Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, Antalya Aksu ilçe sınırları içerisinde, kent merkezinden 22 km uzaklıkta yer alan, Anadolu’nun doğal güzelliklerinden biri. 18 metre yükseklikten dökülen ve küçük şelaleciklerle birbirine bağlı 7 küçük göletten oluşan Kurşunlu Şelalesi 2 km’lik bir kanyonun içinde kalıyor.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, sağlıklı orman dokusu ve zengin bitki topluluğu örneklerinin, ilgi çekici su ve kaya formlarıyla bütünleştiği eşsiz bir doğal peyzaj özelliğine sahip.

Kursunlu-Selalesi-Antalya

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Orman altı florasını meydana getiren mersin, alıç, zakkum, böğürtlen, yabani gül, sütleğen, ılgın, ladin, kermes meşesi, kekik, yabani nane, kayıt, eğrelti ve sarmaşıklarla birlikte su bitkilerinden oluşan alan, çeşitli su bitkilerine sahip.

malta

Su bitkilerinden topalak, su nanesi, kamış su avizeleri, iplikli yeşil algler ve nilüferlerle birlikte tabiat parkı içerisindeki yaban hayat da çeşitleniyor. Yaban domuzu, tilki, tavşan, sincap, yarasa, ibibik, ağaçkakan, üveyik, sazan, su kaplumbağası, köpek, yılan ve kertenkele tabiat parkının faunasını oluşturuyor.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı’nda görülmesi gereken yerlerden ilki günümüzden yaklaşık 200 sene önce bölgede yaşayan köylüler tarafından tahıl öğütmek amacıyla kullanılan Tarihi Su Değirmeni. Şelale çevresinde daha önce 10 değirmen olduğu bilinmekle birlikte günümüze yalnızca bir tanesi ulaşabilmiş. Ancak değirmen halen faal durumda.

Kurşunlu Şelalesi, Antalya

Tabiat parkı içerisinde görebileceğiniz bir ağaç türü olan Toros Sediri veya Katran Ağacı olarak da bilinen Lübnan Sediri. Çınar, meşe, ardıç gibi Türkiye’nin en uzun yaşayan ağaç türleri arasında sayılan ve ömrü 1000 yılı aşan bu ağaçların boyu 40-50 m’ye kadar çıkabildiği gibi, genişliği de 2 metreyi buluyor.

Park alanı içerisinde yeşillikler arasında, su sesi eşliğinde doğa yürüyüşü yapabileceğiniz gibi bisiklete binebilir, keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Piknik alanında piknik yapabileceğiniz gibi, park alanı içerisinde yer alan turistik tesisler ve restoranlar da bulunuyor. Piknik alanında restoranların yanı sıra, manzara seyir terasları, çocuk parkı ve gezinti patikaları da bulunuyor.

Kursunlu-Antalya

Kurşunlu Şelalesi’ne nasıl gidilir

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, Antalya kent merkezinden 22 km uzaklıkta yer alıyor. Özel aracınızla ulaşabileceğiniz park alanına kent merkezinden hareket eden toplu taşıma seçeneği de var.

Kurşunlu Şelalesi’ne özel araç ile ulaşım

Parka, Antalya-Aksu kara yolunun Soğucaksu Köprüsü’nden kuzey istikameti yönünde ayrılan 7 km’lik bir yol ile ulaşılıyor. Antalya kent merkezinden Aspendos Bulvarı ve Serik Caddesi’ni takip ederek Antalya-Isparta yoluna girdiğinizde, 5 km kadar ilerledikten sonra Kurşunlu Şelalesi tabelasını görüyorsunuz. Hafif sağa kıvrılarak, Kurşunlu Belediyesi Yolu’nu takip ettiğinizde karşınıza parkın piknik alanı çıkıyor.

Antalya Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi’ne toplu taşıma ile ulaşım

Antalya kent merkezinden Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı’na ulaşım, belediye otobüsleri ve minibüslerle sağlanıyor. Antalya’nın merkezinden her saat başı bölgeye otobüs ve minibüs seferleri düzenleniyor. 524, 524 A, 519 No’lu belediye otobüsleri ile 230 ve 231 No’lu minibüs hatlarını kullanılarak park alanına ulaşım mümkün.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı’nı ziyaret etmek için en uygun zamanlar, nisan-aralık ayları arası. Günübirlik piknikler, doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık ve doğayla baş başa vakit geçirmek için Kurşunlu Şelalesi’nin zengin bitki örtüsü ve geniş canlı çeşitliliği muazzam bir göz zevki sunuyor. Diğer yandan, yakınlarda konaklamak isterseniz milli parka 20 km mesafede yer alan Belek, sahil şeridi ve ormanlık alanlarıyla birlikte sahip olduğu golf sahalarıyla da alternatif turizmin cazibe merkezlerinden.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here