Budapeşte‘deki Kerepesi Mezarlığı Avrupa’daki en etkileyici mezarlıklardan biri. Macar tarihinin en önemli insanlarının çoğu Kerepesi Mezarlığında yatıyor. Mezarlık, devasa boyutlarıyla bir çok lahit ve görkemli kabirlere ev sahipliği yapıyor.

Kerepesi Mezarlığı Budapeşte’yi ziyaret edenlerin görülecekler listesinde pek bulunmuyor olsa da aslında Budapeşte’nin en güzel yerlerinden biri. Adeta bir açıkhava müzesini andıran mezarlıkta tüm kabirleri keşfetmek için çok fazla vakit harcayabilirsiniz.

Kerepesi Mezarlığı, Budapeşte

1847’de Budapeşte’nin dışında yapılan mezarlık o günden beri Macaristan’ın en önemli kişilerinin ebedi uykuya yattığı yer.  56 hektarlık dev bir alana sahip olan mezarlık East Station’dan sadece beş dakikalık mesafede bulunuyor.

Kerepesi Mezarlığı’nda yatanlar arasında Macaristan’ın en yetenekli heykeltraşları, ressamları, bilim adamları, yazarları, politikacıları ve geçmişten gelen diğer önemli kişileri bulunuyor.

Kerepesi Mezarlığı, Budapeşte

Anıtların çoğu sarmaşık ve yosunlarla kaplanmışken yakın zaman önce hepsi temizlenmiş. Şehrin gizli mücevherlerinden biri olan bu mezarlığı ziyaret etmek için zaman ayrımanızı tavsiye ederiz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here