Lviv’e, Türkiye’den 1.5 saat süren direkt uçuş seferleri ile ulaşım mümkün. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da Pegasus’un uçuş seferleri bulunuyor. Ukrayna Hava Yolları ile de Kiev aktarmalı olarak Lviv’e uçabilirsiniz.

Şehir merkezine 6 km uzaklıkta bulunan Lviv Havalimanı, Galiçya Kralı’nın adı olan Danylo Halytskyi Havalimanı olarak da biliniyor. Hem yurtiçi hem yurtdışı uçuşların yapıldığı havalimanından şehir merkezine ulaşım için taksi, otobüs, troleybüs ve araç kiralama seçenekleri var.

Lviv-Nasil-Gidilir
Lviv Opera Binası

Terminal çıkışında bulunan taksiler şehir merkezine gitmek için seçilebilecek en hızlı ve konforlu ulaşım seçeneklerinden. Otobüsle Lviv Havalimanı’ndan kent merkezine yaklaşık 10-15 dakikada gidebilirsiniz. Haftanın her günü, sabah 7 ile akşam 10 saatleri arasında hizmet veren otobüsler, havalimanındaki yeni terminal binasından hareket ediyor.

Otobüslerin durak güzergahları

Krychevskoho Str, Lyubinska Str, Kulchytska Str, Rynok Pivdennyi, Kulparkivska Str, Vasylya Symonenka Str, Univermag Okean, Boychyka Str, Arkasa Str, Shumskoho Str, Ivana Horbachevskoho Str, Depo, Petro Doroshenko Str ve Svobody Ave.

Lvive-Nasil-Gidilir
Lviv, Ukrayna

Troleybüs ile ulaşım tercih ederseniz de yaklaşık 10-15 dakika içinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Haftanın her günü, sabah 6 ile akşam 10 saatleri arasında çalışan troleybüse havalimanındaki eski terminal binasından ulaşabilirsiniz.

Troleybüs durak güzergahları

City Center (Ivan Franko University), Lystopadovoho Chynu Str. (Krushelnytskoyi Str.), St. Yura Sq, Metropolyta Anreya Str, Geroiv UPA Str (return route – Okruzhna Str.) ve Lyubinska Str.

Terminal A binasından ulaşabileceğiniz araç kiralama ofislerinden ise şoförlü veya şoförsüz olarak araç kiralayabilirsiniz. Diğer yandan ülkenin farklı şehirlerinden gelecekseniz otobüs veya tren yolculuğu diğer alternatifleriniz olabilir. Özellikle Kiev veya Odessa şehirlerinden trenle Lviv’e ulaşabilirsiniz.

Ukrayna’nın batısında bulunan Lviv, genel olarak ucuz bir şehir. Kullanılan para birimi ise Ukrayna Grivnası. Oldukça yağışlı ve soğuk bir iklime sahip olan Lviv’i ziyaret etmek için en uygun tarihler ise temmuz ve ağustos ayları.

Türk vatandaşlarından 30 güne kadar vize istemeyen Ukrayna’ya ayrıca yeni tip kimlik kartlarıyla pasaport olmadan da giriş yapılabiliyor.

Lviv’in bu kadar turistik olmasının sebeplerinden biri de gece hayatının oldukça ünlü olması. Lviv’in gece kulüpleri oldukça popüler ve tatil mevsimlerinde adım atacak yer bulamıyorsunuz.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba tek başıma lviv şehrine gideceğim uçağım geç vakitte indiğinden dolayı şehir merkezine hemen geçmek istemiyorum havalimanında oyalanabileceğim mekanlar var mı ?

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here