Kos Adası (İstanköy), Bodrum Yarımadası‘nın karşısında, Anadolu’dan 8 mil uzakta yer alan bir Yunan adası. Yunanistan’ın 12 Adalar Vilayeti’ne bağlı, Ege Denizi’ndeki Karya Sahili’ne yakın bir konuma sahip. Meropis ve Nymphsea olarak da bilinen Kos Adası, Rodos, Samos, Midilli ve Sakız Adası ile birlikte kapıda vize uygulamasının geçerli olduğu 5 Ege adasından biri.

112 km uzunluğundaki sahillerinin Karpat Denizi suları ile yıkandığı Kos Adası’na Türkiye’den ulaşım Bodrum’dan hareket eden Kos feribotlarıyla ulaşılıyor. Bodrum kıyılarına 8 deniz mili uzaklıkta bulunan Kos’a yolculuk 20 dakika sürüyor. Yaz aylarında Bodrum’dan her gün feribot seferlerinin bulunduğu Kos’ta birbirinden güzel plajlar, antik döneme tarihlenen arkeolojik alanlar, Osmanlı izlerinini taşıyan camiler, keyifli kafe ve restoranlar, hareketli gece yaşamı ve bolca konaklama alternatifi bulunuyor.

Kos Adası Nerede Nasıl Gidilir

Kos Adası İstanköy Nerede

Özellikle yaz aylarında turist yoğunluğunun yaşandığı Kos Adası’nda bir havalimanı bulunuyorsa da, Türkiye’den direkt uçuş seferi bulunmuyor. Ancak Bodrum’un Akyarlar sahilinin hemen karşısında bulunan adaya Türkiye’den ulaşımın en kolay yolu Bodrum ve Turgutreis’ten kalkan feribotları kullanmak.

Bodrum-Kos arası 45 dakika, Turgutreis-Kos arası ise 20 dakika sürüyor. Bilet fiyatları firmaya göre değişkenlik gösterse de gidiş dönüş yaklaşık 19€-30€ civarında. Yüksek sezonda her sabah 09.00’da Bodrum’dan, her akşam da Kos’tan 16.30’da ve bazen 18.00’de feribot seferi düzenleniyor. Ayrıca Kos-Bodrum arasında sefer yapan Yunan feribotu da benzer saatlerde ters güzergahtan kalkıyor.

Kos Adası İstanköy Nasıl Gidilir

Türkiye’den 4 farklı firma ve Yunanistan’dan ise bir firmanın taşımacılık yaptığı hatta Maria Star, Bodrum Express Lines ve Bodrum Feribot İşletmeciliği Bodrum Kalesi’nin yanındaki Yat Limanı’ndan hareket ederken, Turkish Sealines ile Yeşil Marmaris ise Bodrum Yolcu Limanı adı verilen yeni yerden seferler düzenliyor.

Yunanistan’a bağlı 12 Adaların en gözde yerleşimlerinden olan ve gezilecek pek çok yeri bulunan Kos Adası, Türkiye’den her yıl pek çok ziyaretçi ağırlıyor. Bodrum üzerinden ulaşılabilen adada konaklamayı düşünürseniz, Kardemana ya da Kamari bölgelerini tercih edebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here