Portekiz Lizbon Lizbon Yapılacak Şeyler

Lizbon Yapılacak Şeyler

536
0

Lizbon, içinden geçen Rio Tejo Nehri, asma köprüsü ve tepeleri ile Avrupa‘nın doğu kıyısındaki İstanbul’un sanki batı kıyısına yansıması gibi. Bu benzerlik sadece coğrafya ile sınırlı değil aslında. Eski yerleşim bölgesi olan Alfama’nın daracık sokaklarında yürürken Balat’ı, yanık fado ezgilerini dinlerken de Anadolu ağıtlarını düşünmemek elde değil.

Sarı rengin en yakıştığı şehir Lizbon sanırım. Tramvayları, grafitileri, eski şehri ve dar sokakları ile Lizbon Avrupa’nın klasik rotalarının dışında farklı ve cezbedici bir havaya sahip. Dünyanın en büyük kaşiflerinden olan Macellan’ın ülkesi Portekiz‘in başkenti Lizbon’u sadece iki günde keşfe hazır mısınız?

Lizbon’un köprüleri

Lizbon-25Nisan-Köprüsü

Rio Tejo Nehri, Lizbon’un içinden geçerek Atlas Okyanusu ile oldukça geniş bir delta oluşturarak buluşur. Şehrin iki yakasını birbirine bağlayan iki köprüden biri olan Vasco de Gama Köprüsü 17 km uzunluğunda ve Avrupa’nın en uzun köprüsü. 1998 yılında açılan köprü, Vasco de Gama’nın Hindistan’a deniz yoluyla ulaşmasının 500. yıldönümüne atfen yapılmış.

malta

1966 yılında açılan 25 Nisan Köprüsü ise şehir merkezinin iki yakasını birbirine hem otomobil hem de tren yolu ile bağlıyor. San Francisco Köprüsü’nün mühendislerinin yapmış olduğu bu iki köprü kardeş gibi benziyorlar.

Parke taşlı sokaklar ve meydanlar

Lizbon-Gezilecek-Yerler

Şehrin en popüler ve merkezi meydanlarından olan Rossio Meydanı, fıskiyeli havuzları, dikili taşı ve okyanus dalgaları gibi hareketli döşenmiş parke taşları ile dikkat çekici güzellikte. Yüzyılı aşkındır insanların üzerine bastığı bu parke taşları ve dalga figürleri bir çok meydanda karşımıza çıkıyor ancak sanki daha dün yapılmışçasına bakımlı ve düzgün. Dikdörtgen Rossio Meydanı’nın her iki yakası kafe, restoranlar ve mağazalarla şehrin en hareketli bölgelerinden. Tam da bu alandan yapılacak keyifli bir yürüyüşle Rio Tejo Nehri’nin kıyısındaki Praca do Comercio yani Ticaret Meydanı’na çıkılır.

Üç tarafı sarı renkli resmi binalarının çevrelediği Praca do Comercio Meydanı turistlerin uğrak mekanlarından. Konser, sergi gibi kültürel etkinliklerin de yapıldığı meydanın nehir kıyısındaki parkları ise özellikle akşam üzeri ve gün batımı vakitlerinde 25 Nisan Köprüsü, İsa heykeli ve şehrin en güzel panoramasını izlemek için en ideal yerlerinden.

Sarı tramvaylar Lizbon’un simgesi

Lizbon-Gezilecek-Yerler2

Lizbon’un tepeleri İstanbul’a benzer ancak tepelerin varlığı İstanbul’da çok hissedilmezken, Lizbon’da barizdir. Dik yokuşlu sokaklar gündelik yaşama tramvaylar ve asansörler ile bağlanmış. Metro da var ancak kırmızı ve sarı renkli tramvaylar tüm şehri yer üstünden örümcek ağı gibi dolaşıyor ve turistler metrodan ziyade kartpostallardaki 28 numaralı sarı tramvayı tercih ediyorlar.

Asansörler ise kot farkı olan bölgelerde inanılmaz pratik bir yöntem. Rosio Meydanı’ndan Praca do Comercio ‘ya ilerlerken sağ tarafta göreceğiniz kalabalık kitle bilin ki asansörü bekleyenler… Gün batımında ne yapın yapın bu asansörle terasa çıkın ve kızıl güneşin şehri nasıl pembeleştirdiğini, kaleyi, Rosio Meydanı’nı ve Atlas Okyanusu’nu buradan izleyin. Manzara kaçırılmayacak kadar muhteşem…

Lizbon’un tarihi mahallesi Alfama

Lizbon-Gezilecek-Yerler3

Lizbon, Avrupa’nın kenarında kalmış sanki biraz Avrupalı biraz Arap hatta biraz da Afrikalı gibi… Emevilerin etkisi, binaların dış cephesini kaplayan renkli çiniler ile hala devam ediyor. 1755 yılında yaşanan büyük depremden sadece Alfama bölgesi ayakta kalabilmiş. Çinili evlerin ve dik dar sokakların labirent gibi yayıldığı bu güzel mahalleyi 28 numaralı sarı tramvay ile gezmek Lizbon’un olmazsa olmazı. Çamaşır asılı balkonları, renkli evleri, sokaklarından yükselen çocuk sesleri ile Alfama bana  Balat’ı anımsatmıştı. Dar sokakları yürümek adım adım gezmek güzel ama çini desenli minik tuktuklarla da turlayabilirsiniz.

Çini kaplı apartmanlar

Lizbon-Gezilecek-Yerler7

Azulejo denilen rengarenk çinilere hayran kalmamak elde değil. Günümüzdeki mimaride kullanılmasa da tarihi Alfama bölgesini gezerken  küçük çini atölyesini ziyaret ederek birbirinden güzel çok çeşitli çiniyi bir arada görebilir hatta satın alabilirsiniz. Çinilere özel merakınız varsa National Tile Museum’u (Çini müzesi) gezilecek yerler listesinin başına yazın. Lizbon’da pek çok binanın dış cephesi çini kaplı. Araplardan kalma bu gelenek şehri diğer Avrupa kentlerinden ayırmaya yetiyor bile.

Lizbon sokaklarında yaşam var

Lizbon-Gezilecek-Yerler6

Avrupa’nın pek çok şehrini gördüm ancak Lizbon’un enerjisi bambaşka, sokaklar o kadar yaşam dolu ki insan kapalı bir mekanda oturmak istemiyor. Sokak müzisyenleri birbirinden başarılı. Çıtırdayan kestane seslerinin radyodaki ezgilerle yükselmesi, işportacıların renkli tezgahları, birbirinden güzel grafitiler, tığını örgüsünü kapıp deniz kenarında bir başına oturan teyzeler… Kısaca şehrin her köşesinde hareket var. Bir paket sıcak ve tuzlu Lizbon kestanesi alarak bu güzelliğe ayak uydurmak sadece 1 Euro.

Hüzünlü kadınların türküsü: Fado 

Lizbon-Fado-Mekanlari

Fado, eşlerinin denizden sağ salim dönmesini bekleyen hüzünlü kadınların türküsü, Anadolu’nun yanık türkülerine benziyor. Bu güzel ezgileri anavatanında dinlemek daha da etkileyici. Lizbon’da fado dinlemek ve keyifli bir akşam yemeği için önerilen Mesa de Frades restaurantta  rezervasyon yaptırarak nefis bir gece geçirebilirsiniz. Restaurant küçük ve samimi, duvarları resim galerisi gibi panolarla dolu, masalar ise beyaz örtü üzeri küçük meze tabaklar ile doldurulmuş, nezih mi nezih… Yemek, şarap ve fado için kişi başı 40€ ödeniyor ama kesinlikle değer. Fado dinlerken çatal bıçak servis sesleri yok, sadece müzik var çünkü program yemek servisi bitip ortalık toparlandıktan sonra kapıların kapatılması ile başlıyor.

Lizbon’da görülecek diğer yerler

Lizbon-Gezilecek-Yerler5

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ndeki Lizbon katedralin, Alfama bölgesindeki kale ve etrafındaki dar sokaklar, Portekizli kaşif Vasco de Gama anısına yapılmış ve şehrin sembolü haline gelmiş olan Belem Kulesini görmeli, Rio’daki İsa heykelinden esinlenerek yapılmış İsa heykelinin terasından günbatımını ve  25 Nisan Köprüsünü izlemelisiniz.

Baixa-Chiado metro istasyonunun  çıktığı meydanın alt tarafı Chiado bölgesidir, Lizbon’un tasarım ve sanat galeri, tarz cafeleri Chiado’da, bu bölge için İstanbul’un Nişantaşı ya da Maçkası desem yeridir. Metrodan çıktığınızdaki bölgenin adı ise Baixa, sokak müzisyenlerini dinlemeye doyamayacağınız,  gençlerin ağırlıklı takıldığı mekanlar ile alışveriş merkezlerinin bir arada olduğu bölge.

Lizbon’da ne yenir

Lizbon-yeme-içme

Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden olan Lizbon’un diğer güzel yanı ise porsiyonların nerdeyse duble olması. Yemek siparişi verirken bu durumu dikkate almanız gerekir. Deniz mahsullerinin bol ve çeşitli olduğu şehirde iri jumbo karidesleri kesinlikle öneririm. Fikir vermesi amacıyla; şarap evinde yediğimiz müzikli  bir akşam yemeği için iki kişi 29€ hesap ödedik. Lizbon’un ucuz olduğunu söylemiştim. Dikkat etmeniz gereken tek konu, Lizbon’da yemeğin tadına bakmadan asla tuz dökmeyin çünkü yemekler aşırı tuzlu.

Lizbon’un Belem turtası adında meşhur bir turtası var. Yumurta tadı yoğunluktaki, sarı küçük turtaları bir çok pastanede ve cafede görebilirsiniz ancak en iddialı mekan 1837 den bu yana açık olan Belen Pastanesi. Normalde pek albenili görünmeyen turtanın ciddi müdavimleri var.

Lizbon gece hayatı

Lizbon-Gezilecek-Yerler4

Şehrin hemen her köşesi eğlenceli olmakla beraber şarapevleri, clupler, fado geceleri, barlar Barrio Alto bölgesinde bir arada. İstanbul’un Beyoğlusu gibi olan Baxia’da akşamları araç trafiğine kapatılıyor, güvenlik açısından sorun yaşamayacağınız bu bölgede oldukça şık ve gösterişli mekanlara gönül rahatlığı ile girebilirsiniz, fiyatlar daha önce de söylediğim gibi oldukça makul.

Lizbon’a iki gün ayırarak tüm bu güzellikleri dolu dolu yaşayabilirsiniz ancak vaktiniz varsa trenle bir saat mesafede yer alan Sintra’daki Pena Sarayını ve Avrupa kıtasının en batı ucu olan Cabo da Roca’yı da görmek gerekir. Türk Hava Yolları ve Portekiz Hava Yolları ile direk, diğer hava yollar ile aktarmalı olarak Lizbon’a uçabilirsiniz ancak bilet fiyatları Avrupa’nın diğer şehirlerine olduğu kadar ekonomik olmadığından ucuz uçak bileti için kampanyaları takip ederek fırsat yakalamanız mümkün.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here