Londra, kendine özgü mimarisi, müzeleri ve tarihi geçmişi ile günümüzde 8 milyonu aşkın insanın yaşadığı dünyanın en önemli başkentlerinden biri. Thames Nehri kıyısında Romalılar tarafından yaklaşık iki bin yıl önce kurulan bu kozmopolit kent, tarih boyunca dünyanın politik, kültürel, sosyolojik ve sanatsal buluşmalara tanıklık etmiş, hemen her bakımdan dünyanın en büyük şehri.

Çok uluslu, çok dilli, çok kültürlü ve çok renkli bir kent olan Londra’da Uzak Doğulu, Hintli, Balkanlı, kısaca dünyanın her yerinden insan bir arada yaşıyor. Bu birlikteliğin yansımaları için barlar, gece kulüpleri ve restoranların bulunduğu Soho’yu hem gece hem gündüz görmek, Carnaby Street’ten Çin Mahallesi’ne kadar yürümek ve Oxford Street’in ihtişamına göz atmanız gerekiyor.

Westminster Sarayı, Londra
Westminster Sarayı, Londra

Londra çok yeşil bir yer, şehir düzenlemesi çok özenli yapılmış. Parklar, yürüyüş alanları, göller harikulade. Şehrin kocaman ve insana huzur veren parklarında ve meydanlarında oturup, hiç bir şey yapmadan şehri hissetmeli.

Londra Gezi Rehberi

Müzeleri, yemyeşil parkları, festivalleri, gece hayatı ve hareketli alışveriş merkezleri ile Londra’da hayat bir an bile durmuyor. Söz konusu gece hayatı olduğunda Londra ile boy ölçüşebilen çok az şehir vardır. Şehirde yüzlerce restoran, pub, sinema, tiyatro, gece kulübü, canlı müzik ve komedi programları misafirlerini bekliyor. Hava şartları ne olursa olsun günün her saati Londra’da yapılacak özel bir şeyler mutlaka vardır.

Londra

Gecesiyle gündüzüyle çok sayıda alternatifin olduğu şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında, Kraliçe Elizabeth ve kraliyet üyelerinin ikametgâhı Buckingham Palace; İngiltere tarihinin daha olaylarına tanıklık etmiş Londra Kulesi; emsalsiz St. George Şapeli’ne ev sahipliği yapan labirent bahçesi ve Windsor Kalesi ile görkemli Hampton Court Sarayı yer alıyor.

Kubbesi Aya Sofya’nın görkemini ve ferahlığını hatırlatan St Paul’s Cathedrali; hemen herkesin tanıdığı simge niteliğinde yapılarla bezenmiş Trafalgar Meydanı; İngiltere kral ve kraliçelerinin taç giydiği Westminster Sarayı ve Kilisesi; Tower Bridge, London Eye, Leonardo da Vinci ve Van Gogh gibi ustaların tablolarının sergilendiği National Gallery, Tate Modern, Oxford Street ve Hyde Park görülecek yerler arasında yer alıyor.

British Museum, Londra
British Museum, Londra

Londra’nın her yanı farklı zevklere hitap eden mekanlardan oluşuyor. Dünya mutfağından lezzetler sunan çok sayıda restorana her köşede rastlamak mümkün. Çin, Hint, Japonya, Güney Amerika, Türkiye, Afrika ve daha birçok mutfaktan en güzel tatlar sizleri bekliyor. İngiltere denince akla gelen menülerden biri de balık ve patates cipsi. İngiltere’de sıkça karşınıza çıkacak restoran ya da büfelerde bulabileceğiniz bu yiyecek hem ekonomik ve hem de sağlıklı.

Londra Gezilecek Yerler

1. Big Ben Saat Kulesi ve Parlamento Binası

Parlamento Binasi ve Big Ben

Big Ben Saat Kulesi ise Londra denilince tüm dünyada ilk akla gelen yapı. Londra’nın en meşhur simgesi parlamento binasında bulunan Big Ben Saat Kulesi. Oraya yürüme mesafesinde bulunan ve dünyanın en meşhur adreslerinden biri olan 10 Downing Caddesi 18.yy’dan bu yana İngiltere başbakanlarının ev adresi olmuş. Kraliyetin resmi adresi Buckingham Sarayı da rehber eşliğinde olmak kaydıyla gezilebilir. Eğer fırsatınız varsa içerisinde bulunan Rembrandt, Rubens ve Canaletto’ya ait eserlerin bulunduğu odaya mutlaka uğramalısınız.

2. British Museum

Ingiliz Muzesi, Londra

British Museum, Londra’daki ilk durağınız olmalı. Antik Yunan ve Roma dönemine dair olağanüstü tarihi eserler, Doğu kültürünün en önemli parçaları, tarih öncesi dönemlerden kalan antik eserler ve dünyanın 7 harikasından biri olan Halikarnas Mozolesinin bazı bölümleri ile 19. yüzyılda, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Ksanthos’tan çıkartılan Nereid Anıtı da dâhil olmak üzere dünyanın dört bir tarafından toplanan arkeolojik buluntuları görmek mümkün. Kentte yalnızca tek bir müze gezecek kadar vaktiniz varsa bu hakkınızı İngiltere’nin en önemli müzelerinden biri olan İngiliz Müzesi’nden yana kullanın.

3. Tate Modern

Tate Modern, Londra

Sırada, ulusal ve uluslararası modern sanat eserlerinin sergilendiği bir müze olan Tate Modern’in modern sanat galerisini görmek var. Bir diğer önemli yer de Tate Galerisi. Bu galeride 16. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar İngiltere sanatında önemli yer tutan birçok esere yer veriliyor.

4. London Tower

Londra Kulesi, Londra

Londra Kulesi Londra’da en çok ziyaret edilen yer. Ortaçağ’dan kalma bir kale olan yapı yine aynı döneme ait taç, mücevher ve zırh koleksiyonunu barındırıyor. 900 yıllık geçmişi ile Thames Nehri kenarında bulunan Londra Kulesi, şehrin en eski ve korku salan yapılarından biri. Tarihi boyunca Kraliyet Ailesi’nin mücevherlerinin saklandığı bu kule, hapishane ve cephanelik olarak da kullanılmış. Monarşiye karşı gelenler ise buraya kapatılıp idam edilirmiş.

5. National Gallery

Ulusal Galeri, Londra

Ulusal Galeri‘nin zengin koleksiyonlarının tadını çıkarın. Sürekli sergilenen 2200’den fazla tablosu ile Londra’nın en önemli müzesi olan galeri, erken Italyan Rönesansı ve 17. yüzyıl İspanyol tabloları ile ön plana çıkıyor. Leonardo’nun “Kara kalem” ve Francesca’nın “Hz. İsa’nın Vaftizi” tabloları müzenin en değerli eserlerinden.

6. Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı, Londra

1702’de Buckingham Dükü’nün Londra’daki malikânesi olması için inşa edilen meşhur kraliyet evi olan Buckingham Sarayı, günümüzde Kraliçenin evi ve ofisi olarak kullanılıyor. Halkın ziyaretine açıldığı 1993’ten bu yana ziyaretçi akınına uğrayan sarayın en ilgi çekici tarafı olan muhafız değişim törenini kaçırmayın!

7. The London Eye

London Eye, Londra

London Eye, açıldığı 2000 yılından beri her yıl milyonlarca turistin ilgisini çekmeyi başaran teknolojik bir başyapıt. Dev çark içinde bulunan 32 kapsül ve her kapsülde 25 kişi taşıyabilme kapasitesiyle muhteşem bir şehir manzarası sunuyor.

8. Westminster Katedrali

Big Ben Saat Kulesi, Londra
Big Ben Saat Kulesi, Londra

İngiliz kral ve kraliçelerinin taç törenleri Londra’nın en eski kilisesi olan gotik Westminster Manastırı‘nda yapılmış. Aynı zamanda İngiliz kraliyetinin ebedi istirahat yeri olan bu kilisede etkileyici mezarlar bulunuyor. Şehrin asıl katedrali St. Paul olmasına rağmen Westminster Katedrali’nin Bizans’ı andıran görüntüsü ve renkli mozaikleri mutlaka görülmeli. Avrupa’nın en büyük kubbesine ve en geniş ikinci kubbesine sahip olan yapı gökyüzüne hakim bir görüntü sergiliyor.

9. Tower Bridge

Tower Bridge, Londra

19.yy’dan kalan ve şehrin simgelerinden biri olan Tower Bridge üzerinden şehrin birçok diğer simgelerini de görebilirsiniz. 1894’te inşa edilen Kule Köprüsü, aynı zamanda Victoria Dönemi’nin süslü bir örneği.

10. Herzog & De Meuron

Herzog & De Meuron, Londra

Önceleri enerji santrali olarak hizmet veren Herzog & De Meuron, günümüzde harika bir uluslararası modern sanat müzesi. Aguste Rodin’in “Öpücük Heykeli”nden 21.yy’ın en önemli sanatçılarının heykellerinin bulunduğu en nadide eserlerini bulunduruyor.

11. Serpentine Galerisi

Tasarım Müzesi, Londra
Tasarım Müzesi, Londra

Modern Sanat ile ilgili gidilebilecek bir diğer yer de Hyde Park’ın 1930’larda çay partilerinin yapıldığı odada bulunan Serpentine Galerisi. Sergi günleri için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

12. Tasarım Müzesi

Londra Design Museum

Tasarım Müzesi de ayrıca görülmeye değer. Dünyada tasarıma adanmış tek müze olan yapıda mobilyalar, ev eşyaları ve ofis ekipmanları sergileniyor. Meraklısının ilgisini çekebilecek bir yer!

13. Victoria ve Albert Müzesi

Victoria ve Albert Müzesi, Londra

Victoria ve Albert Müzesi de dekoratif sanatlar açısından dünyanın en büyük müzesi olarak öne çıkıyor. En gözde sergileri 17.yy’dan günümüze kadar uzanan giysi koleksiyonlar. Odalar Victoria dönemindeki gibi dekore edilmiş. Aynı zamanda Hindistan dışında yapılan en muhteşem Hint eserlerini de burada görmek mümkün.

14. 30 St Mary Axe (The Gherkin)

30 St Mary Axe, Londra

“Şehrin Gökyüzü” olarak adlandırılan ve 2004 yılında açılan gökdelen, Londra’nın bir başka ikonu. “Norman Foster’ın Gökdeleni” de denen yapının haricinde mimarı olan Norman Foster’ın dev bir yumurta şeklinde tasarladığı belediye binasını da görebilirsiniz. 

15. Milenyum Köprüsü

Milenyum Köprüsü, Londra

Bir diğer modern yapı olan Milenyum Köprüsü, yayaların Thames Nehri’nin karşısına geçmeleri için çelikten yapılarak 2004 yılında açılan kent simgelerinden biri.

Londa Sokakları

Neal's Yard, Londra
Neal’s Yard, Londra

Londra dünyanın en muhteşem alışveriş şehirlerinden biri ve eğer alışveriş yapmayı planlamıyorsanız bile en azından sokaklarında dolaşmalısınız. Knightsbridge’de vitrinlere bakın ve Covent Garden’s Piazza’da Camden Market’e gitmeden önce biraz yürüyün. Covent Garden’a gittiğiniz zaman mutlaka trafiğin bulunmadığı Neal Caddesi’ne ve Neal’s Yard’a uğrayın. Camden’da eski antikalardan son modele kadar her türlü şeyin satıldığını görebilirsiniz.

Piccadilly Circus’a akşam gidin ve neon ışıklandırmalarıyla meşhur Soho Meydanı’nı mutlaka görün. Oradan Trafalgar Meydanı‘na yürüyebilir, yarışların yapıldığı ve insanların buluşmak için seçtiği bu mekanın meşhur çeşmelerini ve aslan heykellerini görebilirsiniz.

Londara’da yeme ve içme

Londra Yeme-Icme

Londra’nın kozmopolit yapısı nedeniyle her türlü etnik mutfağın hakim olduğu kentte aradığınız her ne ise bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Londralılar her zaman yeni bir şeyler tatma peşinde meşhur şeflerinin hazırladığı en son tarifleri heyecanla bekliyorlar. O kadar çok rekabet var ki, restoranlar birbirlerinin önüne geçebilmek için iç dekorasyonlarını yenileyip menülerini güncelliyorlar. Sonuç ise doğal olarak dünyanın en üst düzey restoranları, yüksek fiyatlar ve çok önceden ayırtmanız gereken bir masa olarak karşınıza çıkıyor.

Londra’da alışveriş

Londra’da alışveriş yapmanın Paris, New York ve Milan gibi yerlerde alışveriş yapmaktan çok çok daha keyifli olduğunu söyleyebiliriz. Sebebi tabii ki rengarenk marketlerin, her çeşit alternatif moda butiklerinin ve en lüks mağazaların sayısının inanılmaz çok oluşu.

Ne istediğini bilen alışveriş tutkunları her zaman sıradışı özel birşeyler bulabilir ya da dünyanın en elit alışveriş bölgesinde yavaş yavaş yürüyerek Sloane Caddesi ve Knightsbridge’den Oxford Caddesi’ne ya da Bond Caddesi’ne yürüyerek dünyaca meşhur dükkanlarını gezebilirsiniz. Hatta Mayfair’de hemen hemen her yerin alışveriş tutkunlarını çıldırtacak derecede güzel olduğunu söyleyebiliriz.

Oxford Caddesi, Londra
Oxford Caddesi, Londra

Markalar burada her yerden daha pahalı olabilir ama pazarlık payının her zaman mümkün olduğunu unutmayın. Londra aynı zamanda genç kesimin de oldukça ilgisini çekiyor. Funky sokak tarzı giyim için burası adeta bir cennet. Özellikle Camden gençlerin en çok ilgisini çeken yerlerden biri. Burada yaşayan hemen hemen herkesin cumartesi günü programı, moda, antika, taze sebze ve meyvelerin bulunduğu Nothing Hill’de ki Portobello Marketi. Taze ürünleri Covent Garden’da da bulabilirsiniz ayrıca bir sürü yiyecek ve hediyeler de yine burada bulunuyor. Antika için yine Alfies ve aradığınız her türlü şeyi bulabileceğiniz Brick Lane’de görülecek yerler arasında.

Londra havalimanı ve ulaşım bilgileri

Londra’da sekiz havalimanı bulunuyor ancak siz bunların beşinden birine ineceksiniz – Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton ve London City. Dünyanın en işlek havalimanı olan Heathrow, British Airways’in ana kalkış noktası. Gatwick, Avrupa ve uluslararası hava trafiği için daha çok kullanılıyor. Standsted ve Luton ise düşük bütçeli ve kısa süreli uçuşlar için. En küçükleri olan London City, yalnızca iş seyahatleri için gidip gelen çoğunlukla özel jetlere hizmet sunuyor.

Heathrow’dan kent merkezine ulaşım için Paddington İstasyonu’ndan Heathrow Express trenini kullanabilir (Yaklaşık 15 dakikada ulaşım mümkün.) ya da metroyla 40-50 dakikada Londra’da olabilirsiniz.

Gatwick’den demir yolunu kullanarak Victoria İstasyonu’na, Standsted’den ise trenle Liverpool Street İstasyonu’na ulaşabilirsiniz. Eğer Luton’a iniyorsanız havalimanının Parkway istasyonuna servis aracıyla 10 dakikada ulaşıp trenle şehir merkezine gidebilirsiniz.

Şehirde en hızlı ulaşım aracı kuşkusuz metro. Pazarları 10.30’a, diğer günler ise 12.30’a kadar çalışan metrodan sonraki tek alternatif ise ne yazık ki taksi, onlar da oldukça pahalı.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here