Ankaralı gezgin Timur Özkan’ın editörlüğünde derlenen yazılardan oluşan Gezgin Gözüyle Ankara, 55 farklı konu başlığıyla Ankara hakkında bilinen yerler kadar, çok iyi bilinmeyen yerleri de anlatıyor.

Gökçe Günel tarafından kaleme alınan önsözde, kitabın kısa ama özlü bir tarifi yapılmış; “ Gezgin Gözüyle Ankara’yı okuyanlar; sadece Ankara’nın gezilecek, görülecek yerleri hakkında değil aynı zamanda antik döneminden Ahi Cumhuriyeti’ne, Selçuklu ve Osmanlı Ankara’sından Cumhuriyet Ankara’sına başkentimizin tarihi ve bunun yanı sıra, Ankara’nın müzeleri, köşkleri, milli parkları, anıt ağaçları, endemik bitkileri, camileri, hanları, hamamları vb pek çok konuda çok önemli bilgiler edinecektir.”

Gezgin-Gozuyle-AnkaraAnkara, Türk gezginlerle birlikte Ankaralıların da biraz ihmal ettiği, buna karşılık yabancı gezginlerin daha iyi tanıdığı bir kent. Bir başkent olmasından kaynaklanan biraz resmi görüntüsü ilk bakışta yanıltıyor ve binlerce yıllık bir tarihin izleri gibi zengin kültüreli sanatsal ve sosyal hayatı da gözden kaçıyor.

Belki de bu yüzden Ankara hiç de hak etmediği “gezilecek, görülecek neresi var ki” şeklindeki yanlış bir şöhrete sahip bulunuyor. Halbuki Ankara’ya gezgin gözüyle ayrılacak bir gün bile bu “yanlış ezber”i değiştirmek için yeterli olacaktır.

Elbette Antik Dönem’den Cumhuriyet yıllarına, o zor günlerden de bugünün Çağdaş Ankara’sına yapılacak kapsamlı bir yolculuk için bir gün yeterli değildir. Fakat bu bir günde bile görülecektir ki sanıldığının aksine Ankara’da gezilmesi görülmesi gereken çok yer vardır

Atatürk Orman Çiftliği’ndeki meşhur Merkez Lokantası; evleri, yemekleri ve telkârisiyle ünlü Beypazarı İlçesi; Hafta sonlarının vazgeçilmez piknik alanı Kızılcahamam; şaraplık üzümleri dile dillere destan Kalecik; iki katlı ahşap evleriyle Hamamönü; Bir dönem ünlü isimlerin gün saydığı, ancak şimdilerde müzeye dönüştürülen Ulucanlar Cezaevi ve fazlası farklı yazarların kaleminden kitapta anlatılıyor.

Gezgin Gözüyle Ankara’nın Çevresinde 7 Gün / 7 Rota Önerisi

  • Yenikent (Evliya Çelebi’nin Ankara’sından Zir), Ayaş, Beypazarı
  • Çayırhan (Kuş Cenneti), Sarıyar, Nallıhan (Tescilli tabiat anıtları)
  • Güdül (Kaya resimleri), Kızılcahamam (Soğuksu), Çamlıdere (Çamkoru)
  • Elmadağ, Çubuk (Karagöl), Akyurt, Kalecik (Roma Kalesi)
  • Bala (Beynam, Kesikköprü), Şereflikoçhisar (Tuz Gölü)
  • Eymir, Gölbaşı, Haymana (Gavur Kalesi, Hitit Kabartmaları)
  • Polatlı Mehmetçik Yolu (Alagöz, Malıköy, Kartaltepe, Duatepe), Gordion

Kim demiş “Ankara’nın gezilecek, görülecek neresi var” diye, yeter ki gezmek isteyin ve Ankara’ya her gelişinizde, en azından bir gününüzü de buralara ayırın. Her zaman önünden geçtiğiniz yerlerin bu defa içine girin. Ankara’nın tarihi yerlerini, müzelerini gezin, şık kafelerinde veya güzel parklarında dinlenin, dünya çapında bale, konser temsillerini izleyin. Ve artık, sadece Ankara’ya değil, kendinize de haksızlık etmeyin…

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here