Lüksemburg, ağaçlık vadiler ve parıl parıl nehirlerin bulunduğu yüksek bir platoda bulunduğundan dağ yürüyüşü severler için dünyanın en güzel rotalarından biri olarak biliniyor.

Lüksemburg’un kesin olarak tanımlanabilen bir iklimi yok. Atlantik bölgesinin okyanus iklimi ile Doğu Avrupa ovasının kara iklimi arasında değişiyor. Kara iklimi etkisi kışın kuru ve sert soğuklar getirirken, okyanusun etkisi her mevsimde yağışlara neden oluyor. Mayıs’dan Ekim ortalarına kadar iklim ılıman; Haziran, Temmuz ve Ağustos en sıcak; Temmuz ve Ağustos genelde en güneşli aylar. Eylül ve Ekim Lüksemburg’da kendine özgü pastırma yazı olarak biliniyor.

Lüksemburg'a Ne Zaman GidilirLüksemburg’a ne zaman gidilir

Sıcak hava genellikle Mayıs ayından Eylül ayına kadar sürüyor. Kar ise çoğu zaman kış aylarında görülebiliyor, özellikle yüksek Ardenler bölgelerinde ve ülkenin kuzey yarısında. Eskiden daha fazla kar olduğundan günümüzde bu bilgi biraz daha değişti ve eski güvenini kaybetti. Tüm ülkede yapılan kayakçılık da yavaş yavaş yok olmaya yüz tuttu.

Kuzey bölgeler yıl boyunca güney bölgelere göre biraz daha yağışlı ve soğuk oluyor. Diğer tüm bölgelerde de görülen beklenmedik hava değişimleri artık ülkenin ikliminin ortalama bir tahminini çıkartmayı neredeyse imkansız kılıyor bu yüzden ziyaretçiler her ne zaman gelirse gelsin her türlü hava koşuluna hazır olmalılar.

Lüksemburg'a Ne Zaman Gidilir
Sonbahar’da Lüksemburg

Restoranlar, oteller ve turistik etkinlikler Lüksemburg şehrinde hemen hemen tüm yıl boyunca aktif ve belli bir düşük ya da yüksek sezon bulunmuyor. Ancak Haziran ayında düzenlenen Ulusal Gün, Easter ve Noel gibi günlerde her yer erken rezervasyon ile dolabiliyor, bu yüzden erken davranmak gerekiyor. Ülkenin diğer bölgeleri çok belirgin bir şekilde Ocak ve Şubat aylarında düşük sezon yaşıyor. Küçük oteller ve restoranlar kış boyunca kapalı kalıyor ve işletmelerin bazıları da günün sadece belli saatlerinde açık oluyor.

 

Sonbahar ayı özellikle ülkenin kuzey bölgelerini ziyaret etmek için çok güzel bir dönem olabiliyor. Yaprakların sararması, doğanın değişimi ve restoranların mevsimsel menüleri sunuyor olması bu dönemde gelmenin en büyük artıları olarak göze çarpıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here