Lüksemburg Bahçesi (Jardin du Luxembourg), Paris’in 6. bölgesinde bulunan 60 dönümlük bir park. 1611 yılında Marie de’ Medici tarafından kurulan park, Paris’in kalbinde bir vaha gibi Rönesans döneminin bahçe dizaynına en iyi örneklerden biri olarak nitelendiriliyor. Parkta Fransa kraliçelerine, mitolojik figürlere, sanatçılara ve kadın azizelere adanmış 100’den fazla çeşme, heykel ve anıtlar bulunuyor.

Bartholdi’nin Özgürlük Anıtı’nın ilk modelini ve Charles Baudelarie, Beethoven, Paul Verlaine, Georges Sand ve Watteau gibi takdire değer heykel tasvirlerini de Lüksemburg Bahçesi’nde görmek mümkün.

Luksemburg Bahçesi (Jardin du Luxembourg) Paris

Lüksemburg Bahçesi

Çiçeklerle donatılan bahçe, hoş geometrik desenlerle oluşturulmuş bir görüntüye sahip. Ziyaretçilerine dev sekizgen bir havuz ortasında su fıskiyeleriyle hazırlanmış güzel bir su gösterisi sunuyor. Üzerinde bazı Fransa kraliçelerinin ve azizelerinin heykelleri var. Onların üzerinde de Bathild ve Clotilde, Margaret of Provence, Marguerite of Navarre, Marie de’Medici, Jeanne III of Navarre ve Anne Marie Louise d’Orleans bulunuyor.

Güneybatıya ilerlediğinizde bir kukla tiyatrosuyla elma ve armut ağaçlarıyla dolu meyve bahçesiyle karşılaşıyorsunuz. Lüksemburg Bahçesi yalnızca yetişkinlere değil çocuklara da hitap ediyor. Eski tarzda bir atlıkarınca ve oyun bahçelerinin bulunduğu parkta çocuklar gönüllerince eğlenebiliyor, küçük gemilerini sekizgen havuzda yüzdürebiliyorlar.

The Parterre, Luksemburg Bahçesi

Lüksemburg Bahçesi aslında bir anıt niteliği de taşıyor. Eşi Henri IV’ın öldürülmesinin ardından Kraliçe Marie artık bir zamanlar saray olan Louvre’da yaşayamayacağına karar verir. Hotel du Luxemburg’a taşınır ve çevresini çocukluğundaki evini, Pitti Sarayı’nı, andıracak şekilde restore ettirir.

Bu konuda kendisine yardım etmesi için aralarında Salomon de Brosse, Tommasso Francini ve Jacques Boyceau de la Baraderie’nin de bulunduğu dönemin ileri gelen mimarları, peyzajcıları ve hidrolik konusunda yetenekli mühendisleri işe alınır. En sonunda da sekiz hektarlık alan otuz hektarın üzerine çıkar.

İhmalkarlık ve Yenileme

Yüzyıllarca boyunca Fransız kralları tarafından ihmal edilen bahçelerde Fransız devrimine kadar hiçbir geliştirme çalışması yapılmamış. Nihai genişletme ve yenileme çalışmaları 19. yüzyılın sonlarına doğru büyük Fransız mimar Gabriel Davioud’un denetimi altında başlamış.

Luksemburg Bahçesi Tarihi

Lüksemburg Bahçeleri’nin en çekici tarafı, çok rahat ve huzurlu bir atmosfere sahip olması. Lüks ve ihtişamlı olmakla birlikte dünyanın her yanından gelen insanların gelip yemeklerini yiyebildikleri, sıcak havalarda gölge bir yer arayanlara Medici Çeşmesi’nin etrafında aradıkları serinliği sağlayan bir yer. Mitolojik temalarla süslenmiş olan bu çeşme, diğer pek çok Fransız Rönesans dönemi bahçelerindeki çeşmeler gibi mağara şeklinde yapılmış.

Lüksemburg Bahçeleri’nde oturabilir, satranç oynayabilir, kitap okuyabilir, hayaller kurabilir, açık hava konserini izlerken bir fincan kahve veya şarabın tadını çıkarabilir, Rue Guyenemer ve Fransız Bahçesi arasında kalan bölgede tenis oynayabilir ya da diğer sporlarla ilgilenebilirsiniz. Senato toplantıdayken saraya girip davaları izleyebilirsiniz de.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here