Dinyeper Nehri’nin her iki yakasında kurulan ve ülkenin orta kuzeyinde yer alan Kiev, Ukrayna’nın başkenti ve en büyük yerleşimi. Milattan sonra beşinci yüzyılda kurulan, Doğu Avrupa’nın en eski ve büyük şehirlerinden biri olan Kiev, dağılmadan önce Sovyetler Birliği’nin üçüncü büyük kentiydi. Tarihte bazı dönemlerinde Rusya ve Beyaz Rusya’ya da başkentlik yapan kent, diğer yandan da batı Avrupa’nın önemli endüstri ve yüksek teknoloji merkezlerinden birisi.

Ukrayna’nın idari, kültürel, ekonomik ve bilimsel merkezi olan kent, Dinyeper Nehri’nin doğu ve batı yakasında, Karadeniz’e doğru uzanan doğal güzellikleri, ılıman iklimi, hoş kumsalları ve nehir kenarı sayfiye yerleriyle de ülkesinin gözdesi. Slav kültür hazinesinin yanı sıra dünyaca ünlü mimari eserleri, nefis bahçeleri, yemyeşil ve büyük parkları ile insanı cezbeden bir şehir.

Kiev Gezi Rehberi

Beşinci yüzyılda yerleşimin görüldüğü Kiev, on ve on üçüncü yüzyıllarda refah dönemini yaşamış ve bilinen ilk Ukrayna devleti olan “Kievan Rus”un merkezi olmuş. Modern Ukrayna, Belarus ve Rusya’nın dinsel ve kültürel altyapısını da oluşturan bu devlet, 1775’te Rusya İmparatorluğu’na bağlanarak, 1991’de Sovyetler Birliği’nin çöküşüyle bağımsızlığını ilan eden Ukrayna’nın başkenti olmuş.

Şehrin en prestijli kafe, restoran ve mağazalarının sıralandığı, hafta sonları sokak dansçıları ve müzisyenlerle renklenen ve şehrin dinamizmini yansıtan cadde, İkinci Dünya Savaşı sırasında tamamen mayınlarla döşenmiş ve daha sonra tekrar inşa edilmiş.

Kiev Gezi Rehberi

Gelişmiş metro ağı sayesinde oldukça rahat gezilebilen Kiev, altın renkli kubbeleriyle ışıldayan kiliseler, şehir panoramasının en dikkat çekici yapılarından. 1037’de Prens Yaroslav tarafından yaptırılarak şehrin en eski kilisesi olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan St. Sophia Katedrali, kubbeleri ve çan kulesi Barok mimari dokunuşlarla tasarlanmış. Kiev’in en önemli ve aktif caddesi olan Kreschatik; Europeiskaya Meydanı ile Bessarabskaya Meydanı’nı birbirine bağlıyor.

Üç milyondan fazla nüfusa sahip olan Kiev’de, tarihi binalarına eşlik eden modern yapılar geçmişle bugünü buluşturuyor. Büyük göç yolları üzerinde olduğu için geçmişte sürekli istilalara maruz kalan, doğudan gelen baharat ve ipek yolunu Kuzey Avrupa’ya ve bugünkü Almanya coğrafyasına dek ulaştıran Kiev, bütün şehirlerin anası olarak da biliniyor.

Kiev Gezilecek Yerler

Ortasından nazlı nazlı akan Dinyeper Nehri’nde yapacağınız bir turla Kiev’i keşfetmeye başlayabilirsiniz, zira bu görkemli şehri daha iyi anlamanızı ve genel bir fikir edinmenize yardımcı olabilir. Nehir boyunca tarihi yapılarla modern binalar yan yana selam verdiği, ormanlarla kaplı tepelerin göz kırptığı, köklü geçmişinin izlerini sizden esirgemeyen manastır, kilise, meydan ve sokakları, geniş parkları ve yeni kendine has dokusuyla, Kiev’le tanışın.

1. St. Sofia Katedrali

Kiev Gezi Rehberi St. Sofia Katedrali

Kiev’in en eski katedrali olan St. Sofia Katedrali, dönemin sosyal, kültürel ve politik bir merkez olarak da faaliyet göstermiş ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan bir yapı. 11’inci yüzyılda inşa edilen yapı, Virgin Orans gibi dünyanın en büyük fresk ve mozaikleri ile, 17. yüzyılda Kiev’i kurtarıp Rusya İmparatorluğu’na teslim eden kazak reisi Bohdan Khmelnytskyi’nin bir heykeline de ev sahipliği yapıyor. 2007’de Ukrayna’nın Yedi Harikası arasında bulunan yapı Shevchenko Bölgesi’nde yer alıyor.

2. Altın Kapı (Zoloti Vorota)

Altin Kapı (Zoloti Vorota)

1024’te Kiev Prensliği’nin kurucusu tarafından inşa edilen ve şehrin ana giriş kapısı olarak kullanılan Altın Kapı, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Volodymyr ile Yaroslaviv Val Caddelerini birleştiren noktada bulunan yapı, savunma amaçlı olarak inşa edilmiş olsa da Bizans tarzı surları ne yazık ki günümüze kadar gelememiş.

3. Bağımsızlık Meydanı ve Kreschatik Caddesi

Bağımsızlık Meydanı ve Kreschatik Caddesi

Shevchenko Bölgesi’nde yer alan, Kiev’in merkez caddesi Kreschatik; Europeiskaya Meydanı ile Bessarabskaya Meydanı’nı birbirine bağlayan Kreschatik Caddesi, kentin en renkli ve hareketli bölgesi. İkinci Dünya Savaşı sırasında tamamen mayınlarla döşenerek ve daha sonra tekrar inşa edilen caddede Kiev tarihine tanıklık eden Bağımsızlık Meydanı (Maidan Nezalezhnosti) yer alıyor. Özgürlük Heykeli’nin yanı sıra önemli kurucuların heykellerinin de yer aldığı meydanda, City Center adında büyük bir alışveriş merkezi de ulunuyor.

4. Babi Yar

Babi Yar

Bir dağ geçidi olan ve her yıl 29 Eylül’de Nazi işgali esnasında sevdiklerini ve ailelerini kaybedenlerin bir araya gelerek sevdiklerini andığı Babi Yar, 1941’de 60 binden fazla insanın katledildiği geçit olarak tarihteki yerini almış. Bir toplu mezar olan Babi Yar yalnızca anma törenlerinde değil, ülkeye gelen pek çok turist tarafından da ziyaret ediliyor.

5. Çernobil Müzesi

Kiev Gezi Rehberi, Çernobil Müzesi

1986’daki Çernobil felaketinin anısına Kiev şehir merkezinde kurulan Çernobil Müzesi, pek çok yazılı ve görsel dokümanla, medya araçları, obje ve eşya gibi birçok temsili malzemenin bulunduğu bir müze olarak geçmişi gözler önüne seriyor. Faciada hayatını kaybedenlerin anısına özel bir bölümün de yer aldığı müzenin amaçlarından biri de insanların bu konuda bilinçlendirilmesi.

6. Canavarlı Ev

Canavarli Ev

Kievli mimar Vladislav Gorodezhkii tarafından 1901 ila 1903 yılları arasında yapılan Canavarlı Ev, oldukça dikkat çekici ve fantastik bir yapı. İçerisinde olduğu kadar dışında da pek çok canavar heykelinin yer aldı yapı, oldukça farklı bir atmosfere sahip. Anlatılagelen rivayete göre mimar, kızının ölmesi üzerine akıl sağlığını yitirmiş ve bu yapıyı tasarlamış. House with Chimera olarak da bilinen yapı, elbette göreni hayran bırakan bir mimariye sahip. Çeşitli hayvan figürleriyle süslü olan yapı günümüzde Başkanlık Sarayı’nın bir parçası olarak hizmet veriyor.

7. Podol

Podol Kiev

Dinyeper Nehri’ni kıyısında yer alan ve kentteki pek çok eski yapı, kilise, anıt, sokak ve meydanın bulunduğu Podol, eskiden zanaatkârların ve balıkçıların yaşadığı bir semt. Günümüzde Kiev’in en gözde bölgesi olan ve turist akınına uğrayan Podol’da, liman, eski pazarlar, balıkçılar çarşısı, Kiev’e has mimari özellikleri yansıtan evleri ve dar sokakları mutlaka görülmeli.

8. Kiev Doğu ve Batı Sanatları Müzesi

Kiev Doğu ve Batı Sanatları Müzesi

1919’da kurulan ve sergilediği eserleri sürekli geliştiren Kiev Doğu ve Batı Sanatları Müzesi, yalnızca Ukrayna’nın değil dünyanın da önemli müzelerinden biri. Müzenin zengin koleksiyonu içerisinde, Antik Yunan, Roma, Fransa, İtalya, Japon, Türk, Mısır ve daha pek çok kültüre ait eserlerin yanı sıra, kilise vitrayları, cam işlemeleri, fildişi eserler, ikonalar, kumaşlar ve Bizans sergileri yer alıyor.

9. Andreevsky Spusk (Andrevski Yokuşu)

Andreevsky Spusk (Andrevski Yokuşu)

Andrevski Spusk olarak da bilinen ve Aya Sofya Meydanı ile Kontraktova Meydanı’nı birbirine bağlayan tarihi bir sokak Andrevski Yokuşu, yönetim merkezi olan üst şehir ile halkın yaşadığı alt şehri bağlayan önemli bir nokta. Kiev’in en turistik merkezi olan Andrevski, yol boyunca sağlı sollu tezgâhların yer aldığı, pek çok resim galerisi, kafe ve restoranın yer aldığı tarihi bir sokak. Buradaki kafelerden birinde Dinyeper Nehri’ne karşı oturup bir kahve içmeyi ihmal etmeyin.

10. Vladimirskaya Gorka ve St. Micheal Manastırı

St. Micheal Manastırı, Kiev
St. Micheal Manastırı, Kiev

Kiev’in eski yerleşimlerden biri olan Vladimirskaya Gorka Parkı; Dinyeper Nehri manzarası ve bahçeli müstakil evleriyle büyülü bir ortama sahip. Aziz Vladimir’in anısını yaşatan ve içerisinde Aziz Vladimir’e ait bronz heykel bir heykelin de yer aldığı parkta,

Mikhailovsky Zlatoverhy yani altın kubbeli ya da St. Micheal Manastırı ise 1108-1113 yılları arasında kurularak, Aziz Varvara’ya ait kutsal emanetlerin yerleştirildiği manastır. Benzersiz mozaikleri, elmas ve altın ikonları ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan manastır Fransız, İtalyan ve Belçikalı sanatçılar tarafından yapılmış, dönemin en pahalı ve en güzel kilisesi olarak biliniyor.

Kiev yeme içme

Ukrayna ve dolayısıyla Kiev’in yöresel yemeklerinde en göze çarpan özellik; birçok farklı tatta sebze, meyve ve doğal ürünün birbiriyle harmanlanarak hazırlanması. Tatlı ve tuzlunun bir arada olduğu, yirmiden fazla sebzenin aynı yemekte buluştuğu Ukrayna mutfağı; hamurlu tatlıları, mayalı içkileri ve zengin salatalarıyla kendine özgü bir yere sahip. Diğer dünya mutfakların aksine; baharat, yağ ve tuzu az olan çorbalar hazırlanıyor. Kırmızı ve yeşil olarak iki çeşit olan ünlü Borsh çorbası, yirmiye yakın malzemenin kullanıldığı ünlü bir çorba. Ukrayna’ya gidenlerin denemesi önerilen yemeklerden birisi.

Ukrayna’nın yöresel ve ünlü yemeklerinden bir diğeri ise, “salo” olarak adlandırılan ve başta çorbalar olmak üzere yemeklerin yanında garnitür olarak tüketilen tuzlanmış domuz yağı. Ukraynalıların çokça tükettikleri bir diğer yemek de, aşina olduğumuz şiş kebaba karşılık gelen “şaşlık”. Etli veya sebzeli olarak yapılan mantı ve patatesli börek olan “deruni” de Ukrayna’ya özel lezzetlerden. Ukrayna’ya özgü alkolsüz bira olan malt içeceği “kvas” ve farklı bir tada sahip acı biberli votkayı da denemeden dönmeyin.

Kiev alışveriş

Başlıca alışveriş merkezleri Kreschatik’teki City Center, Nezalezhnosti’de yerin altına kurulan Globus ve Basseynaya Sokak’ta yer alan Mandarin Plaza, Billa, Furshet ve Bessarabskaya’daki Metrograd ve Peremogi’deki Ukraine olarak sayılabilir.

Hediyelik eşya içinse daha çok şehir merkezinde yer alan, Shevchenka Bulvarı ile Kreschatik ve Krasnoarmeyskaya Caddeleri başta olmak üzere, Andreevsky Spusk, Andreevsky Kilisesi’nden başlayıp Dinyeper Nehri’ne kadar uzanan cadde üzerindeki dükkân ve mağazaları saymak mümkün.

Kiev Alışveriş

Bu caddesinde Ukrayna’nın yerel kültürünü yansıtan hediyelik eşyalar,  nakış işlemeli, dantelli ve örgülü kilimler; kakmalı, tahta mozaikli ve cilalı kutular, “pisanki” denilen el yapımı paskalya yumurtaları, değerli taşlardan yapılan süs eşyaları; ‘‘ushanka’’ olarak adlandırılan Rus kulaklığı ve matruşkalar da sayılabilir. Ayrıca özellikle Kiev Jewelry Factory ve Nezalezhnosti’deki Globus’da mücevher ile altın, gümüş takılar alabilirsiniz.

Ünlü Ermeni ve Rus votkaları, Ukrayna’ya özgü “gorilkavotka”, Rus şampanyası olan “shampanskoye” ve Kiev Champagne Winery’nin özel imalatı şarapları; Champagne Winery Stolichny, Pernod Ricard Ukraine ve Stolichny Standard markalı ürünler; Stolichny Standard’ın yay, Hindistan cevizi ve biber şeklindeki şişeleri de Kiev’den en çok alınanlar arasında.

Kiev konaklama

Ukrayna’daki en yaygın konaklama seçeneği daire kiralamak olsa da Kiev’deki çeşitli otel veya hostelleri tercih edebilirsiniz. Ancak Kiev’de yer alan otellerin bazılarında ısınma sorunu yaşanabiliyor zira kent merkezinde yer alan oteller bazen uyguladıkları yüksek fiyat tarifesi hizmeti karşılayamayabiliyor.

Konum, bütçe ve hizmet tercihine göre birçok seçenek içeren Kiev, az sayıda beş yıldızlı otele sahip olmakla beraber, yüksek kaliteli hizmet sunuyor. Premier Palace, Hyatt Regency Kiev, Opera ve InterContinental Kiev hem kent merkezinde hem de gezilecek yerlere olan yakın konumu nedeniyle tercih edilebilir.

Kiev’e nasıl gidilir

İstanbul ile Kiev arasında Türk Hava Yolları’nın ve Aeroflot, Ukrayna Hava Yolları, Air France, KLM gibi hava yolu firmalarının direkt uçuş seferleri bulunuyor. İki saatlik bir yolculukla ulaşabileceğiniz Kiev’e, aktarmalı uçuşlar da mümkün.

Kiev şehir merkezine 40 km uzaklıkta yer alan Borispole Havalimanı’ndan, merkeze ulaşımda “marshrutka” veya “skybus” olarak adlandırılan otobüsleri kullanabilirsiniz. Yaklaşık bir saat kadar süren yolculukla geldiğiniz merkezde ise oldukça kullanışlı olan metroyu tercih edin. Taksi olarak ise, resmi işaretlileri kullanın.

Kiev’e denizyoluyla gitmek isterseniz, İstanbul – Odessa deniz otobüsü seferleri bulunuyor. Odessa – Kiev arası ise 470 kilometre.

10 YORUMLAR

  1. Merhaba Emre kardes ben bu ay icinde Kiev gezisi planim var en ucuz konaklama ve yeme icme yerleri hakkinda bana bilgi verirsen memnun olurum.

  2. Çernobil müzesini ve 2. dünya savaşı üzesini gezeceğiz. rehberlik için sizinle nasıl temas kurabiliriz.

  3. Merhaba Ben Ukrayna rehberiniz Emre; 2 yıldır ukraynalı bir bayanla evliyim, bir kere geldim bir daha dönemedim. Taksici kazıklamasın, uygun fiyata en merkezi yerde ev bulayım, en güzel yerleri gezeyim, ukraynada kebap yiyeyim veya ben almayayım ukrayna mutfağı deneyeyim diyenler, sıkıcı yerlerde boşa vakit kaybetmeyim hep en güzel mekanlarda olayım diyenler, aşksa aşk meşkse meşk isteyenler, BMW 5 serie arabam, ukraynalı kayınbiraderim ile her türlü bilgi ulaşım, konaklama, eğlence, plan, gece hayatı rehberlik yapabilirim.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here