Kaş ile Elmalı ilçeleri arasında bulunan ve yaban hayatını koruma bölgesi olan Kıbrıs Kanyonu, doğa sporu tutkunlarının gözdesi olduğu kadar olağanüstü ve bozulmamış doğasıyla da büyüleyici. Kaş ilçe merkezine 50 kilometre mesafedeki kanyonda yürüyüş, bisiklet, cip, safari ve kanyon geçişi turları düzenleniyor.

Kasaba-Kemerköy-Kuruova asfalt yolu ve Sütleğen Akörü orman yolu, kanyonun panoramik görüntüsünün izlenebileceği güzergâhlar. Sinekçibeli ile Meryemlik mevkii arasındaki tahta köprüden geçen yürüyüş yolu çam, ardıç, sandal ve sedir ağaçlarıyla bezeli.

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Batı Toroslar’da Akdağlar’ın eteklerinden eriyerek gelen kar suları, uzun ve maceralı bir yolculuk sonucunda Akdeniz’e varıyor. Önce Kartal Gölü ve Akçay Baraj Gölü’ne dönüşen sular, ardından Kıbrıs Deresi adını alıp derin bir kanyona giriyor ve Kasaba Ovası’nı aşıp Dirgenler Boğazı’ndan denize ulaşıyor. Bu yolculuğun en gizemli bölümü ise Kıbrıs Kanyonu. Katran Dağı ile Susuz Dağı arasında, kimi yerde yüz metreyi aşan duvarlarıyla geçit vermeyen kanyonda, birbiri ardına sıralanan şelaleler, şelalelerin balkonlar yaparak düştüğü göletler, geçilemeyecek hissini verecek kadar daralan duvarlar ve delicesine akan su görsel bir şölen oluşturuyor.

Sütleğen Köyü’nün dışında ise bir Lykia kenti olan Nysa’nın kalıntıları yer alıyor. Tarihi antik tiyatro basamaklarından izlenebilen Kıbrıs Kanyonu manzarası ise muazzam. Sütleğen Köyü’nden başlayıp, Kemerköy’de açığa çıkan kanyonda nesli tükenen Anadolu kaplanının 1946’da en son bu derin vadide görüldüğü rivayet ediliyor.

Kıbrıs Kanyonu

Heyecan dolu bir doğa yürüyüşü için yıl boyunca yerli ve yabancı turist ağırlayan 13 kilometre uzunluğundaki Kıbrıs Kanyonu’nun yalnızca dört ila altı kilometrelik bölümünde yürüyüş yapılıyor.

Kaş’tan gruplar halinde otobüslerle yola çıkan turistler, Sütleğen Köyü yakınlarındaki Sinekçi Beli’ne gelip, burada önce özel kıyafetler giyiyor ve gerekli malzemelerle rehber eşliğinde yolculuk başlıyor. Bu adrenalin dolu aktiviteye katılmak isterseniz, yürüyüşün bazı noktalarında, iple inme ve tırmanma ile yaklaşık 10 derece sıcaklıktaki suda yürümeye hazır olun!

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here