Koh Panyee, bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Tayland’ın, Andaman Denizi ile Siam Körfezi tarafında bulunan cennet adalarından biri. Adadan ziyade deniz üzerine kurulmuş şirin bir balıkçı köyü olan Koh Panyee, her türlü zevke ve deneyime hitap eden Tayland’ın renkli kültürel yaşamı ve muazzam doğası ile öne çıkan yerleşimi.

Anakaradan tekne ile yaklaşık 20 dakikalık uzaklıkta bulunan Koh Panyee, 200 yıla yakın bir geçmişe sahip. İsmini, Endonezya’dan ayrılarak kendilerine yeni bir yurt arayışında balıkçıların yolunun buraya düşmesinden alan ada, Malay dilinde “Bayrak Adası” anlamına geliyor. Yaşanabilir bir yer olduğuna kanaat getirdikleri adaya gelen üç öncü balıkçı aile, diğerlerine işaret vermek için bölgenin en yüksek kayalığına bayrak asmış. Balıkçı Toh Baboo’nun astığı ilk bayrağın ardından, diğer balıkçılar da gelip buraya yerleşerek adanın ilk sakinlerini oluşturmuşlar. O günden sonra ise adanın adı Bayrak Adası anlamına gelen Koh Panyee olarak kalmış ve öyle anılmaya başlanmış.

Koh-Panyee

Koh Panyee, neredeyse 300 metre uzunluğunda ve kireçtaşı kayalarının eteğinde, denizin üzerine kurulu bir köy. Halkı Müslüman olan adanın 315 aileden oluşan 1485 sakini bulunuyor. Elektrik, internet ve hatta banka ATM’lerinin bile bulunduğu adada, Koh Panyee’liler hydroponics adı verilen suda bitki yetiştirme tekniği ile sebzelerini yetiştirip fazlasını pazarda satıyorlar. En güzeli de, köyün okulunda bu tekniğin öğrencilere öğretiliyor oluşu. Köydeki en pahalı şey olan elektriğin fiyatı, anakaradan 6 kat fazla.

Yalnızca bir polis memurunun görev yaptığı bu şirin adada, köy halkı, kullanılmayan atık malzemelerden, eski tekne ve tahtalardan kendilerine yüzer bir futbol sahası yapmışlar. Panyee Futbol Kulübü Güney Tayland’ın en başarılı genç kulüplerinden biri! Sporu oldukça seven adalı çocukları, günün her saatinde ahşap sokaklarda futbol, basket oynarken görmek mümkün.

Önünde laptopuyla yerde uzanmış internette sörf keyfi yapan gençler ve gelip geçenleri izleyen oldukça yaşlı köy halkı derken Koh Panyee’de günlük hayat tüm renkleriyle yaşanıyor. Diğer yandan köyde gezinirken kendinizi hiç de deniz üzerine kurulmuş bir yerde hissetmiyorsunuz. Düzgün sokakların üzerinde sıralanmış hediyelik eşya dükkanları ise cıvıl cıvıl.

Koh-Panyee-Nasil-Gidilir

Ezan sesinin eksik olmadığı adada, güler yüzlü yaşlı kadınlar ‘donate, donate’ diye seslenerek para yardımı kutusunu gösterip köye cami için köye gelenlerden bağış topluyorlar. Öyle ki Koh Panyee’liler çoluk çocuk, kadın erkek demden çalışıp camilerini yapıyorlar.

Ana geçim kaynağı balıkçılık Koh Panyee, kendi sebze meyvesini yetiştirse de gelirinin yüzde 40’a yakınını turizme borçlu. Onlarca otel ve restoranın bulunduğu adada, günlük turlarla gelenler kadar konaklamalı misafir de kabul ediyor. Panyee Otel, restoran hizmeti de veren otellerden biri. Bin kişilik kapasiteye sahip geniş bir işletme olan Panyee Otel’in, içerisinde banyosu olan yalnızca 4 odası bulunuyor. Adaya gelen günübirlik tur gruplarına yemek hizmeti de sunuyorlar. 300 THB (17TL) olan konaklama ücretine 3 öğün yemek dâhil.

Koh-Panyee-Tayland

Konaklama kalitesi çok iyi olmamakla birlikte Tayland’daki pek çok yerde bu miktar parayla ancak restoranda bir akşam yemeği yiyebiliyorsunuz. Fiyata dâhil olan akşam yemeğimde ise balık, körili kızartma tavuk but, sebzeli tavuk, sebzeli omlet, pilav ve kaju fıstıklı kızartma sebze vardı. Çoğu yerde içeceklerin ücrete dâhil olmadığı Tayland’da, içme şişe suyu bile masadaydı. Amerikalı bir diğer misafirle birlikte ikram edilen akşam yemeğinin ancak yarısını yiyebilmemiz de bir başka ayrıntı.

Yemek sonrası serinleyen havayla birlikte odama geçtim ve köyde çok yavaş akan zamana bıraktım kendimi, huzurlu bir uyku çektim. Ertesi gün ise hafif bir kahvaltı sonrası tekneyle adadan ayrıldım.

Koh-Panyee-Ne-Yenir

Koh Panyee’ye nasıl gidilir

Tayland Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Tayland vizesi havalimanında veya karadan girerken sınır kapılarından alınabiliyor. Uluslararası havalimanı girişlerinde 30 gün, karadan girişlerde ise 15 gün vize veriliyor. İstanbul’dan hareket eden pek çok turla gidebileceğiniz Tayland’a, yalnız gitmek isterseniz Türk Hava Yolları’nın direkt uçak seferleriyle, yaklaşık 10 saat süren bir seyahatle Tayland’da olmanız mümkün.

Tai Airlines (Thai), Singapur Havayolları, Emirates Havayolları ve Türkmenistan Havayolları ile de aktarmalı uçuş seçeneğiniz var. Tayland Havalimanı’ndan şehir merkezine hareket eden otobüsleri kullanabileceğiniz gibi, taksiyle de gidebilirsiniz. Koh Panyee’ye anakaradan hareket eden teknelerle 20 dakikada ulaşım mümkün.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here