Ukrayna’nın başkenti olan Kiev; ormanları, parkları ve botanik bahçeleriyle Avrupa’nın en yeşil kentlerinden biri. Ruslar ve Ukraynalılar tarafından “Bütün şehirlerin annesi” olarak adlandırılan Kiev; Belarus sınırının güneyinde, Dinyeper Nehri’nin batısında konumlanıyor.

Ukrayna’nın en önemli sanayi ve ticaret merkezi olarak bilinen kent, kendine has kültürü ve muhteşem mimarisiyle Doğu Avrupa’nın en dikkat çeken şehirlerinden biri.

Kiev-Nasil-Gidilir

Kiev’e nasıl gidilir

Türk Hava Yolları, Pegasus Havayolları ve Ukraine International Airlines’ın İstanbul’dan karşılıklı olarak Boryspil Havalanı ve Zhulhany Havaalanı’na uçuşları bulunuyor. İstanbul-Kiev arasındaki uçuşlar yaklaşık 2 saat sürüyor. Ukraine International Airlines Ankara-Kiev seferleri de düzenliyor.

Pek çok havayolu şirketinin de aktarmalı uçtuğu Zhulhany Havaalanı’ndan merkeze yaklaşık 25 dakikada, havalimanından kalkan minibüs ve troleybüs alternatifleriyle ulaşılabiliyor.

Yine çok sayıda havayolu firmasının uğrak noktalarından biri olan Boryspil Havalanı’ndan merkeze ulaşmak için“Sky Bus” adlı otobüsler bulunuyor. Havaalanı önünden düzenli olarak kalkan bu otobüsler sayesinde merkeze yaklaşık 45 dakikada ulaşılabiliyor.

Kiev nerede

Doğu Avrupa’nın en geniş yüzölçümüne sahip ülkesi Ukrayna’nın başkenti olan Kiev, Dinyeper Nehri’nin batısında konumlanıyor. Doğusunda Brovary, batısında Makariv kentlerinin yer aldığı Kiev ayrıca Ukrayna-Belarus sınırının güneyinde yer alıyor.

Kiev-Metrosu
Kiev Metrosu

Kiev şehiriçi ulaşım

Avrupa’nın en güzel metro ağlarından birine sahip olan Kiev’de en yaygın ulaşım biçimi metro. Kent kapsamlı bir metro ağına sahip. Metro dışında troleybüs, tramvay, otobüs alternatiflerinin bulunduğu kentte yerel halk arasında “Marshrutka” adı verilen minibüsler sıklıkla kullanılıyor.

Kiev’e ne zaman gidilir

Bir Doğu Avrupa kenti olan Kiev, ılıman-kara iklimine sahip. Ukrayna’nın kuzey kesiminde bulunması nedeniyle Türkiye’den daha soğuk bir hava sahip kenti ziyaret etmek için en güzel dönem Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları. Bu dönemde kentte ortalama sıcaklık 18-25 derece arasında değişiyor. En düşük sıcaklığı -40 derecelere düşmüş olan kentte Aralık, Ocak, Şubat ayları ise oldukça soğuk.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here