Kiev, Ukrayna’nın başkenti olmasının yanı sıra, ülkesinin idari, kültürel, ekonomik ve bilimsel merkezi konumunda. Dinyeper Nehri’nin ikiye böldüğü, Karadeniz’e doğru tüm doğal güzellikleriyle uzanan Kiev, yeşil alanları, ormanları ve kendine has bitki örtüsü ile su rezervleri ve gölleriyle çevresinden farklılaşıyor. Doğu Avrupa’nın da en eski ve büyük şehirleri arasında yer alan Kiev, Doğu Slav medeniyetinin göz bebeği. Tarihi dokuları ve kültürel mirasının yanı sıra, hareketli gece hayatı ve hızla gelişen modern yaşamıyla Kiev, ziyaretçilerine dolu dolu bir seyahat vadediyor.

Kiev Gezilecek Yerler

1. Altın Kapı

Zoloti-Vorota-Kiev

Altın Kapı (Zoloti Vorota), 1017 – 1024’te Bizans mimarisinden esinlenilerek yapılan ve şehrin ana giriş kapısı olarak kullanılan bir tarihi yapı. Kiev Prensliği’nin kurucusu tarafından savunma amaçlı inşa edilen Altın Kapı, günümüzde müze olarak kullanılıyor. Büyük bir kuleye sahip görkemli Anons Kilisesiyle de ayrı bir güzelliğe sahip olan Altın Kapı, Volodymyr ile Yaroslaviv Val Caddesi’ni birleştiren noktada yer alıyor.

2. Babi Yar

Babi-Yar-Kiev

Babi Yar, her yıl 29 Eylül’de Nazi işgali sırasında ailelerini kaybedenlerin bir araya geldiği yer olan bir dağ geçidi. 1941’de yaklaşık 60.000 Yahudi, Roman ve diğer sivillerin katledildiği geçit ve toplu mezar olan Babi Yar, anma törenleri haricinde de sıklıkla ziyaret ediliyor.

3. Podil

Podil-Kiev

Podil, nehir kıyısına uzanan ve Kiev’e özgü mimarisiyle birçok tarihi kilise, anıt, liman, pazar, balıkçılar çarşısı ile kendine has bir bölge. Andreevsky Yokuşu başta olmak üzere, birçok yokuşun kesiştiği bu bölgenin en ünlü meydanı ise Kontraktovaya Meydanı. Tüccar Limanı, Samson Çeşmesi, Kievo-Mogilyanskaya Akademisi, Grigoriy Skovoroda Anıtı, Florovsky Manastırı ve Iliinskaya Kilisesi gibi çok önemli adresleri barındıran Podil, kentin öncelikli görülecek yerlerinden.

4. St. Sofia Katedrali

StSofia-Katedrali-Kiev

St. Sofia Katedrali, 11. Yüzyılda inşa edilen Kiev’in en eski katedrali. Kiev Knzeliği döneminde sosyal, kültürel ve politik bir merkez olarak da faaliyet gösteren bu katedral, UNESCO’nun Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. 2007’de ”Ukrayna’nın Yedi Harikası” arasına giren bu ihtişamlı katedral, kent merkezindeki Shevchenko Bölgesi’nde yer alıyor.

5. Kreschatik Caddesi

Kreschatik-Caddesi-Kiev

Kreschatik Caddesi, Kiev’in kalbi. Shevchenko Bölgesi’nde yer alan ve Kiev’in en merkezi ve işlek caddesi olan Kreschatik, Europeiskaya ile Bessarabskaya Meydanlarını birbirine bağlayan eşsiz bir konuma sahip. Birçok restoran ve kafenin bulunduğu Kreschatik Caddesi’nde, sokak dansçıları ve müzisyenler de kentin dinamizmini arttırıyor.

6. Bağımsızlık Meydanı

Maidan-Nezalezhnosti-Kiev

Bağımsızlık Meydanı (Maidan Nezalezhnosti) 19. Yüzyıldan bu yana şehrin ana meydanı unvanını elinde bulunduruyor. Ukrayna’nın siyasi tarihinde de önemli bir yeri bulunan meydan, günümüzde Özgürlük Heykeli, Kiev kurucularının heykelleri ve şehrin giriş kapılarından birine ev sahipliği yapıyor. ,

7. Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi ve Motherland Anıtı

Motherland-Kiev

Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi, İkinci Dünya Savaşı’nda büyük zarar gören Kiev’de, savaş sırasında kullanılan birçok silah, harita ve fotoğrafın sergilendiği bir müze. En önemli parçası ise, 102 m boyunda ve 560 ton ağırlığındaki Motherland Anıtı. Heykelin bir elinde Sovyetler Birliği’nin orak ve çekiçli resmi amblemi, diğer elinde ise kılıç bulunuyor.

8. Mariyinsky Sarayı 

Mariyinsky-Kiev

Mariyinsky Sarayı (Mariyinsky Palace), Dinyeper Nehri kıyısındaki bir tepede yer alıyor. Rus İmparatoriçesi Elizaveta Petrovna’nın isteğiyle 1744-1752 yılları arasında inşa edilen ve ünlü mimar Bartolomeo Rastrelli’nin tasarımını yaptığı saray, Barok mimari üslupta tamamlanmış. Savaş döneminde Kiev Bağımsızlık Komitesi’nin karargâhı olarak kullanılan yapı günümüzde resmi resepsiyonlar, devlet başkanlarının kabul törenleri ve turizm amaçlı gezilere ev sahipliği yapıyor.

9. Vladimirskaya Gorka

Vladimirskaya-Gorka-Kiev

Vladimirskaya Gorka, tarihi 19. yüzyıla uzanan, Kiev’in eski yerleşimlerinden. Şahane Dinyeper Nehri manzarası ve bahçeli müstakil evleriyle büyülü bir ortama sahip olan park, Aziz Vladimir’in anısını yaşatması açısından da büyük önem taşıyor. Zira park, Kievliler için manevi içeriğe sahip ülkenin en kutsal yerlerinden biri.

10. Kiev Doğu ve Batı Sanatları Müzesi

Kiev Doğu ve Batı Sanatları Müzesi, Antik Yunan, Roma, Fransız, İtalyan, Japon, Türk, Mısırlı ve daha birçok kültüre ait eserlerin sergilendiği, yerel ve uluslararası eserleri kapsaması sebebiyle dünyada da önemli bir yere sahip. 1919’dan bu yana çok zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapan müze, kentin en önemli müzelerinden biri.

11. Ulusal Opera Evi

Kiev-Opera-Binasi

Ulusal Opera Evi, başından pek çok yangın ve felaketler geçen, tarih boyunca birçok önemli sanatçıya, unutulmaz performansa ev sahipliği yapan bir yapı. Kiev’in merkezinde B. Hmelnitskogo Sokağı’nda yer alan ve muazzam bir yapı olan Opera Evi’nin görkemli iç mimarisi ve zarafetinin yanı sıra ses akustiği ile öne çıkıyor.

12. Çernobil Müzesi

Kiev-Cernobil-Muzesi

Çernobil Müzesi, 1986’daki Çernobil felaketinin anısına, Kiev’in merkezinde kurulan, dair maketler, görsel medya araçları, anı değeri taşıyan eşyalar ve sanat eserleri gibi birçok temsili malzemenin yer aldığı müze. Müzenin Çernobil’den dolayı hayatını kaybedenlerin anısına özel bir bölümü de bulunuyor.

13. Kırsal Yaşam ve Halk Mimarisi Müzesi

Kırsal Yaşam ve Halk Mimarisi Müzesi, Kiev’in güneybatısında yer alan Pirogovo Köyü’nde bulunan bir açık hava müzesi. Ukrayna’nın tüm bölgelerindeki halk mimarisi örneklerinin sergilendiği müze, 200’den fazla mimari yapıyı içinde barındırıyor. Diğer yandan sosyalizm öncesi ve sonrası olmak üzere iki bölüme ayrılan müzede Ukrayna’nın farklı etnik gruplarını, yaşam tarzlarını, yöresel ve kültürel değerleri de yansıtılıyor. Müzenin kurulduğu alanda Ukrayna yemeklerini tadabilir ve küçük el sanatları dükkânlarından alışveriş yapabilirsiniz.

14. Kiev Mağaralar Manastırı

Kievo-Pecherskaya-Lavra

Kiev Mağaralar Manastırı (Kievo-Pecherskaya Lavra) Dinyeper Nehri’nin sağ kıyısındaki tepelerin eteklerinde kurulan, Ukrayna’daki en önemli ve en eski manastırlardan biri. 1077’de Aziz Antony tarafından inşa edilen bu manastırdaki mağaralar, dönemin papazlarının inziva yeri olsa da, günümüzde turistlerin, birçok papazın mumyalanmış heykellerini incelediği bölümler olarak hizmet veriyor.

15. Ukrayna Tarihi Emanetler Müzesi

Ukrayna Tarihi Emanetler Müzesi, eski Sovyet ülkelerinin en zengin altın koleksiyonuna sahip. Kiev Mağaralar Manastırı’nda bulunan Ukrayna Tarihi Emanetler Müzesi, Ukrayna’daki altın ve gümüş sanatına dair birçok sergiye de ev sahipliği yapıyor.

16. Kültürel Miras Müzesi

Kültürel Miras Müzesi, 1999’den bu yana yurt dışına sürgün edilen Ukrayna asıllı sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Sekiz ayrı salonunda ziyaretçilerini ağırlayan müzede sergilenen eserlerin sahipleri arasında birçok bestekâr, koro şefi, şair, yazar, koreograf ve sanatçı bulunuyor.

17. Canavarlı Ev

Canavarli-Ev-Kiev

Canavarlı Ev, Kievli mimar Vladislav Gorodezhkii’nin 1900’lerde yaptığı ve heykellerden oluşan bir yapı. Adı gibi içerisinde ve dışında Fantastik balıkların üzerindeki genç kız, fil, gergedan, antilop, kurbağa, kertenkele, kartal, yılan gibi birçok yaratık heykelinin yer aldığı Canavarlı Ev hakkında pek çok efsane var.

18. Kiev Havacılık Müzesi

Kiev-Havacilik-Muzesi

Kiev Havacılık Müzesi, 2003’ten bu yana pek çok eski model uçak ile helikoptere ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda katılımcıların uçak koltuklarına oturabildiği interaktif gezi uygulamalarına sahip olan müze, Kiev’deki ikinci önemli havaalanı olan Zhulyany’nin de hemen karşısında olması nedeniyle, ülkeye ayak basar basmaz gezilebilecek yerler arasında.

19. Ukrayna Milli Sanat Müzesi

Ukrayna Milli Sanat Müzesi, Ukraynalı ve Ukrayna’dan sürgüne gitmiş sanatçıların eserlerini sergileyen bir güzel sanatlar müzesi. Müzede başlıca T. Shevchenko, I. Repin, V. Tropinin A. Murashko ve V. Krichevskiy gibi birçok sanatçının çalışmaları sergileniyor.

20. Ukrayna Tiyatro, Müzik ve Sinema Devlet Müzesi

Ukrayna Tiyatro, Müzik ve Sinema Devlet Müzesi, 1923’te açılan ve ülkenin tiyatro, müzik ve sinema tarihinin önemli eserlerini sergileyen müze. Müze dışında toplantı, konferans ve sunumların da gerçekleştiği müzede, tiyatro ve sinema tarihi alanında da dersler veriliyor.

Kiev, gece hayatı, yemyeşil bahçe ve parkları, Slav kültürünü yansıtan mimari dokusu, eşsiz güzellikteki Dinyepar Nehri ve kendine özgü kültürüyle seyahat severler için Ukrayna’nın ve Avrupa’nın vazgeçilmez kentlerinden biri.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here