Köprülü Kanyon, Antalya sınırları içerisinde, Isparta’nın Sütçüler ilçesinde başlayan ve Antalya’da denize dökülen, rafting yapmaya uygun bir Köprüçay vadisi. Nehrin asıl kaynağını Isparta’nın ilçesi olan Aksu’dan gelen ırmak ve yine Isparta’ya bağlı Karacahisar Köyü’nden çıkan su oluşturuyor.

Köprülü Kanyon’un başlangıcı Isparta’nın güneydoğusunda bulunan Kasımlar Beldesi. Kasımlar’dan Antalya’nın Değirmenözü Köyü’ne dek yaklaşık 25 km boyunca dar vadilerden oluşan Köprülü Kanyon’da rafting yapılabilen bölgenin başlangıcında iki adet de tarihi köprü bulunuyor. Küçüğü asıl usta tarafından, kemerli büyük köprü ise ustanın kalfası tarafından inşa edilmiş bu köprüler, ismini kanyona vermiş. Oluk Köprü ve Büğrüm Köprü olarak bilinen bu köprüler Roma dönemi özellikleri taşıyan mimari yapılar.

Köprülü Kanyon Antalya

Köprülü Kanyon, Antalya

Bölgenin kil, kumtaşı, konglemera ve kalker kayaçlarından meydana gelen jeolojik yapısı karstik yer şekillerinin oluşmasına imkan sağlıyor. Köprülü Kanyon, Dünya Bankası uzmanlarıyla birlikte yürütülen BM GEF II Biyoçeşitlilik ve Doğal Kaynak Yönetimi Projesi kapsamında Türkiye’de seçilen dört doğal alandan biri.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

1973’te milli park ilan edilen Köprülü Kanyon, 35.719 hektarlık bir alnı kapsıyor. Milli parkın kaynak değerini oluşturan Köprüçay’ın Bolasan Köyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği yarma vadi, 14 km uzunluğu ve 100 m’yi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biri.

Kızılçam ve makilik alanları yaygın olmakla birlikte 400 hektarlık saf Akdeniz serisi ormanından oluşan Köprülü Kanyon Milli Parkı, bu botanik özelliği benzersiz nitelikte. Alabalıkları ile ünlü Köprüçay, aynı zamanda Türkiye’nin en popüler rafting alanı. Yaz aylarında günde 7 bin kişiye rafting imkânı sağlayan bu temiz nehrin suyu, kaynağından rahatlıkla içilebilen bir özelliğe sahip. Milli parkın yukarı bölgesinde ise Selge Antik Kenti bulunuyor.

Köprülü Kanyon Antalya

Başlangıcı Isparta’nın güneydoğusunda bulunan Kasımlar Beldesi’nden başlayan Köprülü Kanyon, Antalya’nın Değirmenözü Köyü’ne dek yaklaşık 25 km boyunca dar vadilerden oluşuyor. Bu kısımda özellikle suyun yükseldiği zamanlarda yürüyerek geçiş zor olmakla birlikte, yaz aylarında yürüyerek geçiş yapmak mümkün olabiliyor Değirmenözü Köyü’nden sonra tamamen açık alanda akan nehir, daha sonra tekrar dar vadilere giriyor.

Bu ikinci kısım Köprülü Kanyon Antik Köprüsü’ne kadar devam ediyor. Yine bu bölümde dik vadiler zor geçişler ve doğal güzellikler bulunuyor. Doğal güzellikleriyle şahane bir sayfiye yeri olan kanyon aynı zamanda çok önemli bir turistik merkez.

Köprülü Kanyon Gezilecek Yerler

Köprülü Kanyon’da Görülecek Yerler

Köprülü Kanyon Milli Parkı tabii güzellikleri kadar, zengin kültürel kaynağa da sahip. MÖ 5. yüzyılda kurulmuş Antik Selge Kenti’nin tiyatrosu, agorası, Zeus ve Artemis tapınakları, sarnıçlar, su kemeri, Köprüçayı ve Kocaçay üzerinde bulunan Oluk ve Büğrüm Köprüleri öne çıkıyor. Selge’yi Pamphlia sahil şehirlerine bağlayan taş kaplamalı tarihi yol ise şehir kalıntılarının en çarpıcı örnekleri.

Köprülü Kanyon’da neler yapılır

Milli Parkın ana kaynağını oluşturan Köprüçay’ın, Bolasan Köyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği yarma vadide, ağaçlarla gölgelenen nehir kenarında günübirlik ve kamp kullanma alanları milli parkın en önemli aktiviteleri. Milli Parkta ayrıca, yaban hayatının belli başlı üyeleri olan geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, kurt, tavşan, sansar, porsuk görme fırsatı olabilirsiniz. Aynı zamanda köprü kollarında bol miktarda alabalık bulunuyor. Kanyonda yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayabilecek tesisler bulunduğu gibi, çadır ve karavanla konaklama da Milli Park alanı içerisinde yapılabiliyor.

Köprülü Kanyon Neler Yapilir

Köprülü Kanyon rafting yapın yapmayın herkesin özgürce, doya doya ziyaret edebileceği eşsiz, benzersiz güzellikte bir yer. Alternatif tatil, doğa tatili, çadır ve kamp tatilinin kalbi olan kanyonda, keyifli ve huzurlu bir tatil yapabilirsiniz. Diğer yandan rehberler eşliğinde akarsuyun kaynağına ulaşabilir, rafting, trekking, canyoning, bisiklet turu ve dağ bisikleti, river yoga, tırmanış, balık tutma, binicilik, jeep safari, paintball ve takım aktiviteleri ile çeşitli su sporları gibi aktiviteler de milli parkta yapabilecekleriniz arasında.

Köprülü Kanyon Rafting Turu

Rafting zorluk derecesi olarak yeni başlayanlara daha çok hitap eden parkurlarının da olması nedeni ile Köprülü Kanyon birçok kesimden macera sever ruhları ağırlıyor. Ayrıca, bölge sahip olduğu eşsiz doğal güzellikler ile rafting ile ilgisi bulunan bulunmayan birçok yerli ve yabancı turist için cazibe merkezi konumunda.

Uzunluğu 14 km olan parkurda, rafting turları genellikle 10.30-11.00 saatlerinde başlayıp, adrenalin dolu bu macera yaklaşık 2.5 saat sürüyor. Köprülü Kanyon’da rafting sezonu 1 Mayıs-30 Ekim tarihleri arasındaki dönemi kapsıyor. En yoğun olarak rafting yapılan dönem ise temmuz, ağustos ve eylül ayları.

Köprülü Kanyon Antalya Gezi Rehberi

Bölgede rafting hizmeti veren yaklaşık 50 civarında firma bulunuyor. Bu firmaların çoğu, sizi otelinizden alarak kanyona getiriyor, öğle yemeği de dahil olmak üzere rafting hizmeti verip tekrar otelinize bırakıyorlar. 8-10 kişilik botlarda rehber eşliğinde rafting yapabileceğiniz gibi, iki veya tek kişilik kanolarla kayak-ing de yapabiliyorsunuz. Size düşen, mayo ve ıslanabilir ayakkabınızı getirmek. Kask, kürek, can yeleği ve bot firma tarafından veriliyor.

Köprülü Kanyon’da yalnızca su sporları değil aynı zamanda çeşitli tarihi yerler ve yaylaları da gezebilirsiniz. Turistik açıdan gerçekten son derece zengin bölgede, Köprüçay, Torosları ayırarak bir vadi oluşturuyor. Bu vadinin içerisinde ise pek çok yayla yer alıyor. Yaylaların haricinde Manavgat Şelalesi ve Selge Antik Kenti de buraya geldiğinizde gezebileceğiniz yerler arasında yer alıyor.

Selge Antik Kenti Antalya
Selge Antik Kenti

Köprülü Kanyon’da konaklama

Köprülü Kanyon’un tertemiz dağ ve orman havası, gürül gürül sularıyla, doğa ile tatili birlikte yaşayabileceğiniz huzur dolu, eşsiz bir konaklama deneyimi yaşamak mümkün. Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içerisinde, şömineli taş evler, bungalovlar ve kamp alanında çadır kurma imkânınınız var. Diğer yandan gün içinde her türlü yeme-içme ihtiyacınızı alan içerisinde yer alan pek çok restoran ve kafeden karşılayabilirsiniz. Yalnız bölgeye özgü alabalık ve otlu gözlemenin tadına mutlaka bakın!

Köprülü Kanyon’a nasıl gidilir

Köprülü Kanyon, Antalya’ya 90 km uzaklıktaki Manavgat ilçesinde yer alıyor. Serik ile Manavgat arasında bulunan yol ayrımından kuzeye, Toros Dağları istikametine yol alınarak 38-40 km daha devam edildiğine ulaşılıyor. Bu yol Akdeniz sahillerinden ayrılıp Taşağıl’dan geçip Beşkonak’a ulaşıyor.

Tarihi taş köprüleri, Selge Antik Kenti ve muhteşem doğasıyla yeşilin ve mavinin birleştiği olağanüstü bir atmosfere sahip olan Köprülü Kanyon, dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerine kucak açıyor.

3 YORUMLAR

  1. Doğa güzelliği açısından muhteşem. Bir gün mutlaka kamp yapacağım. Sadece bakıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Doğaya karşı biraz daha duyarlı olalım lütfen!

  2. Bu suyun rengine bayılıyorum. Birgün rafting yaparsam, ilk tercih edeceğim yerlerden biri burası olacak!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here