Kharkiv, Ukrayna‘nın ikinci büyük şehri. Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan kente İstanbul’dan Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları’nın direkt uçuş seferleri bulunuyor. Yaklaşık 2 saat süren yolculuk sonunda şehir merkezine 15 km mesafede yer alan Kharkiv Uluslararası Havalimanı’ndan kente ulaşım için pek çok alternatif var.

Aerosvit ve Aeroflot gibi havayolu şirketlerinin aktarmalı uçuşlarının da bulunduğu Kharkiv’e Ukrayna’nın Kiev, Lviv, Donetsk gibi şehirlerinden de gidebilirsiniz.

Kharkiv’e Nasıl Gidilir

Kharkiv Uluslararası Havalimanı
Kharkiv Uluslararası Havalimanı

Otobüs

Şehrin güneydoğu yönünde 15 km mesafede yer alan Kharkiv Uluslararası Havalimanı’ndan hareket eden 115 No’lu otobüs, Prospekt Haharina Metro İstasyonuna, 119 No’lu otobüs ise Peremohy durağına kadar sefer yapıyor. Şehir içi ulaşımda da önemli bir yere sahip olan otobüslerle, kentin hemen her bölgesine erişebilirsiniz.

Göz at: Kharkiv Gezilecek Yerler

Troleybüs

Havalimanının hemen yakınında bulunan 3 No’lu troleybüsü kullanarak Zirka Sineması, Kuznyechna Sokağı veya Hamarnyka Sokağı duraklarına ulaşmanız mümkün. Şehir boyunca sefer yapan otuzdan fazla troleybüs hattı bulunuyor.

Minibüs

Kharkiv Ulaşım

Ukrayna’da marshrutka olarak da bilinen minibüsler, havalimanından hareket ederek Akademia Barabashova metro istasyonuna kadar sefer yapıyor. 225 ve 152 No’lu minibüsler havalimanı terminal çıkışlarından kalkıyor.

Kharkiv’de sıklıkla kullanılan taksilere, havalimanı terminal çıkışlarından ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek de, Kharkiv Uluslararası Havalimanı’nın içinde yer alan firmalardan araç kiralamak.

Kharkiv şehir içi ulaşım

Kharkiv gerek karayolu, gerekse de demiryoluyla gelişmiş bir şehir içi ulaşım ağına sahip. Toplu taşıma araçları ile şehirde hemen hemen her noktaya ulaşmak mümkün. Şehir içi ulaşım metro, otobüs, tramvay, troleybüs, taksi ve minibüs (Marshrutka) ile sağlanıyor.

Metro

kharkiv Nerede

Havalimanından şehir merkezine metro hattı yok. Metroya ulaşmak için 115 ve 119 No’lu otobüsleri kullanabilir, Prospekt Haharina Metro İstasyonuna ulaştıktan sonra da metro hatları arasında aktarma yaparak şehrin istediğiniz bölgesine seyahat edebilirsiniz. Diğer alternatif ise, minibüslerle Akademia Barabashova Metro İstasyonuna gitmek.

Şehrin genel bölgelerine metro ile ulaşım mümkün olduğu gibi, diğer seçenekler de metronun ulaşmadığı bölgelere hizmet veriyor. Metro seferleri sabah 05.00 ile 12.00 saatleri arasında çalışıyor. Kharkiv, Kholodnohirsko-Zavodska, Saltivska ve Oleksiivska olmak üzere toplam üç metro hattına sahip.

Kharkiv Nasıl Gidilir

Metro, günün işlek saatlerinde iki üç dakikada bir, sakin saatlerde ise beş on dakikalık aralıklarla sefer yapıyor. En uzun metro hattının sefer süresi yaklaşık olarak kırk beş dakika. Yani metro ile gitmek istediğiniz yere çok kısa bir süre içerisinde ulaşmanız mümkün. Metroya binmek için istasyon yanında bulunan makinelerden mavi jeton almanız gerekiyor.

Kharkiv Uluslararası Havalimanı’ndan kent merkezine hareket eden tramvay hattı bulunmasa da, şehir içi ulaşımda sık kullanılan bir seçenek. Şehrin hemen hemen her sokağından geçen tramvaylardan 2 ve 15 No’lu hatları Özgürlük Meydanı’ndan kalkıyor.

Kharkiv Nasıl Ulaşılır

Şehir içinde de çeşitli taksi durakları bulunuyor. Şirketine göre sundukları hizmet kalitesi değiştiği gibi, ona oranla ücretleri de fark edebiliyor. Kharkiv’i tanıyarak gezmenin en keyifli yolu ise yürümek. Çok büyük olmayan kentte gezilecek yerlerin çoğu yakın mesafede bulunuyor.

Kharkiv’in merkezi tren istasyonu ve Özgürlük Meydanı’na oldukça yakın bir mesafede yer alan Kharkiv-Passazhyrskyi Tren İstasyonu ise, Pivdenny Vokzal Metro İstasyonu ile bağlanıyor. Şehir içi ve Ukrayna’da şehirler arası ulaşımda sıklıkla kullanılan tren hattı, Avrupa geneline kıyasla yavaş olmakla birlikte fiyatları oldukça uygun.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here