İstanbul Boğazı’nın kıyısında bulunan Kız Kulesi, şehrin en eski yapılarından biri. Üsküdar’ın Salacak Sahili açıklarına konumlanan yapının tarihinin 2400 yıl önceye kadar uzandığı söyleniyor. Yüzyılladır farklı amaçlar için kullanılan Kız Kulesi günümüzde bir müze-restoran olarak hizmet veriyor.

Muhteşem mimarisi sayesinde yüzyıllardır geçmişe meydan okuyan kule, İstanbul’un 360 derecelik panoramik manzarasıyla şehrin en çok ziyaret edilen yerleri arasında bulunuyor. Asırladır yüzlerce hikayeye, tabloya, efsaneye, fotoğrafa, filme konu olmuş olan Kız Kulesi bugün hala pek çok yazara, şaire, yönetmene, müzisyene, fotoğrafçıya ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Kız Kulesi

Kız Kulesi tarihi

İstanbul’un simge yapılarından biri olan Kız Kulesi’nin bilinen ilk binası M.Ö. 408’de Atinalı General Alcibiades tarafından Persleri durdurmak amacıyla yapıldı. Daha sonra Bizans İmparatoru  I. Manuel Komnenos tarafından  gümrük istasyonuna dönüştürülen yapı, o dönemde ‘ küçük kale’ anlamına gelen ‘Arcla’ adıyla anıldı.

İstanbul’un fethinden sonra Türkler tarafından yıkılan Kız Kulesi ahşap malzeme kullanılarak yeniden yapıldı.1719’da çıkan bir yangınla kül olan kule, kurşun kaplı bir malzeme kullanılarak yenilendi. Osmanlı Dönemi’nde bir savunma kalesi, sürgün merkezi, karantina odası olarak kullanılan Kız Kulesi’ne 1857’de bir de fener ilave edildi.

Maiden's Tower

Cumhuriyet Dönemi’nde bir süre deniz feneri olarak da kullanılan yapı, 1964’te önce Savunma Bakanlığı’na, 1982’de ise Denizcilik İşletmelerine devredildi.

1995 yılında 49 yıllığına Hamoğlu Holding’e kiralanmasının ardından restore edilen, Kız Kulesi 2000 yılında bir müze restoran olarak hizmet vermeye başladı. Günümüzde İstanbul’un gece & gündüz yaşayan bir mekanı haline gelen yapı, İstanbul’un önemli cazibe merkezlerinden biri.

Kız Kulesi içerisi

Kız Kulesi nerede   

İstanbul’da gezilecek yerler arasında yer alan Kız Kulesi, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alıyor. Kız Kulesi, Marmara Denizi’nin Salacak Sahilinin 150-200 metre açıklarında bulunuyor.

Kız Kulesi’ni ziyaret

İstanbul’un Antik Dönem’den kalma eşsiz eserlerinden biri olan Kız Kulesi’nin hem müze hem restoran de kısmı yılın 365 günü 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Maiden's Tower

Kız Kulesi’ne nasıl gidilir

Kız Kulesi’ne ulaşmak için önce Üsküdar’a gelmeniz, daha sonra otobüsle ya da yürüyerek Salacak Sahili’nde tekne seferlerinin yapıldığı noktaya ulaşmanız gerekiyor. Sabah 09.00’dan başlayan tekne seferleri Kızkulesi-Salacak Sahili arasında düzenli olarak çalışıyor. Son sefer 18.30’da yapılıyor.

İstanbul seyrinin oldukça etkileyici olduğu Kız Kulesi, tarihi geçmişi, birbirinden ilginç efsaneleri, muhteşem panaromik manzarasıyla yerli ve yabancı çok sayıda turistin en uğrak noktalarından biri.

2 YORUMLAR

  1. Üsküdar, İstanbul’da yaşamak istediğim yerlerden biri. Kız Kulesi de onun en güzel süsü. Sahilde yolun karşı tarafında gittiğim küçük bir kafe var. Oradan bu harika manzarayı izlemeye bayılıyorum.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here