Kırgızistan, yüzde 98’si dağlık ve yemyeşil bir coğrafyada yer alan ve birçok alan koruma altında bulunduğu bir ülke. Başkenti olan Bişkek’in loş sokakları, Sovyet tarzı caddeleri, yemyeşil parkları ve pek çok müzesinin dışında ülkenin doğal güzellikleri saymakla bitmiyor. Ovaların ortasından yükselen görkemli dağları, gürül gürül akan nehirleri, sayısız krater gölleri, buzulları ve yemyeşil çayırlarıyla doğa harikası bir ülke. Diğer yandan geçmişi antik çağlara dek uzanan, tarihi İpek Yolu’nun en canlı noktası olan , ülkede güneyin başkenti olarak biliniyor.

Eskiden Orta Asya’da ölenler için dikilen balbalları görebilir, kutsal Süleyman Dağı’nın efsanelerini yerinde dinleyebilir, eşsiz yaban hayatı gözlemleyebilir, çadırlarında halen göçebe yaşayan Kırgızlarla tanışabilirsiniz. Asırlara dayanan tarihi, eşsiz kültürü, doğal güzellikleri ve sımsıcak insanlarıyla Kırgızistan, başkent Bişkek ile birlikte Çuy, Issık Göl, Narın, Talas, Celalabad, Oş ve Batken olmak üzere 8 oblasttan oluşuyor.

Kirgizistan-Gezilecek-Yerler
Kırgızistan, Göğe Yükselen Dağların Ülkesi olarak da biliniyor

Kırgızistan Gezilecek Yerler 

1. Bişkek

Bişkek, Kırgızistan’ın hem başkenti hem de en büyük şehri. Bişkek geniş meydanları ve yolları, Sovyet döneminde yapılan tek tip apartman ve binaları, mermer devlet kurumlarıyla farklı bir atmosfere sahip. Bişkek sokaklarının etrafında yer alan küçük ve büyük parkları ve tarihi yapılarıyla düzenli bir şehir. Sokakların çoğunda ağaçları sulama amaçlı arkların yer aldığı Bişkek, ülkesi gibi engebeli bir yapıya sahip.

1878’de Rusya tarafından kurulan Bişkek, Sovyetler Birliği döneminde Bolşevik askeri önderlerinden ve Lenin’nin yakın arkadaşı Mihail Frunze’nin anısına Frunze olarak anılmış. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, Bişkek’e çevrilen kent günümüzde hızla yenilenen canlı bir yer. Bişkek’in tarih açısından büyük önemi bulunuyor. Kentin ana meydanı olan Ala-Too Meydanı, genellikle gösteri ve festivallere ev sahipliği yapıyor. Meclis Binası ile meydan arasında Ulusal Müze, kuzeyde de Lenin Heykeli yer alıyor.

Bishkek-Kirgizistan

Devlet Tarih Müzesi de yine kent merkezinde yer alan yapılar arasında. Kırgızistan’ın en önemli müzelerinden olan Tarih Müzesi, Meclis Binası, eğlence parkı ve başbakanlık konutu arasında bulunuyor. 1946’da inşa edilen Bişkek Tren İstasyonu ve mermerden yapılmış gösterişli bir yapı olan Devlet Binası ise mutlaka görülmeli. Görülmesi gereken diğer bir yer de Mikhail Frunze Heykeli.

Kırgız kültürünü daha yakından tanımak isterseniz Devlet Uygulamalı Sanatlar Müzesi‘ni ziyaret ederek buradaki el işi sanatı eserlerini inceleyebilirsiniz. Bişkek’te ziyaret eden herkesin hayran kaldığı doğal bir alan olan Panfilov Park ve Chimes Tower, dinlenmek için huzur dolu bir yer. Doğayla iç içe zaman geçirmek için birebir.

Öğrenci yoğunluğu nedeniyle gece hayatı oldukça renkli ve eğlenceli geçen kent, farklı kültür ve yaşam biçimlerine sahip. Nüfus çoğunluğu gençlerin oluşturduğu Bişkek’te hem Orta Asya hem de Rus kültüründen izler taşıyan gece hayatı oldukça renkli. Bişkek’te gece hayatını deneyimlemek isterseniz Galaxy, Iceberg, Ambassador, Soho ve Apple gibi mekanlara göz atabilirsiniz. Bişkek’te aynı zamanda pek çok bar, gece kulübü, kumarhane bulunuyor. Platinium genellikle yerli halkın tercih ettiği daha uygun fiyatlı bir gece kulübüyken Golden Bull ise daha çok turistlerin gittiği, lüks bir mekân.

Ala-Too Meydanı

Ala-Too-Meydani-Kirgizistan

Ala-Too Meydanı Bişkek’in ana ve en büyük meydanı. Askeri törenlere, konser festival gibi etkinliklere de ev sahipliği yapan meydanın etrafında kafeler bulunuyor.

Manas Heykeli

Manas Heykeli, Ala Too Meydanı’nda yer alıyor. Kırgızların efsane kahramanı olan ve hakkında 130’dan fazla destan yazılan Manas’ın heybetli heykelini görün.

Tarih Müzesi

Tarih Müzesi, Ala Too Meydanı’nda bulunan ülkenin en önemli müzelerinden biri. Özellikle eski Türklere ait yazıtların yer aldığı Tarih Müzesi’nin en nadide parçalarından biri Talas Yazıtları ve müzenin girişinde yer alan Kırgız Çadırı.

Milli Resim Müzesi

Milli Resim Müzesi, Kırgız tarihine dair resim, eli işi, işlemeler ile bilgi ve belgelerin yer aldığı müze. Milli Resim Müzesi Ala-Too Meydanı’nda bulunuyor.

Devlet Binası

Devlet Binası, Ala-Too Meydanı’nın olduğu kadar ülkenin de en ihtişamlı yapısı. Yedi katlı olan ve mermerden yapılan bu gösterişli bina, Tarih Müzesi’nin hemen yanında yer alıyor.

Bişkek Merkez Camii

Bişkek Merkez Camii alışılmışın dışındaki farklı mimarisiyle dikkat çeken bir yapı. 1886’da inşa edilen caminin kubbesi gümüş renkli metalden yapılmış. Orta Asya’nın en büyük camisi olan Bişkek Merkez Camii 20 bin kişi kapasiteli.

Özgürlük Parkı

Özgürlük Parkı, Panfilov Park gibi kentte bulunan pek çok parktan biri. Bişkek’in en popüler parkı olan Özgürlük Parkı’nda, Kırgız kahramanların heykelleri yer alıyor.

Bişkek Tren İstasyonu

Bişkek Tren İstasyonu, 1946’da Alman esirler tarafından yapılmış. O yıllara ait her detayın korunduğu istasyonu ilk günkü haliyle görebilirsiniz. İstasyonun hemen karşısındaki Erkindik Bulvarı’nda ise Mikhail Frunze’nin atlı heykeli yer alıyor.

Çuy Caddesi

Çuy Caddesi, Bişkek’in en hareketli adresi. Çuy Caddesi’nde eğlence mekanları ve kafeler yer alıyor.

2. Oş

Osh-Kirgizistan

, Kırgızistan’ın ikinci büyük şehri. Ülkenin güneybatısında, tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan ve tarihi 3000 yıl öncesine dek uzanan Oş, hem Türk tarihi açısından önemli, hem de İslâm dini açısından kutsal kabul ediliyor. Orta Asya’nın pazar şehri olarak bilinen Oş’un etrafı Süleyman Dağı ve Tanrı Dağları‘yla çevrili. Orta Asya’nın en eski yerleşimlerinden biri olan kent, 8. yüzyılda İpek Yolu boyunca yapılan ipek üreticiliğinin merkezi olarak tanınırmış. Kırgızistan’ın ikinci başkenti olarak kabul edilen ve Akbura Nehri’nin ikiye böldüğü Oş, güneyin ekonomi, kültür, sanat ve eğitim merkezi.

Süleyman Dağı ve çevresinde başta olmak üzere, 16’ıncı yüzyıl tarihli Rabat Abdullah Han Camii, 12’inci yüzyıldan kalma Asaf İbn Burhiya Türbesi ve Oş Pazarı’nın hemen yanında yer alan ve Kırgızistan’ın en büyük camisi olan Şehit Tepe Camii gezilecek yerler arasında. 1910’da ahşaptan yapılan cami, Sovyet Rusya döneminde bir süre kapatılmışsa da 1943’ten bu yana faal. Yakın bir zamanda Suudi Arabistan’ın desteği ile restore edilen cami bugün 5 bin kişi kapasiteli. Şehirdeki en ünlü heykel, Kırgızların ulusal kadın kahramanı olan Kurmancan Datka’nın Heykeli, Lenin Heykeli ve Oş Drama Tiyatrosu kentin görülecek diğer yerleri arasında.

Antik çağlardan beri önemli bir ticaret şehri olan Oş’ta Akbura Nehri boyunca 1 km kadar uzanan Oş Pazarı, Orta Asya’nın en çeşitli ve en büyük pazarı. Günün her saati çok kalabalık olan ve yaklaşık 2 bin yıllık çarşının ve dolayısı ile Oş’un pirinci, tütünü, cevizi, üzümü, ipeği ve atları yüzyıllardır ününü muhafaza ediyor. Öyle ki Çinlilerin üzümü ve yoncayı ülkelerine buradan götürdükleri biliniyor.

Oş, aynı zamanda Kırgızistan’ın en büyük ve en eski üniversitelerinden olan ve bünyesinde 16 fakülte ile 6 enstitü barındıran Oş Devlet Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapıyor.

3. Süleyman Dağı

Suleyman-Dagi-Osh

Süleyman Dağı, Kırgızistan’ın ikinci büyük kenti Oş’ta, Süleyman Peygamber’in ziyaret ettiğine inanılan tarihi İpek Yolu’nda yer alıyor. Süleyman Dağı, ülkenin güneyindeki Tanrı Dağları ile Pamir Dağları arasındaki Fergana Vadisi’nde kurulmuş Oş kentinin merkezinde bulunduğu gibi kentin de sembolü. Dünyada yalnızca üç dağın yer aldığı UNESCO Kutsal Dağlar Listesi’nde yer alan dağ, uzaktan, iki hörgüçlü deveye benzeyen kendine özgü bir siluete sahip. Orta Asya’da yaşayan Müslümanlara göre, Mekke ve Medine’den sonra en kutsal mekân kabul edilen Süleyman Dağı’nın, beş zirvesi ve eğimli yüzeyleri birçok eski ibadet ve dua mekanını kapsıyor.

Tarih öncesi resimlerle süslü mağaraları ve 16’ıncı yüzyıldan kalma yeniden inşa edilmiş iki geniş camii de bunlar arasında. Dağın zirveleri etrafına dağılan ve birbirlerine patikalarla bağlı olan 17 ibadet mekânı halen kullanılırken, Oş’u kuş bakışı gören dağdaki Çakka-Tamar ve Tepeunkur Mağaraları’nı ziyaret etmek mümkün. Diğer yandan Süleyman Tahtı Müzesi’nde tarihi ve etnografik eserler sergilenirken Kavimler Göçü zamanında bir üs gibi kullanılan ve eski Türklerin ilk yerleşimleri olan Oş’ta, ünlü Türk imparatoru Babür Şah’ın Mozolesi de yer alıyor.

4. Issık Göl

Issik-Golu-Kirgizistan

Issık Göl, Kırgızistan’ın kuzey doğusunda, Kazakistan sınırına yakın bir bölgede, kuzeyinde Küngöy Ala Dağları ve güneyinde Teskey Ala Dağları arasındaki tektonik çukurda bulunuyor. Deniz seviyesinden 1606 m yükseklikte konumlanan göl, Güney Amerika’daki Titicaca Gölü’nden sonra dünyanın ikinci en büyük dağ gölü. Karla kaplı dağlarla çevrelenmiş olmasına rağmen, hiçbir zaman donmayan suları nedeniyle Kırgız Türkçesi’nde “ısı veya sıcak, ılık göl” anlamına gelen isim verilmiş. Yaklaşık 118 akarsu ve derenin beslediği göl özellikle Karahanlıların dinlenme merkezi olmuş.

Issık Göl, 320 kilometrelik kumlu kıyıları, zengin balık çeşitleri ve tuzlu suyu Kırgızistan’ın en önemli ve geleceği parlak turizm bölgesi. Sovyetler Birliği döneminde ise etrafında, birçok sanatoryum, pansiyon ve tatil evleri bulunan gölün popüler bir tatil merkezi olduğu biliniyor. Kıyısında Karakol ve Çolpon-Ata kentlerinin bulunduğu göl, doğal koruma alanı olduğu kadar başta Kırgızlar olmak üzere Kazaklar, Sibirya Türkleri ve Ruslar tarafından ziyaret ediliyor.

5. Ala-Arça Milli Parkı

Kirgizistan-Ala-Arca-Milli-Parki

Ala-Arça Milli Parkı, Bişkek’in yaklaşık 40 km güneyinde yer alıyor. Tanrı Dağları’nda yer alan bölge 1976’dan bu yana koruma altında bulunuyor. Ala-Arça Nehri’nin Bişkek’e doğru parkın içinden aktığı park, Kırgız Ala Dağları‘nın yaklaşık beş bin metrelik en yüksek tepesi olan Semenova Tian-Shanski Doruğu arasında derin vadi boyunca 15 km uzanıyor. Özellikle yaz aylarında Bişkek’e göre daha serin olan Arça Ulusal Parkı, doğayla baş başa kalmak isteyenler için özel bir adres. Ala Arça adlı çamların kapladığı park, çok sayıda yabani hayvan türünün de yaşam alanı.

İsmini bölgede yetişen Ala Arça denilen bir çam türünden alan ulusal parkta bungalovların yanı sıra bir de otel bulunuyor. Araçla girişin olmadığı 150’yi aşkın dağ yolu ise park alanında yetiştirilen atlarla geçiliyor. Diğer yandan parkın içinde bir de Zooloji Müzesi yer alıyor. Kırgızistan’ın buzullarla kaplı, sarp, yabani bölgesi olan Ala Arça’da bulunan Korona Dağı büyüleyici görüntüsü ve görkemiyle dağcıları ve macera severleri kendine hayran bırakıyor. Bölgede pek çok outdoor sporu yapmak da mümkün.

6. Burana Kulesi

Burana-Kulesi-Kirgizistan

Burana Kulesi, başkent Bişkek’e 85 kilometre uzaklıktaki Tokmok şehri yakınlarında yer alıyor. Karahanlı’ların başkenti Balasagun’da bulunan kule, 9. yüzyıl sonlarında inşa edildiğinde yüksekliği 45 metreyken, 15. yüzyıldaki depremde 25 metreye düşmüş. İpek Yolu üzerinde bulunan Burana Kulesi, Karahanlılar döneminde hem minare hem de gözetleme kulesi işlevi görmüş. Kulenin tepesine çok basamaklı dik bir merdivenle ulaşılıyor.

Kırgızistan, doğasıyla ve kültürüyle büyüleyen, bakir olduğu kadar sımsıcak bir ülke.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here