Macar Ulusal Müzesi, hem Budapeşte’nin en eski müzesi hem de şehrin en ilgi çekici yerlerinden biri. Arpad hanedanlığından komünizmin bitişine dek süregelen tarihi en ince detaylarıyla saklamayı başarmış. Müze Budapeşte’nin en büyük ve gösterişli binalarının birinin içinde bulunuyor.

On dokuzuncu yüzyılın en büyük Macar mimarı olarak görülen Mihaly Pollack tarafından tasarlanan binanın yapımı 1837’den 1847’ye kadar sürmüş. Viyana’da eğitim gören Pollack, on kolonlu ve devasa bir tapınağa benzeyen tasarıma imza atmış. Pencere alanı ise Raffaelo Monti’nin yaptığı heykellerle süslü. Roma İmparatorluğu’nda kinayeli simgelemenin yapıldığı Pannonia’yı, sanat ve bilimi temsil eden figürlerin ortasında görebilirsiniz.

Macar Ulusal Müzesi, Budapeşte

Macar Ulusal Müzesi

Müzenin iç tasarımında ilk göze çarpan dev merdiven, Roma Pantheon tapınağından hemen sonra tasarlanmış ve aynı etkileyici duruşa sahip. Duvarlarda görebileceğiniz Mor Than ve Karoly Lotz tabloları da tasarıma zenginlik katan unsurlar.

1802’de Kont Ferenc Szechenyi’nin büyük bir koleksiyon bağışlamasıyla temeli atılan ve açılışı yapılan müze, günümüzde bir milyondan fazla esere ev sahipliği yapıyor. Macaristan’ın tüm çağlarda geçirdiği dönemleri anlatan ve resimleyen tarihi eserler, bilgi ve belgeler müzenin koleksiyonunu oluşturuyor.

Macar Ulusal Müzesi, Budapeşte

İkinci katta bulunan ana koleksiyonlar ise, onuncu yüzyıldaki Arpad hanedanlığından yirminci yüzyıldaki komünizmin sonuna dek geçen tarihi süreci kapsamakta. En etkileyici eserlerin pek çoğu, ilk sekiz odada bulunuyor. Görülmesi gereken en önemli eserlerden biri de Constantine IX Monomachos’un on birinci yüzyılda yapılan krallık tacı. Mutlaka görülmesi gereken diğer eserler arasında ise fil dişinden yapılmış eğer, kral Sigismund II’nin çocuk zırhı, Gotik ve Rönesans dönemlerine ait ahşap koro sıraları ve harika tasarıma sahip Türk silahları.

János Arany Anıtı

Macar Ulusal Müzesi, János Arany Anıtı

Adres: Buda Palace Building A-B-C-D, 1014 Budapest, Szent György tér 2. www.mng.hu
Ziyaret saatleri: Salı-Pazar arası 10.00-06.00, Pazartesi kapalı.
Macar Ulusal Müzesi giriş ücreti: Müze HUF 2800, kalıcı sergiler HUF 1800.

Macar Ulusal Müzesi tarihte ülkeye sanat, bilim ve edebiyat alanlarında büyük katkı sağlamış Macar büyüklerinin heykelleriyle süslenmiş bir bahçeye sahip. En etkileyici anıt ise Toldi üçlemesi ile tanınan yazar Japons Arany Anıtı. Alajos Sytobl tarafından yaratılmış olan anıt hemen müzenin önünde bulunuyor. Arany’ı üçlemesindeki iki karakter olan Rozgonyi Piros sağında ve Miklos Toldi solunda olmak üzere bir kaidenin üzerinde tasvir ediliyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here