Kuşadası, Ege’nin körfez sahiline kurulmuş en turistik ilçelerinden biri. Antik dönemde İyonlar tarafından kurulduğu düşünülen ilçe, Aydın il merkezine yaklaşık 71 km uzaklıkta bulunuyor. İlk çağlardan beri hep farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Kuşadası, Anadolu’nun Akdeniz‘e açılan başlıca limanları arasında yer alıyor.

Bizans Dönemi’nde ‘Ania’, Venedikliler ve Cenevizliler döneminde ‘Scala Nuova’ olarak anılan şehir bugünkü adını Osmanlılar tarafından bir askeri üs olan Güvercinada Kalesi’nden alıyor. Muhteşem doğası ve jeopolitik konumu nedeniyle çağlar boyu önemli bir yer olan Kuşadası tarihi eserleri, marinası, birbirinden güzel otelleri ve barlarıyla her yıl çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Kuşadası Gezilecek Yerler

1. Güvercinada

Güvercinada Kuşadası Gezilecek Yerler

Güvercinada, Kuşadası’nın en görülesi yerlerinden biri. İlçeye adını veren ada Kuşadası’na bir geçit ile bağlı halde bulunuyor. Tarihi Kuşadası Surları’na 750 metre mesafede konumlanan adanın içinde Osmanlı Dönemi’nde adalardan gelebilecek saldırılara karşı askeri bir üs olarak kullanılan bir kale mevcut. Yüksekliği 3 metreyi bulan kale duvarları, adayı çepeçevre sarıyor. Yapımı için kullanılan taşların Yılancı Burnu’ndaki taş ocağından getirildiği kalede 4 satır ve 20 mısradan oluşan bir yazıt da bulunuyor.

2. Şehir Surları ve Kale Kapısı

Kuşadası Kale Surları

Şehir Surları, Osmanlı Dönemi’nde dışarıdan gelebilecek saldırıları önlemek için Mehmet Paşa tarafından yaptırıldı. Zamanında kentin tamamını çevreleyen surların yalnızca bir kısmı günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiş. Kentin doğu tarafında bulunan kale kapısı ise beldenin görülmesi gereken noktalarından.

3. Yılancı Burnu

Güvercinada’nın karşısında bulunan Yılancı Burnu, Kuşadası sahil şeridinin önemli bir parçası. Üzerindeki birçok tarihi kalıntı nedeniyle 1.derece arkeoloji sit alanı olan bölge, berrak ve temiz bir plaja sahip. Duş, restoran ve tuvaletin de bulunduğu Yılancı Burnu’na Kadınlar Denizi Dolmuşları ile ulaşılabiliyor.

4. Dilek Yarımadası Mili Parkı

Dilek Yarımadası Mili Parkı Kuşdası

Aydın’ın muhteşem doğal güzelliklerinden biri olan Dilek Yarımadası Mili Parkı, Kuşadası’na 28 k. uzaklıkta bulunuyor. Küçük Menderes ile Büyük Menderes nehirleri arasında yer alan milli park Aydın Dağları’nın batı uzantısını oluşturuyor. Pek çok tepeye, derin kanyona ve vadiye sahip olan Dilek Yarımadası Mili Parkı, göz alıcı manzarasıyla adeta büyülüyor. Nesli tükenmek üzere olan canlıları ve endemik türleri barındırması nedeniyle uluslararası öneme sahip olan milli parkın sınırları içinde ayrıca Panionion ve Thebai antik kentleri, Ayayorgi Manastırı, Doğanbey Köyü, Hagios Antonios Manastırı ve Zeus Mağarası da bulunuyor.

5. Zeus Mağarası

Zeus Mağarası Kuşadası

Bölgede görülmesi gereken yerler arasında bulunan Zeus Mağarası Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın giriş kapısının sol tarafında yer alıyor. Mitolojiye göre gök tanrısı Zeus, kızdığında dalgaları kabartıp, denizi altüst eden kardeşi Poseidon’dan kaçmak için bu mağaraya sığınır ve yıkanırmış. 10 – 15 metre derinliğindeki suyuyla doğal bir havuza benzeyen mağar,a yazın serin kış ise ılık bir atmosfere sahip. Suyu ve çamuru cilde iyi gelen mağara yerli ve yabancı her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor.

6. Panionion

Aydın kıyı şeridinde bulunan sit alanı Panionion, Dilek Yarımadası’nda yer alıyor. Antik çağlarda İyon birlikleri tarafından kurulan bu antik kent, geçmişte dini ayinlerin, festivallerin ve oyunların yapıldığı bir merkezdi. Adını her yıl düzenlenen ve günümüzde Olimpiyat Oyunları olarak bilinen Panionia Festivali’nden alan Panionion, 19. yüzyıl sonunda Alman arkeologlar tarafından keşfedilmeye çalışıldı. Yapılan araştırmalar sonucunda içinde Poseidon’a adanmış bir İyon tapınağı, küçük bir tiyatro, bir sunak, konsey odası ve geniş bir yeraltı mahzeni bulunan bir antik kent ortaya çıkarıldı. Panionion’a ait olduğu düşülen bu kalıntıların gerçekten antik kente mi yoksa başka bir şehir kalıntısı mı olduğu konusundaki araştırmalar günümüzde hala devam ediyor.

7. Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı Kuşadası

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Kuşadası’nın tarihi yerlerinden biri. 1618 yılında Osmanlı devlet adamlarından biri olan Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılan kervansaray, Kuşadası İskelesi yakınlarında bulunuyor. Kurşunlu Han adıyla da bilinen Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, geniş avlu çevresinde sıralanmış odalardan oluşuyor. Küçük bir kaleye benzeyen kervansaray, günümüzde otel ve turistik bir tesis olarak kullanılıyor.

8. Davutlar

Davutlar Plajı Kuşadası

Kuşadası’nın şirin beldelerinden biri olan Davutlar, Dilek Yarımadası’nın kuzeyinde yer alıyor. İklimi ve doğal zenginlikleri nedeniyle ilk çağlardan beri bir yerleşim yeri olarak kullanılan belde 412 kilometrekarelik bir alana yayılıyor. Miken Uygarlığı’na ve İyonya şehir devletlerine tanıklık eden Davutlar, özellikle Kadı Kalesi, Fındık Kale ve Kurşunlu Manastırı gibi dinsel ve askeri yapıtlarıyla tanınıyor.

9. Kurşunlu Manastırı

Kurşunlu Manastırı, Kuşadası’na bağlı Davutlar Köyü’nün güneyinde Dilek Yarımadası’ın kuzey yamacında konumlanıyor. Kayalık ve ormanlık bir alana inşa edilmiş bu dinsel yapıtının ne zaman yapıldığına dair bir bilgi yok. Açık avlulu manastır tarzına sahip Kurşunlu Manastır’ın günümüzde yalnızca kilise kısmı ayakta bulunuyor. Pek çok kez restore edilen yapının en son Rumlar tarafından kullanıldığı biliniyor. Belediye ve Orman İşletmesi işbirliği ile ortaya çıkarılan manastırda yıkıntı durumdaki keşiş odaları, mutfak ve yemekhane görülebiliyor.

10. Melia Antik Kenti

Günümüzden yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan Melia Antik Kenti, Davutlar’ın güney yamacında Belen Kuyu mevkiinde konumlanıyor. 700-800 m yükseklikte bir kayalık üzerine inşa edilmiş olan kent, Anadolu’nun ilk halklarından Karialılar’a ait. 2005 yılında Prof.Dr. Hans Lohmann ve ekibi tarafından yapılan kazılarla bulunan kentte iki tapınak kalıntısına ulaşılmış. Kazılardan çıkarılan iki aslan başı, sütun ve başlıkları, madeni eşya, para ve çok sayıda çanak çömlek bugün Aydın Müzesi’nde görülebiliyor.

Diğer görülecek yerleri arasında Kaleiçi Camii ve Hamamı, Pygale Antik Kenti, Hanım Camii gibi yapılar bulunan Kuşadası, Hristiyanlar arasında kutsal sayılan Meryem Ana Evi ve Efes Antik Kenti‘ne de yaklaşık 20 km uzaklıkta.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here