Kekova, Antalya’nın Demre ilçesi yakınlarında Kaleköy (Simena) ve Üçağız açıklarındaki küçük, şirin, kayalık bir ada. Kekova’ya teknelerle ulaşım sağlanıyor. Kuzeyinde MS. 2. yüzyılda depremlerle yok olmuş Dolkisthe Antik Kenti’nin batıklarının bulunduğu Kekova, 1990’dan bu yana sit alanı olarak koruma altında bulunuyor.

Doğa ile tarihin iç içe geçtiği, turkuaz denizin binlerce koyla çevrildiği bir yeryüzü cenneti olan Kekova, yatların demirlediği eşsiz sahilleri ve balıkçı köyleri her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist ağırlıyor. Mavi yolculuk tekne ve yatlarının en popüler duraklarından olan ada, aynı zamanda Akdeniz’in en temiz bölgesi. Şehirleşmenin bulunmadığı koruma alanı olan Kekova’da yüzmek için en güzel yer Tersane Koyu. Burası aynı zamanda, Bizans dönemine ait bazilikasıyla arkeolojik kalıntıların yoğun olarak bulunduğu, pırıl pırıl suya sahip.

Kekova Nerede Nasıl Gidilir

Kekova Gezilecek Yerler

Kekova, Antalya’ya 170 km, Demre’ye 150 km, Kaş’a 35 km ve Dalaman’a da 190 km uzaklıkta yer alıyor. Kekova’ya, Antalya’dan Demre’ye karayolu ile, Demre’den, Kaş’tan ve Üçağız’dan da tekne ile ulaşabilirsiniz. Antalya-Kekova arası araçla yaklaşık 3 saat sürüyor.

malta

Kekova’ya diğer güzergâh olarak Fethiye üzerinden de ulaşabilirsiniz. Havayolunu kullanarak gelmek isteyenler ise Antalya Havalimanı‘nı veya Dalaman Havalimanı‘nı kullanabilirler. Eğer otobüsle gelmek isterseniz, Kekova’ya en yakın otogar Kaş’ta bulunuyor. Ancak Kaş otogarından Kekova’ya minibüs bulunmuyor, ancak taksi ile ulaşım mümkün.

Kaş’tan Kekova’ya ulaşım

Kekova’ya, Kaş Limanı’ndan yaklaşık 3-3.5 saatte teknelerle ulaşabilirsiniz. Diğer yandan Kekova’ya kadar araç ile gelip Üçağız Limanı’ndan tekne ile 30 dakikada adaya geçebilirsiniz.

Antalya’dan Kekova’ya ulaşım

Kekova Gezi Rehberi

Antalya üzerinden Kekova’ya gelmeyi düşünürseniz, Kekova 179 km uzaklıkta bulunan Antalya Havalimanı’na, haftanın her günü İstanbul, İzmir ve Ankara‘dan uçak seferleri düzenleniyor. Havalimanından araç kiralayarak Kekova’ya gelmek isterseniz, Kemer-Kumluca yolundan bir yere sapmadan önce Demre’ye gelip, Demre’de Sanayi Sitesi’ni geçtikten 2 km sonra da göreceğiniz Kekova levhasından sola dönüyorsunuz. Sola dönüşünüzün ardından 15 km bir yere sapmadan deniz kenarına, yani Kekova’nın başlangıç noktası olan Üçağız Köyü’ne kadar devam ediyorsunuz.

Kara yoluyla ulaşım ise, Türkiye’nin hemen her ilinden Antalya’ya otobüs seferi var. Antalya-Kekova otobüsü her gün saat 14.30’da Antalya Otogarı’ndan hareket ediyor. Ayrıca, Antalya’dan her saat Demre’ye otobüs bulabilir, Demre’den de her gün saat 17.30’da Kekova’ya hareket eden minibüslerle Kekova’ya ulaşabilirsiniz.

Muğla’dan Kekova’ya ulaşım

Kekova Nasıl Gidilir

Muğla üzerinden Kekova’ya gitmek için, Fethiye’ye ulaştıktan sonra Fethiye-Kaş yolundan Kaş’a devam etmeniz gerekiyor. Kaş’tan Demre istikametine giderken 15. km’de Kekova levhasını gördükten sonra kavşaktan sağa dönüyorsunuz. Bir yere sapmadan 19 km boyunca deniz kıyısına ininceye kadar devam edeceksiniz.

Kekova’da, Kaleköy İskelesi’ndeki salaş balıkçılarında nefis lezzetler tattıktan sonra, birkaç kilometre uzaklıktaki Myra Antik Kenti ile amfitiyatroyu gezmeyi unutmayın!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here