Kızkalesi (Deniz Kalesi), Mersin’in Erdemli ilçesinde, sahilindeki küçük bir adacık üzerine kurulu, kentin sembolü haline gelen tarihi bir yapı. Erdemli’ye 23, Mersin’e 60 km mesafede yer alan ve özellikle yaz aylarında büyük bir canlılığın yaşandığı kasabaya, ulaşım minibüslerle sağlanıyor.  Günün her saati şehir içi toplu taşıma ile ulaşımın sağlandığı Kızkalesi’nin tarihi ismi Korykos.

Tarih boyunca Selevkos, Roma, Bizans, Selçuklu, Ermeni, Fransız (Kıbrıs Krallığı), Karamanlı ve Osmanlı hakimiyetinde kalan önemli bir yerleşim bölgesi olan Kızkalesi’nde ilk yerleşimin MÖ. 4. yüzyıla ait olduğu biliniyor. Kızkalesi’nde adım atılan her yer tarihi bir dokuya sahip. Günümüzde Kızkalesi’ndeki ören yerlerinde kalelere, kiliselere, sarnıçlara, su kemerlerine, kaya mezarlarına, lahitlere, taş döşemeli yollara rastlamak mümkün.

Kızkalesi Nerede

Kızkalesi Nerede Nasıl Gidilir

Kıyının 500 m açığındaki küçük bir adacık üzerine kurulu Kızkalesi, sekiz kuleyle korunuyor. Kalenin 10 km kuzeyinde yer alan vadinin yükselen kayalık yamacına oyulmuş ve Adamkayalar adı verilen insan kabartmaları ise Mersin ve Erdemli’nin mutlaka görülmesi gereken adresi. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken kaleye, kıyıdan balıkçı motorları ile geçiliyor.

Yaz mevsiminde büyük bir turizm yoğunluğu yaşanan Kızkalesi’nde pek çok turistik tesis ve biri 300 m, diğeri ise 1200 m uzunluğunda iki kum sahile sahip plaj yer alıyor. Eğlence ve alışveriş merkezleriyle cıvıl cıvıl bir bölge olan Kızkalesi, yaz sezonu boyunca kültür, turizm ve spor festivalleri gibi pek çok aktiviteyle de bu hareketliliği hep zirvede tutuyor.

Kızkalesi Nasıl Gidilir
Adamkayalar

Kızkalesi’ne ulaşım için öncelikle Mersin’e gelmeniz, buradan da Erdemli’ye geçmeniz gerekiyor. Adayı ziyaret etmek için ise kıyıdaki balıkçı motorlarını kullanarak kaleye ulaşabilirsiniz.

Erdemli’ye en yakın havalimanı, ilçeye 145 km uzaklıkta bulunan Adana Şakirpaşa Havalimanı. Mersin kent merkezine hareket eden havayollarına ait servisler veya Havaş otobüslerini kullanarak kent merkezine gelebilir buradan da 60 km uzaklıktaki Erdemli’ye, şehir içi toplu taşımayı kullanarak veya taksi ile geçebilirsiniz. Otobüs ile direkt Erdemli’ye gelen veya Silifke yönüne giden tüm otobüs firmalarına göz atabilirsiniz.

Mersin’in 60 km güneybatısında, Erdemli‘ye ise 23 km uzaklıkta yer alan Kızkalesi’ni 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 08.00-19.00, 3 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında ise, 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here