Louvre Müzesi, tüm dünyaca bilinen sayısız tarihi eseri ve şaheser niteliğindeki sanat çalışmalarıyla meşhur. Girişe Louvre Piramidinin eklenmesiyle müzeyi daha çekici bir hale getirdi ve sanatsal açıdan daha ihtişamlı bir görünüme kavuşmasını sağladı. Çağdaş piramit mimarisi, eski müze görüntüsüyle beraber barok tarzı bir zıtlık yaratıyor.

1981 yılında Fransız başkanı Francois Mitterrand Büyük Louvre Projesi adında bir genişleme ve modernizasyon çalışması yapılmasını önerdi. Geride kalan 10 yılda turizmde oldukça büyük bir artık gözlendi fakat müzenin karışık giriş ve çıkışları birçok kişiye bir labirenti andırıyordu.

Louvre Müzesi Piramiti
Louvre Müzesi Piramidi

Mitterrand, Ekonomi Bakanlığı binasının Richelieu kulisinden başka bir yere taşınmasını ve bu sayede Louvre müzesinin U şeklindeki tüm binayı kullanabilmesi fikrini önerdi. I.M. Pei, Çin-Amerikalı mimar,  bütün tasarımın değişmesi ve tüm kulislerin tek bir ortak noktada birleştirilmesi için görevlendirildi.

Louvre Piramidi

Müzeye yeraltından giriş yapma fikri, Napolyon avlusunun üç farklı kollara ayrıldığı yerin tam ortasındayken mimarın aklına gelir. Bu sayede dükkanlar ve restoranlar içinde yeterli yer olacaktı. Louvre kalesinden uzaklaşmadan ayrı bir yapı tasarlamak adına, Pei camdan bir piramit yapmaya karar verdi. Piramidin ana hatları ortasında bir işaret olacak şekilde girişi ve arka görüntüyü engellemeyecek şekilde yeterince yer bırakılarak yapılmalıydı.

Louvre Müzesi ve Piramit
Louvre Müzesi ve Piramit

Bugünkü Tasarımı

Louvre Piramidi içinde göz alıcı çeşmeleri olan havuzların olduğu 3 küçük piramitten oluşuyor. Gündüz yada gece, cam yüzeyi dışarının berrak bir görüntüsünü ortaya çıkarıyor. Piramit üzerinde bulunan 793 adet karo ve üçgen şeklinde cam levhalar olabildiğince transparan tasarlanmıştır. Dahası, camları bir arada tutan çelik kirişler o kadar ince ki görüntüyü hiç bozmuyor.

Louvre Piramidinin yaratıcı dizaynı burada bitmedi. Yeraltında Carrousel du Louvre alışveriş merkezi açıldığında ters çevrilmiş bir cam piramit de inşa edildi.

Müzeyle birlikte Louvre Piramidi, turistlere ve şehrin yerlilerine harika bir deneyim yaşatıyor. Ziyaretçiler yıl boyunca durmaksızın piramidin bu muhteşem mimari dizaynını görmeye ve müzede bulunan yüzlerce muhteşem sanat eserini görmeye gelmeye devam ediyor.

7 YORUMLAR

  1. Aslında şöyle 2 yada 3 aylığına uzun bir avpura turu yapmalı ve o guzelliklerin hepsini görmeli. Aklımda böyle bir proje var bakalım ne zamana nasip olur.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here