Avrupa’nın en uluslararası, en kozmopolit ve en kalabalık metropollerinden biri olan Londra, yeni milenyumla birlikte kendini tekrar keşfetti. London Eye ve Gherkin gibi birçok yeni kent simgesiyle dünyanın en dinamik ve kültürel olarak etkileyici şehirlerinden biri olduğunu tekrar kanıtlamış oldu.

En ufak köylerinin bile merkez sayılabileceği Londra’da birden çok merkez var. Finans merkezi olan Westminster ya da keyfinize, cüzdanınıza ve karakterinize göre değişebilecek olan alışveriş bölgeleri Knightsbridge, Mayfair, Camden Town. Londra’nın o kadar çok yüzü ve birbirinden farklı kültürel değeri var ki mutlaka kendinizden bir şey bulacaksınız. Son trendler, stiller, şarkılar, delidolu ve rengârenk bir kültür hemen hemen şehrin dört bir yanına yayılmış durumda. Tüm bunlar bir araya geldiğinde Londra uluslararası anlamda yaratıcılık konusunda en zirveye yerleşiyor.

Londra Yapılacak Şeyler

Londra Yapılacak Şeyler

Londra karmaşık ve çok yönlü yapısıyla sayısız galeri, tiyatro, kafe, restoran ve bara ev sahipliği yapıyor, alışverişi saymıyoruz bile! Hepsi birbirinden güzel, şık ancak çoğunlukla pahalı deneyimler. Ancak hepsinin bir arada olduğu bu şehirde bulunmak çok ama çok keyifli. Birleşik Krallık’ın en büyük şehri ve başkenti olmasının dışında Londra’nın hem yetişkin hem de çocukların ilgisini çekecek birçok yeri mevcut.

1. British Museum’da tarihe doyun

Londra Yapılacak Seyler - British Museum

Londra tam anlamıyla bir galeri şehri ve hemen hemen aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. En meşhur müzelerden biri de British Museum olarak bilinen İngiltere Müzesi. Bu görkemli bina içinde tarih öncesi insanlardan dünyanın en ünlü ressamlarına kadar pek çok döneme ait eserler bulunuyor. Ayrıca Panthenon Tapınağı’ndan kalan bazı heykelleri görmek isterseniz ayrıca sergiler de düzenleniyor.

Göz at: Londra Gezi Rehberi

2. London Eye’a binin

Londra Yapılacak Şeyler - London Eye

Eğer Londra’yı bir dönme dolap üzerinden görmek istiyorsanız, ziyaret etmeniz gereken yer London Eye. Dünyanın tekerlek şeklindeki en yüksek gözlem noktası olan London Eye üzerinden, şehrin en meşhur 55 simgesini görmeniz mümkün.

Göz atLondra Gezilecek Yerler

3. Madame Tusseuds müzesini gezin

Londra Yapılacak Şeyler - Madame Tussaud

Bal mumundan yapılmış ünlüleri görme deneyimini siz de yaşamak istiyorsanız Madame Tussaud’yu kaçırmamanız gerekiyor. Beatles’dan Beckham’a kadar birçok ünlüyle aynı fotoğraf karesinde olmayı kim istemez! Bu kadar müze yeter diyenler için şimdi Londra’nın tarihine bakalım.

4. Londra Kulesi’ni görün

Londra Yapılacak Şeyler - Londra Kulesi

Dünyanın en sağlam yapılardan biri olan Londra Kulesi‘ni mutlaka görün. Hazır oradayken tam 700 yıldır hiç aksatılmadan devam eden Anahtar Seremonisi’ni de kaçırmayın.

5. Buckhingam Sarayı’nın ihtişamına kapılın

Londra Yapılacak Şeyler - Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı‘nda kraliçeyi ziyaret etmeden Londra’ya gittim denilemez. Kraliçenin hem ofisi hem de yaşadığı yer olan Buckingham Sarayı’ndaki 9 odayı tur eşliğinde gezebilir, sarayın dışında nöbet tutan askerlerin görev değişim seremonisini izleyebilirsiniz.

6. National Gallery & Trafalgar’a vakit ayırın

National Gallery, Trafalgar, Londra

1824’te kurulan ve 13. ile 20. yüzyıla ait 2300’den fazla parçanın sergilendiği National GalleryTrafalgar Meydanı‘nda yer alıyor. En az galeri kadar ünlü Trafalgar Meydanı ise, günün her saatinde, hep cıvıl cıvıl, Londra’nın ikonu, turistlerin en gözde mekanı. Büyük mitinglerin ve noel eğlencelerinin popüler mekanında 4 aslan heykeli bulunuyor.

7. Sherlock Holmes Müzesi’nde iz sürün

Sherlock Holmes Müzesi

Yaşamış bir kahraman olmamasına rağmen hikayelerin ünlü dedektifi Sherlock Holmes ve yardımcısı Doktor Watson’ın evi müze olarak düzenlenmiş. Hikâyelerdeki eşyaları karşınızda görünce şaşırmayın, alacağınız bir büyüteçle hemen iz sürmeye başlayın!

8. Thames Nehri’nde tekne ile turlayın

Thames Nehri, Londra

Londra’nın olmazsa olmazlarından biri de ünlü Thames Nehri’nde tekne ile gezmek. Süreleri 30 dakikadan 4 saate kadar değişen tekne turları ile Parlamento Binaları’ndan Westminster Sarayı’na kadar şehrin pek çok önemli turistik yerlerinden geçerek muhteşem bir şehir manzarası izleyebilirsiniz.

9. Notting Hill ve Portobello Road’u görün

Notting Hill

Avrupa’nın en büyük sokak karnavalına ev sahipliği yapan Notting Hill, her yıl Ağustos ayında düzenlenen Notting Hill karnavalı ile kostümlü sokak gösterilerinin düzenlendiği turistlerin en gözde yeri. Kentteki her şeyin en ucuzunu bulabileceğiniz Portobello Road ise, bit pazarları ve çeşit çeşit dükkanlarıyla popüler.

10. Camden Town’da keyif yapın

Camden Town

Kentin kuzeyinde yer alan ve küçük mağazaların, tezgahların, kulüplerin, pub ve kafelerin olduğu bir bölge olan Camden Town, Londra’da yaratıcılığın merkezi sayılıyor. Bir kafeye oturun ve Londra’da olmanın keyfini çıkarın!

11. Hyde Park’ta huzurlu bir gün geçirin

Londra Hyde Park

Ağaçların gölgesinde uzanın, dilerseniz piknik, dilerseniz yürüyüş, biraz miskinlik yapın. Ne yaparsanız yapın Hyde Park‘ta huzuru hissedeceksiniz.

12. Milenyum Köprüsü’nden geçin

Milenyum Köprüsü

Thames Nehri üzerinde yalnızca yayalara açık olan çelik bir asma köprü olan Millennium Bridge, kentin Bankside bölgesini şehir merkezine bağlıyor. 2000 yılında açılan Londra’nın en yeni köprüsünden geçmedim demeyin! Üstelik bulunduğunuz yerden çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

13. Kırmızı telefon kulübelerinde poz verin

Kırmızı Telefon Kulübesi, Londra

Mimar Giles Gilbert Scott tarafından 1935’te Kral V. George’un tahttaki 25. yılı anısına tasarladığı ve İngiltere’nin simgesi olan kırmızı telefon kulübeleri kentin dört bir yanına 70 bin tane yerleştirilmiş. Günümüzde birer nostalji nesnesi olan bu kulübelerde poz verip akıllı telefonunuzla sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Nostaljiyi ve teknoloji birleştirin!

14. Waterloo Graffiti Sokağı’nı fotoğraflayın

Waterloo Graffiti Sokağı

Waterloo Tren İstasyonu’nun arkasında yer alan Waterloo Graffiti Sokağı, Leake Street olarak da biliniyor. Bu sokağın özelliği de duvarlarında yer alan birbirinden güzel grafitiler ve gün boyu eksik olmayan amatör sokak sanatçıları…

15. Carnaby, King’s Road ve Oxford Street’te alışveriş yapın

Carnaby, Londra

Londra’nın en popüler mekanlarında alışveriş yapmadan dönmeyi düşünmüyorsunuz herhalde? Alışverişten hoşlanmıyorsanız bile dükkanları, mağazaları, sokakları turlamak bile oldukça keyifli olacaktır, bizden söylemesi.

16. The Wolseley, Fortnum & Mason, The Berkeley’de beş çayı için

Fortnum and Mason, Londra
Fortnum and Mason, Londra

Londra’ya gelmişken İngilizlerin o dillere destan beş çayı ritüelini gerçekleştirmemek olmaz. Kentin turistler tarafından en çok beğenilen kafeleri sizi bekliyor, afiyet olsun.

17. Sea Shell, Applebee’s, Poppies ve Masters Super Fish’te yemek yiyin

Masters Super Fish, Londra

Yemek yemek için doğru adresler olan Sea Shell, Applebee’s, Poppies ve Masters Super Fish menülerinden ve şaraplarından dilediğinizi seçip sipariş verebilirsiniz.

18. Soho ve Covent Garden’da gece hayatını yaşayın

Soho, Londra

Londra’da gece hayatının en renkli ve en hareketli yaşandığı Soho ve Covent Garden çevresindeki mekanlarda klasik müzik, caz veya rock müziğinin en iyi örneklerini dinleyebilirsiniz.

19. Mutlaka bir müzikale gidin

Muzikal Londra

Dünyanın en iyi müzikallerinin sergilendiği Londra’ya gelip de her yıl yeni sahnelenen veya klasikleşmiş müzikalleri izlemeden dönmek olmaz. Üstelik fiyatları da çok yüksek değil.

20. Her yıl düzenlenen yüzlerce festivalden birine katılın

Londra çeşitli kültürlerin katılımıyla bir araya gelen zengin festivallerle yılda iki yüze yakın festivalin gerçekleştirildiği bir festival başkenti. Yolculuğunuzu planlarken festival programlarıyla ilgili bilgi edinmeyi unutmayın!

Londra Şehir Festivali

Şehri gezmek için Otobüs Turu ve Yürüyüş Turu gibi pek çok farklı tur paketleri mevcut. Hangisini seçerseniz seçin emin olun ki Londra’nın en güzel yerlerini görmüş olacaksınız. Londra’da Mutlaka Yapılması Gereken 15 Şey yazılarına da göz atmak isteyebilirsiniz.

Tüm kültür ve dinlerin kaynaştığı; ekonomi, ticaret, alışveriş, moda ve eğitim konusunda üst sıralarda bulunan bir şehir. Çok sevilen İngiliz monarşisi hem geleneksel hem de gösterişli olmasının yanında Shakespeare Londra’sı ile 21. yy Londra’sının harmanını gözden kaçırmayın!

2 YORUMLAR

  1. Harika bir rehber olmuş umarım bir gün gitme şansım olur da, şu İngiliz aksanına biraz da olsa yakınlık hissedebilirim. 🙂

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here