GöynükAntalya’nın Kemer ilçesine bağlı, Mavi Bayraklı plajı, berrak denizi ve doğal güzellikleriyle turistik bir yerleşim birimi. Kemer’ in gözdesi, masmavi suların, yemyeşil doğanın ve huzurun bir diğer adı olan Göynük, geçmişi MÖ. 690’lara dek uzanan ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapan büyüleyici bir cennet.

Antalya’nın Beldibi ilçesinden Kemer’e kadar uzanan yarım daire şeklinde bir ova üzerine kurulu Göynük’te yer alan Göynük Deresi ve Göynük Kanyonu’nda, rafting turları düzenleniyor. Dünyanın en iyi 10 trekking parkurlarından biri olarak kabul edilen Likya Yolu’nun önemli bir bölümü ise Göynük Kanyonu içerisinden geçiyor. Antalya’nın güneybatısındaki Kemer’in batısında yer alan Göynük’ün kuzeyi boyunca Beydağları uzanıyor.

Göynük Nerede

Antalya Göynük nerede

Mistik doğası, görüntüsü, büyüleyen şelale ve havuzları ile adeta cenneti yansıtan Göynük Kanyonu, doğa sporu sevenlerin, trekking tutkunlarının ve fotoğrafçıların gözdesi. Kemer’e 9 km, Antalya’ya 35 km ve Antalya Havalimanı’na 45 km uzaklıkta yer alan Göynük’e, Kemer’den ve şehir merkezinden hareket eden araçlarla ulaşım mümkün.

Antalya ile Kemer arasında yer alan Göynük’e karayoluyla İstanbul’dan geliyorsanız, İstanbul-Bilecik-Kütahya-Afyon-Burdur-Antalya-Kemer güzergahını takip edebilirsiniz. Ankara’dan geliyorsanız da Ankara-Konya-Antalya-Kemer rotasını izleyebilirsiniz. Antalya’dan Kemer istikametine 36 km sonra Göynük’e ulaşabilirsiniz.

Antalya Göynük nasıl gidilir

Göynük’e otobüs ile gelmeyi düşünüyorsanız da önce Antalya kent merkezine, buradan da minibüslerle Göynük’e ulaşabilirsiniz. Diğer yandan bazı kentlerden direkt Göynük’e hareket eden otobüs seferleri de bulunuyor. Antalya Otogarı’ndan ve Kemer’den Göynük’e düzenli olarak otobüs ve minibüs seferleri yapılıyor.

Antalya şehir merkezine 13 km, Göynük’e ise yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunan Antalya Havalimanı‘ndan kent merkezine, belediye otobüsü, HAVAŞ, taksi veya özel aracınızla ulaşabilirsiniz. Buradan Antalya Otogarı’na ulaşıp Göynük’e hareket eden minibüslerle beldeye gidebilirsiniz.

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Göynük’te, Göynük Plajı, Göynük Kanyonu ve Üçoluk Yaylası gibi gezilecek yerlerin yanı sıra, tekne turlarına katılarak çevre koyları keşfedebilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Ne Antalya’sı ne Kemer’i? Bu kadar saçma sapan bilgi mi olur. İnsan az araştırır, Bolu nere Antalya nere?

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here