Mersin, Erdemli‘nin önemli turizm merkezi olan Kızkalesi, Erdemli’ye 23, Mersin’e 60 km mesafede yer alıyor. Kızkalesi zengin bir tarihe sahip. Kalenin de adını aldığı Kızkalesi beldesinin antik ismi Corycus veya Korykos. M.Ö. 4. yüzyılda Grekler tarafından kurulan Corycus en parlak dönemini Romalılar zamanında yaşamış. Kızkalesi, tarih içinde Selevkoslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Ermeniler, Fransızların (Kıbrıs Krallığı), Karamanlılar ve Osmanlılar’ın hakimiyetinde kalmış önemli bir yerleşim bölgesi ve ticaret merkeziymiş.

Şimdi ise turistik tesisleri, denizi, kumsalları ve lokantalarıyla Kızkalesi’ndeki ören yerlerinde her dönemden kalelere, sarnıçlara, kiliselere, su kemerlerine, kaya mezarlarına, lahitlere, taş döşemeli yollara rastlamak mümkün.

Kızkalesi, Mersin

Adını aldığı kale, deniz içerisinde olup karadan 200 m açıkta küçük bir adacıkta yer alıyor. Kızkalesi’nin yanı sıra Deniz Kalesi de deniyor. Büyük bölümü ayakta olan Kızkalesi’nin kuzey ve güney uçları sekiz kuleyle güçlendirilmiş. 12. yüzyılda yapıldığı bilinen kalenin dış çevre uzunluğu 192 metre. Koyun stratejik konumu nedeniyle çevreden gelebilecek tehlikelere karşı önlem amacıyla deniz kalesinin yapıldığı bu kalenin saldırıya karşı ilk savunma noktası olması amaçlanmış.

Efsaneye göre ise, Korikos’ta yaşayan krallardan biri bir kız çocuğu olsun diye gece gündüz tanrıya yalvarmaktadır. Sonunda dileği yerine gelir. Kız büyüdükçe güzelliği ve yardım severliği ile herkesin sevgisini kazanır, günlerden bir gün kaleye bir falcı gelir kral onu saraya çağırtır kızının geleceğini öğrenmek ister, falcı prensesin eline bakınca irkilir ama bir şey söylemez kral zorlayınca kralım der kızınızı bir yılan sokacak bu yazgıyı hiçbir şey bozamayacak ve siz dahi engel olamayacaksınız deyip oradan ayrılır.

Kral kıza bir şey söylemez ama düşüncelere dalar sonunda kıyıya yakın küçük bir adacık üzerinde ak taşlardan bir Kale yaptırmaya karar vererek kaleyi yaptırır ve kızını buraya kapatır, olan biteni bilmediginden kızı üzülmekte günden güne eriyip gitmektedir. Günün birinde saraydan kaleye gönderilen bir üzüm sepetinin içinden çıkan bir yılan kızı sokar ve öldürür.

Kızkalesi, Mersin

Kızkalesinin tam karşısında karada bir kale daha var; Kıyı Kale veya Karakalesi de deniyor. Kızkalesi de bu kaleyi desteklemek amacıyla yaptırılmış. Genelde Kızkalesi daha çok bilinse de daha önce birbiriyle bağlantılı olan bu kaleler ikili bir sistem oluşturuyor.

Kızkalesi’ne nasıl gidilir

Mersin’e 60 km, Erdemli’ye 23 km uzaklıkta bulunan kaleye Mersin-Silifke arası çalışan özel otobüslerle ulaşmak mümkün. Deniz içinde bulunan kaleye ulaşmak için Kızkalesi’nde bulunan tekneler kullanılıyor.

Kızkalesi, Mersin

Kızkalesi giriş ücreti

Giriş ücretinin yalnızca 5 TL olduğu kaleyi Müzekartınız ile yılda 2 kez ücretsiz, Müzekart+ ile sınırsız ziyaret edebilirsiniz. Haftanın her günü ziyarete açık olan kaleye, Nisan-Ekim döneminde 8.00-19.00; Kasım-Mart döneminde ise 8.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediliyor.

4 YORUMLAR

 1. Her dk elektirik gider
  Sabaha kadar terden uykusuz geceler
  Jenaroterler beynini düder
  sapiklar yollara düşer
  her köşe basında ac kurt esnaflar tüner
  Denizde dolanan kendini bilmez gevendeler
  Beni şair eden kizkalesinden seçmeler

 2. Çok güzel bir yerdir. Kız kalesine kadar gitmişken yakın çevrede yer alan mağaraları da görmekte fayda var.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here