milli Parkı Macaristan
Aggtelek Milli Parkı

Orta Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri olan Macaristan’ın içinden Tuna Nehri ve Tisza Nehri geçiyor. Ülkenin iki yakası olan Buda (Tepesi) ve Pest (Ovası) Tuna Nehri tarafından ikiye ayrılıyor. Dünyanın en büyük ikinci termal gölü olanm Heviz Gölü, Orta Avrupa’daki en büyük göl olan Balaton Gölü ve Avrupa’nın en geniş otlağı olan Hortobagy Macaristan toprakları içinde yer alıyor.

145 doğal koruma alanı, 35 düzenlenmiş özel alan ve 10 milli parka sahip ülke, ilkbahar ve sonbahar göç sezonunda kuşlar için önemli bir durak konumunda. Kosice yakınlarında bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Aggtelek Milli Parkı, 712 mağaradan oluşuyor. Macaristan’ın Slovakya ile paylaştığı bu park 55.800 hektar alanı kaplıyor ve dünyanın en büyük mağara sistemi olarak biliniyor.

1000’den fazla kaplıcasıyla ve 300.000 kapasiteli SPA tesisine sahip olan ülkede 450 hamam hizmet veriyor. Başkent Budapeşte’de dünyanın en büyük yer altı jeotermal mağara sistemine sahip. Avrupa’nın en büyük termal tesisi sayılan Szechenyi Termal Hamamı da Budapeşte’de bulunuyor.

Macaristan’da kültür

Pannonhalma Manastırı Macaristan
Pannonhalma Manastırı

Macar bilim adamlarından Dennis Gabor Holography’i, Laszlo Biro tükenmez kalemi, John Kemeny ile Thomas E. Kurtz BASİC program dilini, İmre Brody Kripton elektrikli lambayı, Janos Irinyi ve Erno Rubik Rubik Küpü buldu. Klasik müzik kültürüne sahip olan ülkede Bela Bartok, Zoltan, Kodaly ve Franz Liszt Macar ünlü bestekarlar olarak biliniyor.

996 yılında Panonhalma Kasabası’nın 282 m yüksekliğindeki tepede inşa edilen Pannonhalma Manastırı, Macaristanın en eski dini merkezlerinden biri sayılıyor ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Dünyada Kaz Ciğeri üretiminde Fransa‘dan sonra ikinci sırada yer alan Macaristan’ın milli yemeği kısık ateşte, et, havuç, soğan ve Macar kırmızı biberinden hazırlanan Goulash olarak biliniyor. Dünyada en çok tanınan şaraplar arasında bulunan Macar Şarapları Roma tarihi kadar eski bir geçmişe sahip. Olimpik yarışmalarda dünyada en çok altın madalya kazanan altıncı ülke olan Macaristan, 1986 yılından itibaren Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapıyor.

Doğal güzellikleri, yeraltı kaynakları, tarihi eserleri ve yüzlerce yıllık kültürüyle Macaristan, Orta Avrupa’da keşfedilmeyi bekliyor.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here