Modern seyyah Erdem Genç’in en sevdiği ülke Küba’ya olan iki yolculuğunu temel alan Küba Ritmi, birbirinden değerli tavsiyeler veren bir gezi romanı niteliğinde. İki seyahatte, beklentileri farklı iki arkadaş grubu ve iki farklı rotayı anlatan yazar, Küba ruhunu hissetmeniz ve bu ruhla bu yolculuğa çıkmanız için çağrıda bulunuyor.

Küba Ritmi, Başlarken

Şehirleri, ülkeleri birbiri ile kıyaslayabilirsin. “Londra harikadır ama yağmurlar bezdirir, İstanbul’un havası güzeldir. Paris tarih kokar, New York’taki kadar fazla yoğunluk yoktur” gibi… Ama Havana bambaşkadır. Hiçbir yerle kıyaslayamazsın. Küba, devrimden sonra zamanı durdurmuş ve tüm coşkulu büyüsüyle seni beklemektedir. Elbette yıllar geçmekte ve Küba değişmektedir. Yine de o kadim ruh seni sarar ve bir daha asla bırakmaz.

Kuba-Ritmi-Kitap

Aslında her gezdiğim yerde notlar alırım, fotoğraflar videolar çekerim. Küba’da da böyle oldu. Her gezimde yaptığım gibi not tuttuğum küçük defterimle yola koyuldum. Ama o kadar çok olay oldu, o kadar çok etkileyici hadise meydana geldi ki defter doldu, taştı yetmedi. İşte tam o anda defter satan bir yer aradım. Havana’da kırtasiye yoktu. Sebebini sorduğumda devletin yılbaşında zaten tüm okullara ve iş yerlerine ihtiyaçlarını karşılayacakları kadar kitap, defter, kalem ve diğer kırtasiye masraflarını ücretsiz sağladığını öğrendim. Ve beni büyüleyen Küba anılarıma bir yenisi daha eklenmiş olarak bulduğum boş kağıtların arkasında maceralarım sürmeye devam etti.

Küba sokaklarında yalnızca eski arabalar, nefis bir mimari, sürekli şen şakrak mutlu insanlar görmeyeceksiniz. Sağlığın, eğitimin hatta yiyeceklerin bile devlet tarafından ücretsiz sağlandığı bir ülke göreceksiniz. Bunlar bolluk seviyesinde değil imkan dahilinde. 20-30 dolar arasında seyreden maaşlar birbirine çok yakın. Lüks eşya yok ama kimsede yok. Böylece “senin bilmem ne marka çantan var, benim telefonum yeni çıktı” kıskanmaları da yok. Sokaklarda reklam yok. Sanatsal çizimler var…

Bir müzisyen olarak kulağımı hep tüm dünyayı etkileyen Küba müziklerine kabarttım. Ülkenin her yerinde canlı canlı icra edildiğine şahit olunabildiğini bilesin. Bu yüzden her bölüm başında o bölüm için seçtiğim parçayı dinlemeni tavsiye ederim.

Kitapta bazı olumsuz durumlara da değindim. Bunlar kesinlikle Küba’yı yermek için değil. Dikkatsiz olursanız her yerde başınıza gelebilecek olaylar. Amacım başınıza böyle bir durum gelirse nasıl davranmanız konusunda fikir edinmeniz. Yoksa Küba’yı çok seviyorum ve iddia ederim ki Küba dünyanın en güvenli yerlerinden biri.

İsteğim seyahatlerimde bana bulaşan ve ömür boyu kaybetmemeyi umduğum Küba Ruhu’nu, Küba Ritmi’ni paylaşmak. Umarım bir parça sana da bulaştırırım.

Kitap-Kuba-Ritmi

Arka Kapak:

Sevgili Yoldaşım,

Şu an benimle birlikte çok keyifli bir yolculuğa çıkmak üzeresin. Dünyayı gezen bir gezgini kendine âşık eden yüzölçümü küçük, adı büyük bir ülkeyi dostlarımla ziyaret ettiğimde yaşadığımız maceraları okuyacaksın.

Derdim; Küba ruhunu benimle yaşaman. Ve olur da bir gün kendi Küba maceranı yaşamak için yola çıkarsan bu keyifli ruhla yol alman.

Küba ritim, Küba müzik, Küba film, Küba sanat, Küba Che… Daha neler neler!

Eser Adı : Küba Ritmi
Yazar Adı : Erdem Genç
Türü : Gezi
Sayfa : 256 sayfa
ISBN : 978-605-87129-8-0
Fiyatı : 16 TL
Yayın Yönetmeni : Erdem Genç
Kapak Resmi : Francis Fernandez Trujillo
Dağıtım : Yeditepe Yayın Dağıtım 528 47 53
Websitesi : www.erdemgenc.com

 

Kuba-Ritmi

KİTABIN SIRADIŞI ÖZELLİKLERİ

  • Kübalı Ressam: Kitabın kapak resmi Kübalı ressam Francis Fernandez Trujillo tarafından Erdem Genç’in Vinales’te poz vermesiyle yapılmış.
  • İnteraktif Kitap: Her bölüme özel Küba şarkısı akıllı telefonunuza okutularak dinleyebilir, kitaptaki fotoğrafların renkli hallerini veya ilgili bölümün videolarını tabletinizden görebilirsiniz.
  • Rehber: Küba ile ilgili kokteyl&yemek tariflerinin, filmlerin, kitapların hatta büyükelçilik özel tavsiyelerinin bulunduğu bir bölüm de mevcut. Ayrıca sayfa aralarındaki Püf Noktaları ile seyahatlerinizde dikkat edebileceğiz çok özel ipuçları bulunuyor.
  • Sayfalar Ters: Kitapta sayfa numaraları Erdem Genç’in diğer kitaplarında olduğu gibi tersten gidiyor.
  • İndirimli Tur: STH Turizm’in düzenlediği Erdem Genç rehberliğindeki turlarda %5 indirim sağlayan kupon kitabın içinde yer alıyor. 

Kitap sayfa numaraları son sayfadan başlayıp geriye doğru azalıyor. Bunun amacı daha önce öykü kitabımda olduğu gibi her an geriye kaç sayfa kaldığını bilmeni sağlamak.

Her bölüm başında dinlemeni tavsiye edeceğim bir şarkı var. O şarkıyı cep telefonundan QR kod okutarak veya bilgisayarından ilgili linke girerek dinleyebilirsin. Hatta o linkte o bölümün renkli fotoğrafları, videoları ve başka sürprizler de bulunuyor.

Erdem Genç Kimdir?

Bendeniz, YTÜ Makine Mühendisliği’ni “gezip tozacağım ve iş kuracağım” diye dokuz yılda bitirmiş, üstüne çokça okuyup Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler, Anadolu Üniversitesi İşletme ve Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Yüksek Lisans diplomaları toplamış bir kardeşinim.

Bundan önce iki kitabım yayımlandı: Biri “Debut”, öykü kitabı. Diğeri, “20 Yaşında Patron Olmak”, girişimcilik üzerine bir kitap. Fotoğraf sergilerim oldu. Müzik gruplarında vokal yaptım, Ritmbox’ta perküsyon çaldım. Yakında albümüm çıkacak.

He, bir de çok gezdim. Bu yaşımda dünya turu yaptım; kırktan fazla ülke devirdim. En çok da Küba’yı sevdim.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here