İngiltere Londra Tower of London, Londra

Tower of London, Londra

5196
0

Londra Kulesi (Tower of London) hemen Thames nehrinin yanında bulunuyor. Kule 1078’de İngiltere imparatoru William tarafından yaptırılmış. Bina hem saray, hem kale, hem de hapishane (üst düzey kişiler için) olarak kullanılmak için yapılmış. Bunların dışında Kraliyet darphanesi, gözlemevi, hayvanat bahçesi ve 1303’de Kraliyet mücevherlerinin bulunduğu bir ev olarak da kullanılmış. 

Beyaz kule adı verilen bölümü, kulenin ana merkezi konumunda yr alıyor ve Londra halkını yabancılardan korumak adına yapılmış. Kulenin yapımı mimar Gundulf yönetiminde yapılmış. Kapıların ve pencerelerin yapımında kireçtaşı ve harç kullanılmış.

Londra Kulesi
Londra Kulesi

Beyaz kule 27 metre, çevresindeki duvarlar ise 4,5 metre uzunluğunda. Kulenin dışının beyaza boyanması 1240 yılında Henry III tarafından yapılmış ve ardından Beyaz Kule (The White Tower) olarak adlandırılmış.

Wakefield kuleler arasındaki en büyük asma duvara sahip olma özelliğiyle diğer kulelerden ayrılıyor. Ayrıca buranın bir diğer tarihi özelliği de Kral Henry VI’nin dua ederken öldürüldüğü yer olması.

Tower of London

Kulede ayrıca Kraliçe Elizabeth II’e ait taç ve mücevherler bulunuyor. Ek olarak, girişte çok güzel bahçeler var.

Londra Kulesi dünyada ki en meşhur lanetli yerlerden biri olarak da biliniyor. Henry VI, Henry VIII ve Kraliçe Margaret Pole’un hayaletlerinin burada görüldüğü söyleniyor.

Günümüzde Londra Kulesi mimari ve tasarım olarak dünyanın en iyi yapıları arasında kabul ediliyor. Muhteşem güzelliğiyle dünyanın her yerinden turistleri kendine çekmeyi başarıyor.

Londra Kulesi Haritasi
Londra Kulesi Haritasi

Londra Kulesine ulaşım

Dünya’nın her yerinden Londra’ya ulaşım mevcut. Metro ve özel otobüsler de sık sık bulunabiliyor. Londra gezilecek yerler yazısında daha detaylı Londra bilgileri bulabilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here