Antalya‘ya 40 km uzaklıkta, 52 km’lik kıyı şeridi boyunca Akdeniz’e uzanan Antalya ilçesi olan Kemer, Batı Toros Dağları’nın eteklerinde Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden. Phaselis Antik Kenti’nin kuruluşu olan MÖ. 690’a dek uzanan Kemer’in ilk yerleşimi ile birlikte Kiriş, Tekirova, Çamyuva, Arslanbucak, Kuzdere, Beycik, Göynük, Beldibi, Çıralı gibi önemli turistik bölgeleri barındırıyor.

Akdeniz’in, mis kokulu yemyeşil çam ormanlarının ve Torosların kesişme noktası olan Kemer’in büyüleyici doğal güzelliği, köyleri, antik kentleri ve milli parkları ile taçlanıyor. Kemer ve çevresinde görülmesi gereken yerler, Olympos Antik Kenti, Kimera (Chimera/Yanartaş), Adrasan, Üç Adalar, Göynük Kanyonu, İkiz Kayalar, Ekopark, Ulupınar ve Selçuklu Av Köşkü başlıca adresler.

Kemer Nerede Nasıl Gidilir

Kemer Nerede

Dalgalarının çam ağaçlarına dek uzandığı Kemer’in berrak denizine nazır muhteşem koy ve plajları bu ilçeyi Türkiye’de eşsiz bir konuma yükseltiyor. Beldibi’nden Tekirova’ya dek tüm kıyının doğal plajlardan oluştuğu Kemer’e, 35 km mesafedeki bir Likya antik kenti olan Olimpos, muhteşem doğası, tarihi, plajı ve bungalovlarıyla mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Kemer’e 50 km uzaklıktaki muhteşem koyu, doğası ve plajıyla Adrasan, Çıralı ve Olimpos’un tepelerinde 230 m yükseklikte yer alan, sonsuz ateş olarak anılan ve doğal bir ateş kaynağına sahip olan Yanartaş ve daha nice doğa harikası Kemer’de ziyaretçilerini bekliyor.

Türkiye‘nin güney sahilinde, Antalya’nın yaklaşık 43 km batısında yer alan Kemer’e havayolu ve karayolu ile ulaşım çok kolay. Özel aracınız ile İstanbul’a 765 km, Ankara’ya 585 km, Muğla’ya 360 km uzaklıkta bulunan Kemer’e gelmeyi düşünüyorsanız, Antalya’ya yaklaştıkça yolların genişlediğini ve şerit sayısının arttığını göreceksiniz.

Kemer Nasıl Gidilir

Otobüsle ilçeye gelmeyi düşünenler için, birçok otobüs firmasının doğrudan Kemer’e ulaşım sağlayan seferleri bulunuyor. Türkiye’nin pek çok kentinden direkt sefer bulunsa da Antalya Otogarı’ndan Kemer’e ulaşım, her on dakikada bir hareket eden düzenli otobüs ve minibüs seferleri ile sağlanıyor. İstanbul’dan 12 saat, Ankara’dan 10 saat ve İzmir’den de 10 saatlik kara yolculuğu ile Kemer’e ulaşım mümkün.

Antalya’ya 13 km, Kemer’e ise 57 km mesafede yer alan Antalya Havalimanı’ndan Kemer’e ulaşım önce Antalya kent merkezine, oradan da Kemer minibüsleri ile sağlanıyor. Antalya Havalimanı’ndan kent merkezine hareket eden belediye otobüsleri, Havaş servisleri, taksi veya araç kiralayarak Antalya’ya kolaylıkla ulaşıp buradan Kemer’e devam edebilirsiniz.

Araç kiralamayı düşünüyorsanız, havalimanından şehir merkezine D400 kara yolu üzerinden, yaklaşık 20 dakikada ulaşabilir buradan Kemer’e geçebilirsiniz. Şehir merkezine ulaşım için, havalimanından 30 dakikada bir hareket eden 600A No’lu belediye otobüslerini kullanarak Antalya Otogarı’nda olabilirsiniz. Buradan Kemer’e hareket eden minibüslerle Kemer’e ulaşabilirsiniz.

Kemer ayrıca Olimpos’a 35 km, Phaselis Örenyeri ve Müzesi’ne 12 km, Kumluca yakınlarında yer alan Adrasan’a 50 km, Yanartaş’a 35 km, Antalya ile Kemer arasında yer alan Beldibi Mağarası’na 19 km ve Üçoluk Yaylası’na da 37 km mesafede yer alıyor. Eşsiz doğal güzelliğe sahip Antalya’nın güzeller güzeli ilçesi Kemer’i keşfedin!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here