Kaz Dağları, Türkiye’nin en önemli zenginliklerinden biri bana göre.Antik dönemlerden bu yana pek çok efsaneye konu olan ve İda Dağı olarak da bilinen Kaz Dağları, “Tanrıların armağanı” olarak tasvir edilen tam bir doğa harikası. Şehrin korkunç havasından kurtulmak için yapabileceğiniz en iyi şey Kazdağları’na kaçmak. Kalabalık tatil ortamlarından uzak, sakin, huzurlu, dingin bir ortamda tatil yapmak isteyenler için Kazdağları her mevsim gidilebilecek tam bir kaçış noktası.

Kaz Dağı ya da Kaz Dağları olarak da isimlendirdiğimiz bölgeye ait en eski yazılı kaynak Homeros’un kaleminden çıkmış. Yunan Mitolojisinin en önemli eserlerinden İlyada Destanı’nın sembolü olan bölge, efsaneye göre Zeus’un doğduğu ve Truva Savaşı’nı yönettiği yer olarak biliniyor.

kazdaglari-balikesir

Kazdağı ve yöresi, bereketli toprakları, sulak alanları, yer üstü ve yer altı zenginlikleri, nefis iklim şartlarından dolayı binlerce yıl süresince hep bir yaşam alanı olarak kullanılmış. İda Dağı bu yüzden tarih boyunca ev sahipliği yaptığı her topluma zenginliklerini cömertçe sundu. Truvalılar, Akhalılar, Antandros halkı, Romalılar, Rumlar ve Osmanlılar bu coğrafyayı yurt edinen milletlerden bazıları. Tarih boyunca göç almış ve hala günümüzde de almaya devam ediyor.

Kazdağı, tarihsel, kültürel, ekolojik ve toplumsal bir miras bu anlamda. Kazdağı, birbirinden oldukça farklı kültürel inanç sistemlerine de ev sahipliği yapıyor günümüzde.

kazdagi-balikesir

Kaz Dağları Nerede

Kaz Dağlarının en önemli merkezleri Küçükkuyu ile Alp Dağları’ndan sonra dünyanın en temiz ikinci yüksek oksijen oranıyla en temiz ikinci havasına sahip olan Altınoluk.

Çanakkale ile Balıkesir sınırları içerisinde yer alan ve Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi’ni birbirinden ayıran Kaz Dağları, Anadolu yarım adasının kuzeybatısında yer alan, Biga yarım adasının en yüksek dağı.

Edremit Körfezinin kuzeyini takiben, kuzey doğu-güney batı yönünde 60 – 70km. uzunluğunda olan Kazdağları, batıda Dede Dağı, ortada Kazdağı, doğuda Eybek Dağı, kuzeydoğuda Gürgen, Kocakatran, Küçükkatran ve Susuz (Sakar dağı) dağlarından oluşuyor.

Kaz Dagları Map

Kaz Dağları Milli Parkı

Kazdağı, doğal ve kültürel kaynak değerleri açısından oldukça zengin bir potansiyele sahip. Bu güzel coğrafya, yerüstü ve yeraltı su rezervleriyle, sıcak ve soğuk su kaynaklarıyla, Biga Yarımadası için tam bir hayat kaynağı. Doğal bitki örtüsü ormanları, sadece bu yöreye münhasır bitki türleri ile sadece ülkemizin değil dünyanın da en önemli ekosistemlerinden birisi.

Kazdağı Milli Parkı, Kazdağları ile kastedilenden farklı ve onun içerisinde bir alan olarak, büyük ölçüde güneyde Edremit Körfezi, doğuda Zeytinli Çayı, kuzeyde Karamenderes Çayı ve batıda Mıhlı Çayı arasında kalan ve 21,452 hektarlık bir alanı tarifliyor.

1994’ten bu yana milli park olan ve Edremit Körfezi’nin kıyısında yer alan Kaz Dağları Milli Parkı, başta Kazdağı göknarıyla birlikte, 32’si endemik olmak üzere 800 bitki taksonunun yer aldığı zengin bitki örtüsü ve doğal güzellikleri ile oldukça etkileyici bir bölge. Memeliler, kuşlar ve sürüngenler açısından da çok çeşitli olan park alanı, ayı, domuz, kurt, karaca, tilki, porsuk, sansar gibi yabani hayvanlara da ev sahipliği yapıyor. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan milli park bölgesi, kuzey güney doğrultusundaki derin vadiler ve kanyonlar deniz etkisinin içerilere taşınmasını sağlıyor.

Kaz Dağları’nın jeolojik konumu nedeniyle oluşmuş ilginç bitki örtüsü, iklim ve toprak yapısı sayesinde bu bölge devamlı olarak yüksek oranda oksijen üretiyor.

Kaz Dağları Milli Parkı

Kazdağları’nın en yüksek üç tepesi Kazdağı Milli park sınırları içerisinde yer alıyor. Sarı Kız, Baba Tepe ve Karataş Tepesi (Gargaros) olmak üzere üç zirvesi bulunan milli parka rehbersiz girmek yasak.

Karataş Tepesi; Balıkesir şehrinin Edremit ilçesine bağlı olan Güre Beldesi yönünde kuzey ve kuzey batı doğrultusunda yer alıyor.

Babatepe; Karataş zirvesinin kuzeybatısında 1765 metre ile Babatepe yükseliyor. Troia ve Çanakkale’ye doğru Marmara denizi kıyılarına nazır bir manzaraya sahip.

Sarıkız Tepesi, 1574 metre yüksekliği ile Kaz Dağları’nın en yüksek diğer tepelerinden biri. Kaz Dağları’nın efsanelere konu olmuş bu tepesi, dilden dile dolaşan hikâyesi yanında muazzam bir manzaraya sahip. Bu tepe Edremit ovası ve Balıkesir’e hakim.

Edremit körfezinin kuzey kıyısı boyunca yükseklik kaybeden Kaz Dağları, Assos’a doğru uzanarak Baba burnunda denizle buluşuyor.

Türkiye’nin en temiz havasına sahip olan bölgesinde bulunan Kazdağı Milli Parkı, doğal güzellikleri ve çevresindeki tarihi rotalarla muhteşem bir seyahat deneyimi sunuyor.

3 YORUMLAR

  1. Ben halen Adatepe’yi göremedim ve kış gelmeden kesinlikle gitmek istiyorum. Mıhlı Başdeğirmen’e de uğrayacağım kesinlikle, teşekkürler!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here