Köprülü Kanyon Milli Parkı, Antalya‘nın Manavgat ilçesinde, 36 bin 614 hektarlık geniş bir alana sahip. Türkiye’nin en uzun kanyonlarından birini oluşturan ve 1973 yılında milli park ilan edilen bölge, Köprü Nehri’nin Bolasan köyüyle Başkonak arasında oluşturduğu vadisiyle göz kamaştıran bir doğa alanı.

Doğa tutkunlarını ve macera arayan gezginleri cezbeden doğa yürüyüşü, rafting gibi etkinliklerin de yapıldığı milli park, Türkiye’nin en popüler rafting parkurlarından olan Köprü Nehri ve çevresini saran muhteşem doğayla da ünlü.

Koprucay Vadisi

14 kilometreyi bulan uzunluğu ve 100 metreyi aşan duvarlarıyla Türkiye’nin en uzun kanyonu olan vadi, çam, selvi ve sedir ağaçlarından oluşan bitki örtüsünün yanı sıra hayvan türleri bakımından da oldukça zengin. Uzun yıllar izinsiz avlanma nedeniyle yaban hayvanı türlerinin azaldığı milli parkta; geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, kurt, tavşan, sansar ve porsuk gibi hayvanlar yaşıyor. Park içinde bulunan Köprü Nehri’nin berrak ve gürül gürül akan suları ise alabalıklara yaşam alanı oluyor.

Koprulu Kanyon Milli ParkiBahar ve yaz dönemlerinde büyüleyici manzaralar oluşturan doğal güzellikleriyle bölgenin cazibe merkezlerinden biri haline gelen Köprülü Kanyon Milli Parkı, tarihi açıdan önem taşıyan kültürel ve arkeolojik değerleri de barındırıyor.

Milli parkın en ünlü ziyaret noktalarından olan ve geçmişi Milattan Önce 5. yüzyıla dek uzanan Selge Antik Kenti; Bizans dönemine ait kilisesi, 9 bin kişilik Yunan-Roma tarzı tiyatrosu, Zeus ve Artemis tapınakları, sarnıç, su kemeri ve taş kaplamalı tarihi yol gibi görülmeye değer pek kalıntı ve esere sahip.

Koprulu Kanyon nerede

Milli park içinde ziyaretçilerin yeme-içme ve konaklama gibi ihtiyaçlarını karşılayan tesislerde var. Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda doğanın enfes güzelliklerini keşfetmek isteyenler çadır kurup, doğayla iç içe kalabiliyor.

Çadırda kalmak istemeyenler ise Beşkonak ve Karabük köylerindeki bungalov evlerde konaklayabilir. Park içinde ve bungolov evlerdeki konaklama kapasitesi yetersiz olduğu için bölgede daha uzun zaman geçirmeyi planlayanlar Manavgat, Side ve Belek gibi yakın yerleşim yerlerindeki tesisleri tercih edebilir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı Nerede

Köprülü Kanyon Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Köprülü Kanyon Milli Parkı’na karayoluyla gitmek için Antalya-Manavgat Karayolu’nun 49. kilometresinden ayrılan asfalt yolu takip etmek gerekiyor. Akdeniz sahilinden ayrılan bu yol, Taşağıl üzerinden Başkonak’a ulaşıyor. Seyahatini havayoluyla yapacak olanlar ise Antalya Havalimanı’nı kullanabilir. Köprülü Kanyon Milli Parkı, Antalya’ya 85 km, İzmir’e 531 km, Ankara’ya 550 km, İstanbul’a ise 741 km uzaklıkta yer alıyor.

Baş döndüren güzellikte bir doğaya ve Türkiye’nin en heyecan verici rafting parkurlarından birine sahip olan Köprülü Kanyon Milli Parkı, ziyaretçilerine Antalya çevresindeki en şahane manzaraları görme fırsatı sunuyor.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here