Sultanlar Yolu Projesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın ayak izlerini takip eden, I ve II. Viyana sefer güzergâhlarını takip ederek  Viyana’dan İstanbul’a kadar uzan 2100 km’lik bir uluslararası uzun menzilli doğa ve tarih yürüyüş parkurunu hayata geçirme projesidir.

Sultanlar yolu tarihi, Roma ve Bizans tarihi ile başlıyor. K. Sultan Süleyman’ın I. Viyana seferi ile Kara Mustafa Paşa’nın II. Viyana sefer yolunu modern zaman gezginlerine, tarih ve doğa aşıklarına açmaktadır. Bu yol Sırp ve Bulgar dilinde Çarların, Sultanların şehrine giden yol, anlamına gelen Tsarigradski Put veya Carski Drum olarak da anılmaktadır.

Sultanlar Yolu Girişimi sürdürülebilir gelişmeye öncülük eden ve kültürel mirası koruyan bir kültür turizmi güzergâhıdır. 2009 yılında başlayan bu ağ, Avusturya Viyana’dan başlayıp İstanbulda sonlanan 2100 km.’lik bir güzergâhı içerir. Yol – işaret çalışmaları tamamlandığında, Sultanlar Yolu Avusturya, Macaristan, Slovakya, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’yi de içine alarak 9 ülkeden geçecek.

Sultanlar-Yolu

Güzergah boyunca yerli ve yabancı turistlere  nitelikli ve kapsamlı hizmet sunulacak. Dünyanın en önemli kültür yollarından biri olan Sultanlar Yolu, dünyanın her yerinden gezginleri bölgenin misafirperverlik ve saygı gibi geleneklerini yeniden keşfetmeye ve buna dâhil olmaya davet etmektedir ki böylelikle, daha refah, adil ve barışçıl bir dünyanın temelini oluşturacak ilişkiler ve kaynaklar gelişecektir.

Sultanlar Yolu Kitabı ise, doğa yürüyüşü, rota, trekking, Yunanistan, Edirne, Tekirdağ, Kapıkule, Meriç Nehri, Kıyıköy, Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman, Ayasofya, kamp, çadır kurma hakkındadır.

Sedat ÇAKIR tarafından hazırlanan rotanın tüm detaylarını içeren kitap, aynı zaman da bu rotanın yürünmesiyle başlanan bir projenin de adımlarından biri. Sultanlar Yolu kitabı, Yunanistan ve Türkiye’yi kapsayan, 500 yıllık bir yolun izlerini sürüyor. İşaretlenmiş bir rota olan Sultanlar Yolu’na bu rehber kaynak okunmadan çıkmak büyük bir risk olur gibi!

Kitap Cicero’nun “Ancak taşıyabildiklerin senindir.” cümlesiyle açılıyor Sultanlar Yolu kitabı. Önce hazırlıklar, planlar, rotanın güzergahları ve tarihi önemi öylesine güzel aktarılmış ki, sanki Sedat ÇAKIR ve ekibiyle birlikte sizde yürüyorsunuz. Uzun rota yürüyenlerin, hazırlık yapanların ve bilgi sahibi olmak isteyenlerinde faydalabileceği çok önemli bir rehber olarak düşünüyorum.

Hil Yayın tarafından yayımlanan kitap; keşfedilmiş tüm yollara ve öğrenilmiş tüm bilgilere rağmen, bir yaşam biçimi olarak yürümeyi seçenlere, keşfetmeye devam edenlere tavsiye edilir.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here