Lüksemburg mutfağı, Almanya’nın devasa porsiyonlar ile özel ve ihtişamlı Fransız-Belçika tarzını bir araya getiriyor. Yerel balıkların hazırlanışı ise nereye giderseniz gidin kusursuz denecek kadar başarılı, aynı şekilde hamur işi ve kekler de bir o kadar lezzetli. Nefis tatlılar ise yerel likörler eşliğinde servis ediliyor.

Lüksemburg mutfağı

Lüksemburg spesiyaliteleri Fransız ve Alman mutfağının harika bir füzyonu ile damaklara hitap ediyor. Leziz f’rell am Reisleck’den Gromperekniddelen’e kadar birçok lezzeti tatmak mümkün.

Luksemburg mutfağıBu yemeklerin hepsi muhteşem Riesling ya da Pinot Gris şarapları ile pişirildiğinden apayrı bir aromaya sahip. Vianden’in en meşhur yiyeceği ise sadece ceviz ile yapılan cevizli kek ve şekerlemeler. Alternatif olarak da salamura edilmiş ya da kurutulmuş Ardenler jambonu da denenebilir.

Restoran ve barlar görünüş bakımından kuzey Avrupa’ya çok benziyor. Almanya’nın Mosel bölgesine yakın olan coğrafi konumuna rağmen Lüksemburg’un beyaz Moselle şarapları Fransa’nın Alsace bölgesini çağrıştırıyor. Genellikle Alsace’da olduğu gibi üzüm olarak Riesling, Pinot Blanc, Pinot Gris ve Gewürztraminer kullanıyorlar. Kalitesi genellikle kusursuz ve her geçen gün uluslararası arenada daha da çok tanınıyorlar.

Beyaz köpüklü şaraplar çok çok kaliteli olmakla birlikte genellikle yemek öncesinde içiliyor. Kırmızı şaraplar, özellikle Pinot Noir, çok az bulunuyor ancak her yıl kalitesini de yükseltiyor.

Luksemburg yemekleriKüçük şaraphaneler kendi şişeleme tesisleri olmadığından dolayı büyük firmalar aracılığıyla satışlarını yapıyorlar ve o yüzden ülke çapında şarapların üzerinde Domaines de Vinsmoselle etiketini görmek mümkün. Bira da ülkenin bir diğer uzmanlık alanı sayılır ancak komşuları Almanya ve Belçika kadar başarılı olduklarını söylemek güç.

Lüksemburg’da nerede yenir

CHIGGERI: Şarap çeşitliliği ile Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bu restoran-cafe-bar dünya mutfağından çok özel lezzetler sunuyor. Şık ve özenle dekore edilmiş şahane bahçesinde şarap keyfi yapabilirsiniz. (Adres: 15, rue du Nord L-2229

MOSCONI: Alzette Nehri’ne tepeden bakan konumuyla, Michelin yıldızlı bir İtalyan restoranı. Öğlen ve akşam saatlerinde hizmet veren restoranın ünlü şefi Illario Mosconi’nin bizzat kendisinin seçtiği ve İtalya’dan getirilen doğal malzemelerden yaptığı yemekleri tadın.  (Adres: 13 Rue Munster L-2160)

KAMAKURA:  Avrupa’nın göbeğinde Japon mutfağından lezzetler deneyimlemek isteyenler için en iyi mekanlardan biri. Ödüllü şefleri ve sıradışı sunumlarıyla farklılık yaratıyor. (Adres: 4 rue Munster, Luxembourg City)

CLAIREFONTAINE: Çok özel peynir çeşitleri ve ödüllü şarapların sunulduğu bu alakart restoranın menüsündeki her bir yemek adeta sanat eseri. Michelin yıldızlı bu restorana gitmek için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. (Adres: Place de Clairefontaine 9 L-1341)

GOLDEN BEAN: Şehrin en iyi kahvesini, lezzetli pasta ve keklerini tadabileceğiniz bir mekan. (Adres: 23, rue Chimay L-1333)

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here