Kont Siegfried’in 963’te Lütteburg (Lüksemburg) Kalesini kurmasıyla tarih sahnesine çıkan Lüksemburg, Roma ve Cermen kültürlerinin kesiştiği bir noktada yer alıyor. Konumu nedeniyle iki uygarlığın da kültürel özelliklerinden izler taşıyan Lüksemburg’da Lüksemburgça, Almanca ve Fransızca olmak üzere üç resmi dil konuşuluyor.

Başkent Lüksemburg kenti deniz seviyesinden 300 m yükseklikte kurulmuş. Başkent, sarp kayalık bir yayla üzerine kurulu modern semtler ile aşağı kentte bulunan Grund, Clausen ve Pfaffenthal adlı üç semt arasındaki karşıtlıkla şaşırtır.

Luksemburg NeredeLüksemburg nerede

Avrupa’nın tam kalbinde olan Lüksemburg, Büyük Dukalığı Batı Avrupa’nın ortasında Belçika, Almanya ve Fransa’nın arasında yer alıyor.  Genellikle Hollanda ve Belçika’yı ziyaret eden turistlerin mutlaka görmeden geçmek istemediği bir ülke Lüksemburg.

İki doğal bölgeye ayrılan ülkenin Kuzeyde Ösling ve doğuda bulunan Moselle Vadisi ile güneyde “Minette Havzası”nı kapsayan Gutland. Ülkenin toplam yüzölçümü 2,586 km kare. Bunun 828 km karesi Ösling’e ve 1,758 km karesi Gutland’a ait.

Göz at:

Luksemburg neresiKuzeydeki Ösling, Ardenler silsilesinin bir parçası ve Almanya’daki Eifel ile birleşiyor. Sık ormanlarla kaplı bu bölge ülke topraklarının üçte birini (% 32) oluşturuyor ve çok sayıda turist ziyareti alıyor. Dik yamaçlardaki köyler, ırmaklar ve göller ile meşe ve karaçam ormanları ile kaplı bölgenin iklimi oldukça sert.  En önemli şehirler Wiltz, Clervaux ve Vianden.

Ösling ve Gutland arasındaki sınır bölgesi, çeşitli ve verimli toprakları sayesinde ülkenin en önemli tarım bölgelerinden birisi.

Ülkenin güneyinde ve ortasında yer alan Gutland başkentle birlikte ülkenin geri kalan (% 68) kısmını kapsıyor. Burası genellikle tarlalar ve ormanlarla kaplı. Moselle Vadisi büyüklüğü ve manzara çeşitliliği nedeniyle Lüksemburg’un en görkemli vadisi. Özellikle bağcılık burayı ülkenin turizm açısından en önemli çekim noktalarından biri yapmış. Lüksemburg’un Küçük İsviçresi Müllerthal, Moselle Vadisi’nin kuzeyinde Alman sınırında yer alıyor. Bu bölgenin en önemli yerleşim alanı Echternach, Lüksemburg’un en eski kentlerinden biri.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here