Lviv, Ukrayna’nın batısında, ülkesinin çağdaş yüzünü yansıtan bir Avrupa kenti. Tarih boyunca Doğu Galiçya’nın önemli kültürel merkezlerinden biri olan Lviv, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle göz doldururken gece hayatıyla da tüm Avrupa’nın gözdesi. Tarihi Şehir Merkezi olan Old Town ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Lviv’de başlıca gezilecek yerler kiliselerin ağırlıkta olduğu tarihi dokular. Bira, çikolata ve kahve üretimiyle de Doğu Avrupa’nın ilgi çeken Lviv’de, gezilecek yerler dışında, ilkbaharda Virtuosi Müzik festivali ve sonbaharda da Zoloty Lev festivali düzenleniyor. Kasım ayında ise, opera festivali olan Solomia Kryshelnytska’ya katılabilirsiniz.

Lviv Gezilecek Yerler

1. Old Town

Lviv-Old-Town

Lviv’de gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu, UNESCO tarafından 1998’de Dünya Kültür Mirası Listesine dahil edilerek koruma altına alınan Old Town bölgesinde yer alıyor. Zamovka Tepesi’nin eteklerinde, Poltava Nehri kıyısında bulunan bölge, tarih boyunca Orta Avrupa, Baltık, Akdeniz ve Asya’yı birbirine bağlayan önemli ticaret yollarının kesişim noktasında yer almış. Birçok mimari ve sanatsal başyapıtın yanı sıra, yüksek kale ve çevresindeki alanda beş kilise bulunduğu Old Town’un yerleşim düzeni, dönemin Doğu Avrupa şehir planlama sisteminin en güzel örneklerinden birisi olarak kabul ediliyor. İnce Rönesans ve barok tarzı evler, özgün Orta Çağ düzenini koruyarak, özellikle Rynok Meydanı ve çevresinde günümüze dek ulaşmış.

2. Rynok Meydanı

Market-Meydani-Lviv

Rynok Meydanı, Pazar Meydanı olarak da bilinen ve 500 yıl boyunca Lviv’in kültürel, siyasi ve ticari yaşamının merkezi olan bir meydan. Buradaki yapıların çoğu İtalyan, Avusturyalı ve Alman mimarlar tarafından tasarlanıp, yaptırılmış. Şehrin en kalabalık yeri olan ve günün her saati dolu olan Rynok Meydanı’nın ortasında yer alan ve 300 basamak ile ulaşılabilen Lviv Belediye Binası’nın kulesinden şahane bir Lviv manzarası izleyebilirsiniz.

3. Shevchenko Meydanı

Shevchenko-Meydani-Lviv

Shevchenko Meydanı, Lviv’in tüm ünlü mağaza, kafe, pub ve restoranların yer aldığı rengarenk bir meydan. Şehrin en lüks bölgesi olarak kabul edilen Shevchenko Meydanı’nda bir şeyler yiyebilir veya bir fincan kahve ile soluklanabilirsiniz.

4. Liçakiv Mezarlığı

Lviv-Licakiv-Mezarligi

Liçakiv Mezarlığı, Ukrayna’nın olduğu kadar Avrupa’nın da en önemi mezarlığı. 1787’den bu yana şehir merkezinde yer alan mezarlık, ülkenin önemli politikacıları, yazarları, oyuncuları ve dünya çapında tanınan opera sanatçılarının ebedi istirahatgahı. 400 binden fazla mezara ev sahipliği yapan Liçakiv, rehberli turlarla gezilebiliyor.

5. Potocki Sarayı

Potocki-Sarayi-Lviv

Potocki Sarayı, Lviv şehir merkezinde, Kopernika bölgesinde yer alıyor. Avrupa’nın en güçlü ailelerinden olan Potocki’lerin konutu olarak 1880’lerde yapılan Potocki Sarayı, Fransız mimar Louis Dauvergne tarafından tasarlanmış. 2000’lerden bu yana Ukrayna Cumhurbaşkanı ikametgahı olarak kullanılan saray zaman zaman sergilere de ev sahipliği yapıyor.

6. Lviv Sanat Galerisi

Lviv-Art-Gallery

Lviv Sanat Galerisi, şehir merkezindeki 24 salonuyla Hollandalı, Fransız, İtalyan ve İspanyol ekolünde birçok sanatçının yüzlerce çalışmasına ev sahipliği yapıyor. Ukrayna’nın en büyük ve en iyi sanat müzesi olan Lviv Sanat Galerisi’nin eşsiz Polonya ve Galiçya koleksiyonu mutlaka görülmeli.

7. Lviv Chocolate Factory

Lviv-Cikolata-Fabrikasi

Lviv Chocolate Factory, çikolatalarıyla ünlü Ukrayna’nın en görülesi adresi. 5 katlı olan fabrikayı ziyaret edebilmek için uzun süre sıra bekleseniz de, buna değeceğine emin olun. 5 katlı mağazada pek çok çikolata çeşidi deneyip beğendiğinizi satın alabilirsiniz. Diğer yandan Lviv seyahatinizi, her yıl 9-12 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Çikolata Festivali’ne denk getirirseniz dünyaca ünlü çikolata sanatçılarının hünerlerine şahit olabilirsiniz.

8. Lviv Opera Binası

Lviv-Opera-Binasi

Lviv Opera Binası, Svobody Caddesi’nde yer alan Lviv’in en önemli yapılarından biri. 1900’de Neo-Rönesans tarzında yapılan Lviv Opera Binası, Avrupa’nın en güzel opera binalarından biri olarak kabul ediliyor. Özellikle de Aynalı Salonu ile ünlü olan yapının akustik bakımdan çok iyi bulunuyor. Heykellerle bezeli olan yapı Özgürlük Bulvarı’nın bitiminde bulunuyor.

9. Ermeni Kilisesi

Ermeni-KAtedrali-Lviv

Lviv Ermeni Kilisesi, Lviv’in eşsiz mimarisiyle öne çıkan ve daha çok Ermeni nüfusun yaşadığı Virmenska bölgesinde yer alıyor. Eşsiz mozaikleri ve duvar resimleriyle ünlü olan yapının en büyük özelliği, içerisinde Avusturyalı ressam Gustav Kilimt’in çalışmalarını da görebiliyor oluşunuz. 1363 tarihli kilise, halen ibadete açık.

10. St. George Katedrali

StGeorge-Katedrali-Lviv

St. George Katedrali, Lviv şehir merkezindeki St. Yura Meydanı’nda yer alıyor. Rokoko mimari stilinde 1744-1761 arasında yapılan katedral, Avrupa’nın en güzel dini yapılarından biri. St. George Katedrali’nin kulesinde yer alan ve 1341’de yapılan çan ise, Ukrayna’nın en eski kilise çanı olarak kabul ediliyor.

11. Yerel Mimari Müzesi

Folk-Architect-Museum-Lviv

Lviv Yerel Mimari Müzesi (Folk Architecture Museum), Shevchenko Ormanı içerisinde, 60 hektarlık bir alan üzerine kurulu. Bu devasa alan içerisinde yer alan altı ahşap kilise ve 120 yapı ise, Ukrayna’nın çeşitli bölgelerindeki yerel yaşamı yansıtıyor. Liçakiv Mezarlığı’nın yakınlarında bulunan müze, Lviv’in öne çıkan adreslerinden.

12. Yüksek Kale

Yuksek-Kale-Lviv

Yüksek Kale, bir tepe üzerinde yükselen eski bir kale kalıntısı üzerindeki görüntüleme platformu. Muazzam bir Lviv manzarasının izlendiği tepeye tırmanmak ise epey yorucu. Ancak tepedeki parkta soluklanabilir ve yemyeşil doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

13. Ecza Müzesi

Pharmacy-Museum-Lviv

Ecza Müzesi (Pharmacy Museum), eski eczane şişelerinden, ahşap kavanozlara, antika terazilerden havanlara dek pek çok objenin yer aldığı bir müze. Rehberli turlarla ziyaret edebileceğiniz Ecza Müzesi, Ukrayna ve Avrupa’nın tarihi öneme sahip en eski tek bilinen eczane müzesi. 1735’te kurulan müze, 1966’da Eczacılık Tarihi Müzesi olarak koruma altına alınmış.

14. Dominican Katedrali ve Manastırı

Dominican-Katedrali-Lviv

Dominican Katedrali ve Manastırı, 12. Yüzyıla tarihlenen Lviv’in en eski yapılarından biri. Dominikan Tarikatı üyelerinin ahşap malzeme ile yaptırdığı katedral yangında zarar görse de, 1749-1761 arasında yeniden inşa edilerek günümüzdeki görünümüne kavuşmuş. Dominican Katedrali ve Manastırı, 1970’lerden bu yana Lviv Din Tarihi Müzesi olarak hizmet veriyor.

15. Olesko Kalesi

Olesko-Kalesi-Lviv

Olesko Kalesi, Lviv kent merkezi dışında alternatif arayanları için en doğru adres. Bir müze kompleksi olarak önem kazanan 1390 tarihli kale, Ukrayna bölgesinin en eski yapılarından biri. Kale içinde bulunan sergi alanında, geçmiş dönemlerin kültürel atmosferi canlandırıldığı gibi, ahşap heykel koleksiyonunun bulunduğu alan da ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor.

Liviv, Ukrayna’nın tarihi dokuları, müzeleri ve festivalleriyle ünlü en hareketli kenti. Keşfedin!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here