KumlucaAkdeniz’in tatil merkezi Antalya’nın bir ilçesi. Antalya kent merkezine 96 km mesafede bulunan ve araçla yaklaşık 1,5 saat uzaklıktaki Kumluca, Akdeniz Bölgesinin Batı Akdeniz Bölümünde, Antalya Körfezi’nin batı kısmındaki Teke Yarımadası ile Fethiye Körfezi hizasında yer alıyor. Güneyinde Akdeniz, kuzeyinde Korkuteli ilçesi, doğusunda Kemer ilçesi, batısında Finike ilçesi, batı ve kuzeybatı yönünde de Elmalı ilçesi ile çevrili Kumluca, üç tarafı dağlarla çevrili bir ova üzerine kurulu.

Kumluca’da Olympos, Corydella, Rhodiapolis, İdebessiois, Gagae gibi önemli antik kentlerin yanı sıra, 30 km’lik sahil şeridinde Çavuşköy Kasabası’ndaki Adrasan Koyu ile Olympos Koyu yer alıyor. Ayrıca ilçede yayla turizmi de oldukça yaygın.

Kumluca Nerede

Kumluca nerede nasıl gidilir

Kumluca’ya ulaşım için öncelikle Antalya’ya gelmek gerekiyor. Antalya şehir merkezine 13 km uzaklıkta bulunan Antalya Havalimanı’ndan kent merkezine, buradan da Kumluca’ya ulaşım mümkün. Antalya Havalimanı’ndan kent merkezine otobüs, Havaş, taksi veya araç kiralayarak ulaşabilirsiniz.

malta

Antalya Havalimanı‘ndan her yarım saatte bir hareket eden 600 No’lu belediye otobüsleri ile, merkezdeki Antalya Otobüs Terminaline yaklaşık 30 dakikada ulaşıp buradan Kumluca minibüslerine binebilirsiniz. Çiçek Tur, Antalya Otobüs Terminali ile Kumluca arasında her 10 dakikada bir karşılıklı minibüs seferleri düzenliyor. Antalya Otogar-Akdeniz Üniversitesi-Migros Yanı-Konyaaltı Deniz Sahil Yolu-Liman-Beldibi-Göynük-Kemer-Çamyuva-Tekirova-Yarıkpınar-Beycik-Ulupınar-Çıralı Yol Kavşağı-Olympos Yol Kavşağı-Adrasan Yol Kavşağı-Kumluca-Finike-Turunçova güzergahını izleyen minibüslerin otogardan Kumluca’ya ulaşım süresi yaklaşık 1 saat 35 dakika.

Kumluca Olimpos Nasıl Gidilir
Olimpos

Özel aracınızla Antalya’dan Kumluca’ya gelecekseniz, ulaşım D-400 karayolundan sağlanıyor. Beldibi-Göynük-Kemer-Çamyuva-Tekirova güzergahını izleyerek Kumluca’ya ulaşım mümkün.

Türkiye turizminin merkezi Antalya’nın ilçesi Kumluca’ya gelmişken Mavikent, Olimpos, Adrasan ve Finike’yi de ziyaret edin.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here