FethiyeKaş karayolunun 65. kilometresindeki Kumluova Köyü yakınlarındaki bir antik yerleşim olan Letoon Antik Kenti, Likya Birliği’nin tarihteki en önemli dini ve politik merkezi. Günümüzde ise UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Letoon’da tarihi bakımdan oldukça önem taşıyan Leto, Apollon ve Artemis Tapınakları ile birlikte, manastır, çeşme ve Roma Tiyatrosu kalıntıları bulunuyor.

Kumluova Beldesi sınırlarında Eşen Çayı’nın batısında ve Xanthos Antik Kenti’ne 4 km uzaklıkta bulunan Letoon, Kalkan’a 20 km mesafede yer alıyor. Kumluova Beldesi 18 km’lik Patara Kumsalının hiçbir yapılaşmasının bulunmadığı 5 km’lik kısmına sahipken, Letoon bu kumsala 6 km uzaklıkta bulunuyor.

Letoon Antik Kenti Nerede

Letoon Antik Kenti Nerede Nasıl Gidilir

Şair Ovidius’un anlattığı bir öyküye göre Zeus’tan hamile kalan Leto’nun adına kurulan antik kent, en kuzeydeki Leto, ortadaki Artemis, güneyindeki Apollon’a adanan tapınakları ile, Antik Likya Birliği’nin en önemli dini merkezi görevi görmüş. Tapınakların güneybatısında bir çeşme, hemen doğusunda ise kilisenin yer aldığı Letoon Antik Kenti’nin kuzeyinde ise Stoa ile arkasını kısmen doğal yamaca dayamış Helenistik döneme ait tiyatro bulunuyor. MS.7. yüzyılda terk edilen Letoon aynı zamanda, Fethiye’den başlayıp Antalya’ya dek uzanan Likya Yolu yürüyüş rotasının da bir parçası.

Muğla’nın Seydikemer İlçesi, Kumluova Mahallesi sınırları içeresinde, Kumluova merkeze 400-500 m mesafede yer alan Letoon Antik Kenti, Kaş-Fethiye karayolu üzerinde, Kaş’a 50 km uzaklıkta bulunuyor. Kaş-Fethiye karayolunun üzerinde Kınık yakınından ayrılan 4 km’lik yolla ulaşılabilen Letoon, Bozoluk Köyü’nde yer alıyor.

Letoon Antik Kenti Nasıl Gidilir

MuğlaAntalya sınırında yer alan Letoon Antik Kenti’ne Antalya yönünden ulaşım için, Kaş-Fethiye karayolu üzerinden ulaşım mümkün. Yolun 65. km’sinde Kınık yakınındaki yola saptıktan sonra 4 km daha devam edip Letoon Antik Kenti’ne ulaşabilirsiniz. Aynı yolun 70. km’sinin biraz daha ilerisinde ise Xanthos tabelalarını takip ederek Xanthos Antik Kenti’ni de ziyaret etmek mümkün.

Anadolu’nun kadim Likya Birliği’nin politik ve dimi merkezliğini yapmış Letoon Antik Kenti, Fethiye-Kaş yolu üzerinde, Kumluca Beldesi’nde ziyaret edilmeyi bekliyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here