Denize kıyısı olmayan Lüksemburg, Belçika, Fransa ve Almanya toprakları ile çevrili. Toplam 12 kantondan oluşan ülkede, ülkeyle aynı ismi taşıyan başkent Lüksemburg dışında Diekirch ve Grevenmacher şehirleri bulunuyor.

Dünyada kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu ülke unvanını taşıyan Lüksemburg, gelişmiş ekonomisi ve yüksek refah seviyesi ile biliniyor.

Luksemburg nasıl gidilirLüksemburg’a nasıl gidilir

Luksemburg Kaç SaatHava Yolu ile Ulaşım

Lüksemburg’ta yalnızca bir uluslararası havalimanı bulunuyor. Luxembourg-Findel Havalimanı’na Türk Hava Yolları ve Lüksemburg’un resmi hava yolu şirketi LUXAIR’in direkt uçuşları bulunuyor.

Belçika’nın başkenti Brüksel’e uçarak, Brüksel’den 3 saatlik bir tren yolculuğu ile de Lüksemburg’a ulaşmak mümkün. Ekonomik uçak bileti bulmanın kolay olduğu Almanya Frankfurt Hahn Havalimanı’ndan kalkan shuttle otobüsleri ile Lüksemburg’a geçiş yapılabiliyor. Flibco şirketi otobüsleri Lüksemburg Garı’na kadar gidiyor.

Demir Yolu ile ulaşım

Lüksemburg’a Avrupa’nın farklı kentlerinden direkt ve aktarmalı tren seferleri bulunuyor. İngiltere’den Paris aktarması yapan hızlı tren hattında yolculuk 3,5-4 saat sürüyor. Brüksel-Lüksemburg arasında her gün düzenli seferler var. Brüksel ile Lüksemburg yolculuğu trenle 2 saat sürüyor. Diğer kentlerden Brüksel aktarması yaparak şehre gelinebiliyor.

29 farklı Avrupa ülkesinde geçerliliği bulunan InterRail biletleri Lüksemburg yönünde de geçerli. 15, 22 ya da 30 gün süresince kullanılabilen ‘Global Pass’ bileti ile 10 gün içinde 5 sefer ya da 22 gün içinde 10 sefer tren yolculuğu yapılabiliyor. ‘The One Country’ tipi biletle ise Bosna ve Karadağ haricindeki tüm ülkelerde 3, 4, 6 ya da 8 gün seyahat etmek mümkün. Hızlı trenle ve kuşetli trenler için ekstra ücret talep ediliyor.

InterRail Benelux Pass ile 30 günlük takvim boyunca 3, 4, 6 ya da 8 gün yalnızca Belçika, Lüksemburg ve Hollanda içerisinde seyahat edilebiliyor.

Eurailpass tren bileti 28 Avrupa ülkesinde geçerli. 10, 15, 21, 30, 60, 90 günlük kullanım ömrü olan biletler ile 5, 10, 15 sefer kullanım mümkün.

Göz At: Lüksemburg Gezi Rehberi

Şehiriçi ulaşım

Lüksemburg genelinde belediye otobüsleri ile toplu ulaşım hizmeti veriliyor. Tek seferlik ya da 24 saat geçerli olan biletler ile ulaşım imkanı sağlanıyor. Ayrıca ‘short-duration’ ismi verilen biletler ilk kullanımdan sonra 2 saat boyunca kullanılabiliyor. Bu biletle ülke içinde şehirlerarası tren ve otobüs yolculukları da yapılıyor. Ülke içindeki tüm şehir ve kasabalara halk otobüsü bağlantısı var. Ulusal tren yolu firması Chemins de Fer Luxembourgeois, ülke içindeki banliyö sistemini işletiyor.

Luxembourg Card sahipleri kart türüne göre 24 saat ile 72 saat arasında tüm toplu ulaşım araçlarına ücretsiz biniyor. Kartla 40’tan fazla turistik aktivite ve müzeye giriş de ücretsiz.

Günlük Bilet (Billet Longue Duree) alanlar ertesi gün sabah 04.00’e kadar tüm toplu ulaşım araçlarına sınırsız biniyor.

Lüksemburg’a ne zaman gidilir

Karasal bir iklimin hakim olduğu Lüksemburg’da kış ayları kar yağışlı geçiyor. Lüksemburg hava durumu, Mayıs ile eylül ayları boyunca etkili olan sıcak hava nedeniyle ziyaretçileri olumsuz etkileyebiliyor. Yaprakların sarardığı, hoş görüntülerin ortaya çıktığı sonbahar ayları ülkeyi ziyaret için en ideal dönem.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here