Paris’de dolaşırken görülmesi ve yapılması gereken sayısız şey var. Bunlardan mutlaka görülmesi gerekenlerden biri de bu muhteşem şehrin bir parçası olan La Defense bölgesi. Bir zamanların bitmiş, eski püskü döküntü evlerin ve harap haldeki çiftliklerin olduğu bu mekan Çevre Geliştirme yetkilileri tarafından temizlenip bir düzene sokulmasına karar verildi. Tüm bölge Fransız-Prusya savaşında öldürülen askerlere ithaf edildi ve ismi La Defense olarak bilinmeye başladı.

Yüksek Tutkular

La Defense, dünyanın en ilginç gökdelenlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. İlk gökdelen yapıldığında 25 katlıydı ancak şirketler daha fazla işyeri olabilmesi için daha uzun binalar yapılmasını istediler. Ancak halk Arc de Triomphe’ın görüntüsünü bozmasından dolayı bu istekleri ateşli bir şekilde protesto etti.

La Défense, Paris

Halkın duyarlılığına kısmen bir cevap olması açısından La Defense’in tam karşı tarafına Grande Arche de la Defense adında bir başka daha anıt yapıldı. Bu anıt muazzam büyüklükte, mermer ve cam işlemeler ile süslendi.

Daha ağırbaşlı duran Arc de Triomphe’a nazaran, daha gösterişli ve modern bir çizgiye sahip. Grande Arche de la Defense duvarlarının arasında bulunan asansörler aracılığıyla üstüne çıkan ziyaretçilere şehrin efsane güzellikte bir görüntüsünü sunuyor. Geceleri ise aydınlatılmış çeşmenin üzerinde dans eden ışıkların gösterisi büyülü bir hava yaratıyor.

Yapılacak şeyler

La Défense, ParisLa Defense avrupanın en büyük iş bölgesidir. En iyi otel, restoran ve alışveriş merkezlerinden bazıları da yine bu bölge içinde yer alır. Mimarisi bile tek başına dünyanın her yerinden fotoğrafçıları çekmekte. Mimari trendleri takip etmek isteyenlerin La Defense gitmeleri fazlasıyla yeterli olacaktır. 1960’ların büyük kare dizaynları o zamanlar ultra-modern olarak tanımlanıyordu ancak yavaş yavaş tarzlarını değiştirmeye başladılar.

Trend şu anda bile devam ediyor. Gökdelenler yenilenebilir enerji sistemleriyle donatılıyor ve 2013’ün sonunda kullanıma hazır olacaklar. La Defense’e son yıllarda eklenen inanılmaz güzellikteki çağdaş heykelleri de yine mutlaka görülmesi gerekenler listesinde.

La Défense, Paris

La Defense, 1950’lerden günümüze yapılmış en devrimsel dizaynlara ev sahipliği yapan eşsiz bir yer. Heyecanlı bir gece hayatı arayanlar için en iyi yer olmayabilir ancak mimariyi, tarihi ve sessiz yumuşak atmosferi sevenler için, La Defense Paris’de asla kaçırılmayacak bir yer.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here