Kelenderis Antik KentiMersin‘in Aydıncık ilçesi sınırlarında bulunan yaklaşık altı bin yıllık bir yerleşim yeri. O dönemlerde denizcilik ve ticaret alanında büyük gelişme gösteren bir liman ve ticaret şehri olan antik kent, Silifke‘ye 80 kilometre, Anamur’a da 52 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Eski zamanlarda Gilindire ismiyle bilinen Aydıncık’ta, Kilikya’nın en eski yerli tanrılarından Sandon tarafından kurulan kentin ilk halkı ise Hititlerin akrabası sayılan Luviler. Hellenistik ve Roma Dönemi sikkelerinin bazılarında Sandon’un tasvirine rastlanıyor.

Kelenderis-Antik-Kenti

Kelenderis Antik Kenti, Aydıncık, Mersin

Hititler, Asurlular, Sisamlılar, Selefkoslar, Mısırlılar, Romalılar, Bizanslılar, Emeviler, Ermeniler, Karamanoğulları ve Osmanlı hakimiyetinin izleri görülen tarihi açıdan oldukça zengin ve köklü bir bölgede bulunan antik kent, Mersin’in görülmeye değer noktalarından.

Benzer örnekleri gibi çok sayıda kalıntı taşıyamayan antik kentte bulunan en önemli eser, limanın güneyindeki yarımadayı çevreleyen surlar olarak biliniyor. Liman gerisinde, tamamen toprak altında bulunan tarihi tiyatro ve Roma çağlarına ait çok sayıda kaya mezarı da antik kentin önemli yapıları arasında.

Mersin-Kelenderis-Antik-Kenti

Kazılar sırasında keşfedilen zengin mezarların hem batı hem de doğu arasında geçiş izleri taşıdığı ve ticaretle zenginleşen kentte, halkın refah seviyesinin de yüksek olduğu belirlendi. Antik kentteki mezarların büyük bölümü mezar soyguncuları tarafından talan edildi. Soyulmamış mezarlarda ise armağan olarak bırakılan Attik ve Attik olmayan çok sayıda vazo ve diğer ölü hediyeleri var.

İlk Çağ’da Kilikya Bölgesi’nin en önemli limanlarından birine sahip olan Kelenderis Antik Kentindeki ilk kazılar, 1986 yılında Konya Selçuk Üniversitesi tarafından yapıldı. Geçmişi Milattan Önce dört binli yıllar kadar uzanan bu kalıntılarda, Atinalılar öncülüğünde Persler’e karşı kurulan Attik Delos Deniz Birliği’nin, en doğudaki üyesinin Kelenderis olduğu da ortaya çıktı. Bölgede yapılan kazılarda çıkarılan eserlerin bir bölümü Silifke ve Anamur Müzelerinde sergileniyor.

Milattan Önce 1. yüzyılda korsan baskınları yüzünden çok zor durumlara düşen Kelenderis Antik Kenti, Romalılar’ın Akdeniz ticaret yolunu güvenlik altına almasının ardından ikinci kez en parlak dönemini yaşadı. Orta Çağ’da, önce Bizans daha sonra da Selçuklu egemenliğine giren Kelenderis Antik Kenti, Osmanlılar döneminden 20. yüzyılın başlarına kadar Anadolu ile Kıbrıs arasındaki deniz ulaşımında önemli bir liman olma özelliğini sürdürdü.

Kelenderis-Antik-Kenti-Mersin

Kelenderis ismi zaman içerisinde değişerek Kalendria, Kelendri, Gelendir, Gilindir derken Gilindire’ye dönüştü. 1920’lere kadar önemli sayıda Rum nüfusun yaşadığı bölgede, bu nüfus zamanla Yunanistan’a göç etti.

Mersin gezilecek yerler arasında ilgi odağı olan Kelenderis Antik Kenti, medeniyetlerin buluşma noktası olan toprakları ve tarihi dokusuyla göz kamaştırıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here