İstanbul Boğazı’nın yanı başında konumlanan Kuzguncuk, Anadolu Yakası’nın eşsiz semtlerinden biri. Hiç bozulmayan tarihsel yapısıyla mahalle kültürünün hala semt, Paşalimanı ile Beylerbeyi arasında yer alıyor. Eski adı altın kiremit anlamına gelen Hrisokeramos olan Kuzguncuk’un bu adı çatısı altın yaldızlı kiremitlerle süslü bir kiliseden aldığı söyleniyor.

İstanbul’un Asya kesimindeki ilk Musevi yerleşim bölgesi olan semt yüzyıllardır Museviler, Rumlar, Ermeniler ve Türkler’in bir arada yaşadığı nadir yerlerden. Son dönemlerde yapılan restorasyon çalışmalarıyla giderek yenilenen Kuzguncuk, rengarenk evleri, hoşgörülü ortamı, mahalle kültürüyle İstanbullular tarafından oldukça seviliyor.

Kuzguncuk Gezilecek Yerler

1. Fethipaşa Korusu – Fethi Ahmet Paşa Konağı

Fethipaşa Korusu Kuzguncuk Gezilecek Yerler

Üsküdar‘ın önemli güzelliklerinden biri olan Fethi Paşa Korusu, Boğaz havası eşliğinde hoşça vakit geçirebileceğiniz nadir yerlerden. Üsküdar, Paşalimanı ile Kuzguncuk arasında konumlanan koru, çoğunlukta çam, çınar, köknar ağaçlarından oluşuyor. İçinde 2500 metrelik açık alan sahip Fethipaşa Sosyal Tesisleri’nin yer aldığı Fethipaşa Korusu, İstanbul’daki en güzel yalılardan biri olan Fethi Ahmed Paşa Yalısı’na da ev sahipliği yapıyor.

2. Ayios Panteleimon Rum Ortodoks Kilisesi

Kuzguncuk İcadiye Caddesi üzerinde yer alan Ayios Panteleimon Kilisesi, Mimar Nikola Ziko tarafından 1872’de tasarlandı. Aziz Pantelemion’a ithaf edilmiş olan kilise, 1892 yılında ibadete açıldı. Yunan Haçı planında inşa edilen Ayios Panteleimon Rum Ortodoks Kilisesi, muazzam mimarisi ve iç dekorasyonuyla dikkat çekiyor.

3. Kuzguncuk Üryanizade Sokak 

Kuzguncuk’un en renkli sokaklarından biri olan Üryanizade Sokak, Osmanlı tarzı, cumbalı, ahşap evleriyle dikkat çekiyor. Adını Osmanlı Dönemi’nde tanınan ailelerden biri olan Üryanizadeler’den alan sokak sizi geçmişe doğru keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

4. Bet Nisim Sinagogu

Bet Nissim Sinagogu Kuzguncuk

Kuzguncuk Musevi Cemaati Vakfı’na ait iki sinagogdan biri olan Bet Nisim Sinagogu, halk arasında Kal de Ariva (Yukarı Sinagog) olarak tanınıyor. 1840’larda inşa edilen yapı yıllar içinde hasar görünce Edmond Benkohen’in bağışlarıyla restore edildi. Çoğunlukla yaz aylarında hizmet veren Bet Nisim Sinagogu’nda Kuzguncuk Sinagog’larının geçmişine ait dini obje ve resimler de sergileniyor.

5. Beth Yaakov Sinagogu

Halk tarafından Kal de Abaşo (Aşağı Sinagog) olarak adlandırılan Beth Yaakov Sinagogu, Kuzguncuk Musevi Cemaati Vakfı bünyesinde bulunan iki sinagogdan büyük olanı. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmeyen sinagogun tavanında Tevrat’tan esinlenerek yapılmış resimler bulunuyor. Her hafta Cuma ve Cumartesi günleri ile tüm dini bayramlarda açık bulunan Beth Yaakov Sinagogu, cemaatin ihtiyaçları doğrultusunda belirli günlerde de hizmet veriyor.

6. Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi

Surp Krikor Lusavoric Ermeni Kilisesi Kuzguncuk Gezilecek Yerler

İstanbul’da bulunan önemli dini yapılardan biri olan Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, Kuzguncuk iskelesi karşısında yer alıyor. Saray mimarı Ohannes Amira Serveryan tarafından inşa edilen kilise 1835’de ibadete açıldı.1861’de yeniden yapılan Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, İstanbul’un dıştan kubbeli tek Ermeni kilisesi olma özelliğini taşıyor. Toplam 5 kapıya sahip kilisede Aziz Krikor Lusavoriç’in yağlı boya bir tablosu bulunuyor.

7. Kuzguncuk Camii

1952 yılında yapıldığı için Yeni Cami olarak da bilinen Kuzguncuk Camii, Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nin hemen yanında konumlanıyor. İnşaasında Ermeni Cemaatinin hem maddi hem manevi desteği bulunan cami zarif mimarisiyle dikkat çekiyor.

8. Üryanizade Camii

Üryanizade Camii Kuzguncuk Gezilecek Yerler

İstanbul Boğazı’nı süsleyen önemli eserlerden biri olan Üryanizade Camii (Mescidi), saçaklı ahşap minaresi ve yalıya benzeyen görüntüsüyle dikkat çekiyor. II. Abdülhamit’in şeyhülislamlarından Uryanizade Ahmed Esad Efendi tarafından yaptırılan cami, 1860’da inşa edildi. Dikdörtgen plana sahip yapısıyla diğer camilerden ayrılan Üryanizade Camii’nin 40 günde tamamlandığı söylentiler arasında.

9. Cemil Molla Köşkü

Kuzguncuk’un en gösterişli yapılarından biri olan Cemil Molla Köşkü, 1885’de II. Abdülhamid tarafından dönemin adalet bakanı Mahmud Cemil Efendi için yaptırıldı. İtalyan mimar Alberti tarafından tasarlanan köşkte Doğu- Batı üsluplarının harmanlandığı görülüyor. İmparatorluğun ilk telefonlarından birinin bulunduğu Cemil Molla Köşkü’nün ayrıca özel bir sinema salonu ve bir fotoğraf stüdyosu da bulunuyor.

10. Abdülmecid Efendi Köşkü

Abdülmecid Efendi Köşkü Kuzguncuk Gezi Rehberi

Renkli yapısıyla dikkat çeken Abdülmecid Efendi Köşkü, Kuzguncuk Yahudi Mezarlığı’nın tam karşısında Bağlarbaşı Korusu içinde yer alıyor. Son Halife Abdülmecid Efendi tarafından yazlık konut olarak kullanılmış yapı, çinileri, çeşmeleri , vitrayları ve tasarımıyla göz alıyor. Abdülmecid Efendi‘nin sanatsal faaliyetleri sebebiyle sanatçıların uğrak yeri haline gelen köşk günümüzde bir sosyal tesis olarak hizmet veriyor.

Her yıl festivallere ve şenliklere ev sahipliği yapan Bostanı, rengarenk cumbalı evleri, samimi dükkanları ve sahip olduğu kutsal mekanlarıyla Kuzguncuk, İstanbul’un görülmesi gereken semtlerinden biri.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here