Kayseri, Ankara ve Konya’dan sonra İç Anadolu’nun üçüncü büyük kenti ve sanayi merkezi. MÖ 4000’lere dek uzanan tarihiyle, dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kayseri, Tuz Gölü’nden Fırat Nehri’ne kadar uzanan Kapadokya bölgesinde yer alıyor. Kızılırmak’ın güneyinde, pek çok uygarlığın beşiği olan bu bölge aynı zamanda tarihi İpek Yolu’nun da geçiş yolu üzerinde bulunuyor.

Erciyes Dağı’nın eteklerinde, Yozgat, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Niğde ve Nevşehir ile çevrili olan Kayseri, tarih boyunca Caesarea, Kaisareia ve Mazaka olarak adlandırılmış. Tipik karasal iklimin hüküm sürdüğü kentte yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçiyor.

Kayseri-Gezi-Rehberi

Kayseri, özellikle Selçuklu İmparatorluğu döneminden kalma camiler, medreseler, kümbetler, dini mekânlar, hanlar, hamamlar, bedestenleriyle oldukça zengin bir tarihi dokuya sahip. Diğer yandan Orta Anadolu‘nun en yüksek dağı olan Erciyes, barındırdığı kayak merkezi ile bölgenin en önemli turistik değeri. Trekking ve dağ yürüyüşleri için Sultan Sazlığı Kuş Cenneti ise doğa turizminin gelişimine büyük katkı sağlıyor.

Kayseri Gezi Rehberi

Kayseri çevresindeki en eski yerleşim, MÖ 2800’lerde Asur ticaret kolonileri ve Hititlere ait birçok belgenin bulunduğu şehrin 20 km kuzeyindeki Kaniş Höyüğü. Hititlerden sonra Kaniş ve Mazaka bölgesi öne çıkarken, MÖ 8’lerde Roma İmparatoru Ceasar’a ithafen Ceasarea adını alan kent, MS 4. yüzyılın başında ise Hıristiyanlığın dini merkezi haline gelmiş. Roma İmparatorluğu’nun bölünmesinden sonra, ise bir Bizans şehri olan Kayseri, Arap ve Pers ordularının İstanbul seferleri sırasında, defalarca işgal edilmiş.

Kayseri’nin bir Türk ve Müslüman şehri olarak tarih sahnesine çıkışı 1085’lere denk geliyor. Bir süre Danişmentlerin, ardından da Selçukluların egemen olduğu şehirde pek çok yapı inşa edilmiş. 1867’de bağımsız bir sancak merkezi olarak Osmanlı’ya bağlanan kent, Cumhuriyet döneminde ise il statüsüyle devlet öncülüğünde Sümerbank, Dokuma Fabrikası, Tayyare Fabrikası, Anatamir Bakım Fabrikası ve Askeri Dikimevi gibi kurumlarla sanayileşmenin başladığı, önemli bir merkez konumuna yükselmiş.

Kayseri gezilecek yerleri genel olarak kent merkezi, çevresi ve antik kentler olarak üçe ayırmak mümkün. Kent merkezinde Selçuklu ile Mimar Sinan dönemine ait cami, medrese, kapalı çarşı ile daha eski uygarlıklardan kalan kale ve surları bulunuyor. Kayseri’nin çevresi ise daha çok doğal güzellikler olan Erciyes ve Kapadokya başta olmak üzere Kapuzbaşı ŞelaleleriSultan Sazlığı Milli Parkı ile biliniyor. Diğer yandan kent merkezinden 30 dakikalık bir mesafede bulunan Mimar Sinan’ın Ağırnas’taki doğup büyüdüğü ev ise Kayseri’nin en önemli yapılarından. Antik buluntular bakımından da oldukça zengin bir coğrafyada yer alan Kayseri’de Kültepe de mutlaka görülmeli.

1. Kayseri Kalesi ve Surlar

Kayseri-Kalesi-ve-Surlari

Kayseri Kalesi, iç kale ve onu çevreleyen surların meydana getirdiği dış kale olmak üzere iki kaleden meydana geliyor. Türkiye’nin en önemli kalelerinden biri olan Kayseri Kalesi’nin, Roma İmparatorluğu döneminde MS 3’üncü yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor.

2. Kurşunlu Camii

Kurşunlu Camii, Kayserili deha Mimar Sinan tarafından kentte inşa edilen iki camiden biri. Klasik dönem Osmanlı mimarisinin Kayseri’deki özgün eserlerinden biri olan yapı tek kubbeli, tek minareli, kalem nakışları ve süslemeleriyle Kayseri camileri içinde benzeri görülmeyen bir güzelliğe sahip.

3. Kapalıçarşı

Kayseri-Kapalicarsi

Kapalıçarşı, Osmanlı döneminde yapılan kapalıçarşılar arasında İstanbul Kapalıçarşı’dan sonra en büyüğü olarak kabul ediliyor. Kuyumculardan baharatçılara, urgancılardan giyim eşyası satan dükkanlara kadar içinde birçok dükkân bulunan Kapalıçarşı, bugün tüm renkliliğiyle Kayseri ticaretindeki önemini hala koruyor.

4. Bedesten

Bedesten, Osmanlı döneminde uluslararası ticaret yolları üzerinde olması ve yüksek ticaret hacminden dolayı 1498’de kesme taştan inşa edilmiş. Ticaret hacmi yüksek merkezlerde kurulan Bedesten, Vezir Hanı, Pamuk Hanı ve Kapalıçarşı’nın Sipahi Pazarı bölümünün arasında bulunan dokuz kubbeli, dört köşe planlı bir yapı.

5. Gevher Nesibe Şifahanesi

Selcuklu-Uygarligi-Muzesi-Gevher-Nesibe

Gevher Nesibe Şifahanesi (Tıp Tarihi Müzesi), Anadolu’nun ilk tıp merkezi. Tıp Medresesi ve Şifahane olarak yapılan Çifte Medrese, bugünkü adıyla Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi, 1206’da Selçuklu hükümdarı II. Kılıçarslan’ın kızı Gevher Nesibe Sultan adına yaptırılmış. Şehir merkezindeki Mimar Sinan Parkı içerisinde yer alan şifahane, 1982’den bu yana Tıp Tarihi Müzesi olarak hizmet veriyor.

6. Hunat Hatun Medresesi

Kayseri-Hunat-Camii

Hunat Hatun Medresesi, şehrin tam merkezinde, üstü açık kare planlı bir avlunun etrafında sıralanmış bölümlerden oluşuyor. Geometrik Selçuklu motifleri ile süslenmiş bir taç kapıdan girilen medresenin içi bugün çarşı olarak kullanılıyor.

7. Kayseri Arkeoloji Müzesi

Kayseri Arkeoloji Müzesi, tarih boyunca önemli gelişmelerle sahne olan Kayseri ve çevresinden toplanan eserlerin toplandığı önemli bir müze. Müze, kentin ve Kültepe Kaniş’in olduğu kadar çevre yörelerden çıkarılan önemli arkeolojik eserlere ev sahipliği yapıyor.

8. Seyit Burhanettin Türbesi

Seyit Burhanettin Türbesi, ömrünün son yıllarını Kayseri’de geçiren Mevlana’nın hocası Seyit Burhanettin’e ait. Kayseri’de en çok ziyaret edilen inanç merkezi olan Seyit Burhanettin Türbesi, Kayseri kent merkezindeki Talas Caddesi üzerinde kendi adıyla anılan büyük mezarlığın içinde bulunuluyor.

9. Döner Kümbet

Döner Kümbet (Şah Cihan Hatun Kümbeti), Talas Caddesi üzerinde ve Seyit Burhanettin Mezarlığı’nın karşısında yer alıyor. Şah Cihan Hatun adına yaptırılan Döner Kümbet, Kayseri’deki Selçuklu eserlerinin en güzel örneklerinden biri.

10. Saat Kulesi

Kayseri-Saat-Kulesi-Ataturk-Aniti

Saat Kulesi, Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan, kesme taştan inşa edilmiş 10 m yüksekliğinde bir kule. Silmelerle üç kata bölünen Saat Kulesi’nin içi silindir şeklinde olup ortadaki helezoni bir merdivenle saatin bulunduğu bölüme çıkılıyor.

Kayseri yeme ve içme

Kayseri-Yemekleri
Tepsi mantısı, Kayseri’nin en çok bilinen lezzetlerinden

Kentin en az kendi kadar bilinen pastırma ve sucuğunun yanı sıra, mantısı da çok ünlü. Geleneksel Türk mutfağının dışında yöresel yemekleriyle de öne çıkan Kayseri’de yaklaşık 36 çeşit mantı bulunuyor. En yaygın mantı çeşidi et ile yapılmakla birlikte pastırma ve sucuk da adeta Kayseri ile özdeşleşmiş durumda.

Aşmakarna ise kentin diğer bir popüler yemeği. Makarnası, eriştesi ve çorbası yapılan aşmakarna, evlerde en çok tüketilen yiyecek türü. Kayseri’nin en gözde yemekleri arasında olan güveç, özellikle yaz aylarında, sebzeden yapılan bir yemek. Sucuk içi, çemen, fırın ağzı, Kayseri ketesi, pehli, yağlama (şebit mantısı) da çokça tüketiliyor. Açma baklava, oklava baklava, güllü baklava, kamış baklava, fincan ağzı, nevzine, un helvası, telteli, dut pekmezi, aside, incir dolması ise kentin en çok tüketilen tatlıları arasında. Ayrıca üzüm ve dut pekmezi ile incir dolması da yine bilinen tatlı yiyecekler arasında sayılıyor. Su böreği ise, en çok pişirilen börek çeşidi. Develi ilçesine giderseniz cıvıklı pideyi tatmayı ihmal etmeyin.

En güzel yöresel Kayseri lezzetlerini tadabileceğiniz Mix Kayseri Yaşam Merkezi’nde yer alan Çemen’s Gurme, Çemen’s Mutfak, Lunchbox ve Vanilin Chocolate ile yöresel lezzetleri ve çok daha fazlasını tatmanız mümkün.

Hacı Steakhouse ise 2 yıldır faaliyet göstermesine rağmen şimdiden Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi ağırlıyor. Ünlü Kelleci, yalnızca Kayseri’de tadabileceğiniz en özel lezzetlerden olan pöç için tercih edebileceğiniz bir adres.

Bu mekânların yanı sıra, Kayseri’nin ilk 5 yıldızlı oteli ve Kayseri kent siluetinin bir parçası olan Hilton Kayseri’nin en üst katında yer alan Kervansaray Restaurant bir yine yöresel bir lezzet olan bamya çorbası ile birlikte birbirinden enfes tatlar barındırıyor.

Kayseri alışveriş

Kayseri-Alisveris
Kapalıçarşı, kentin alışveriş denildiğinde ilk akla gelen tarihi yerlerinden

Kayseri denince hediyelik olarak akla ilk pastırma ve sucuk gelse de Yahyalı ve Bünyan halıları da kente özgü önemli hediyelik eşyalardan biri. Modern alışveriş merkezleri Kayseri Park, İpek Saray, Almer ve Kaseria’da birçok ünlü markayı ve kış sporları ile ilgili malzemeleri bulmak mümkün. Diğer yandan kent merkezindeki Kapalıçarşı başta olmak üzere, pek çok yöresel dükkânda, kuyumculardan baharatçılara, urgancılardan giyim eşyasına dek pek çok şey bulabilirsiniz.

Kayseri konaklama

Kayseri-Konaklama
Hilton, konumu ile kente gelenlerin ilk tercihlerinden

Kayseri, gerek Kapadokya bölgesinde bulunması ve gerekse de Erciyes Kayak Merkezi’ne yakınlığından dolayı turizm tesisleri ve otel bakımından çok gelişmiş bir hizmet sektörüne sahip. Kayseri ilinde turizm işletme belgeli 13 otel yer alıyor.

Hilton Kayseri, Kayseri kent merkezinin tam kalbinde, Kayseri Havalimanı’na 10 dakika, Erciyes Dağı’na 30 dakika, Kapadokya’ya ise 1 saat uzaklıkta. Kayseri’nin modern yüzlerinden biri olan Hilton Kayseri, yılın dört mevsimi, hem iş hem seyahat amaçlı konaklamalar için Kayseri’nin en çok tercih edilen oteli.

Hilton Kayseri’de 1’i Kral Dairesi, 9’u süit, 5’i teraslı köşe oda, 2’si engelliler için özel oda olmak üzere toplam 212 lüks oda bulunuyor. Kayseri gezilecek yerlere yalnızca yürüme mesafesinde bulunan otel, Kapalı Çarşı’ya 550 m, Kayseri Kalesi’ne 300 m, Atatürk Evi Müzesi’ne 2 km mesafede Erciyes Dağı ve Ali Dağ’ın harika manzarasına sahip.

Kayseri’ye nasıl gidilir

Kayseri şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Kayseri Havalimanı’na İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Diyarbakır Havalimanı, Samsun Havalimanı ve Antalya Havalimanı’ndan Kayseri’ye ulaşım mümkün. Sezona göre bazı dönemlerde ise, Trabzon, Bodrum, Dalaman ve Van’dan da direkt seferler düzenleniyor. Türk Hava Yolları, Pegasus, Onur Air, Atlas Global ve Sun Express’in bu güzel şehre direkt seferleri var. Havalimanından şehir merkezine gitmek için Havaş, taksi, araç kiralama ve otobüs seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

İç Anadolu Bölgesi‘nin en büyük ikinci şehri olan Kayseri, tarihten bu yana ticaret hayatında önemli roller üstlenmesinin yanı sıra günümüzde Türkiye’nin önemli turistik bölgelerine yakınlığı öne çıkıyor. Antik dönemlerde ‘gümüş dağ’ olarak bilinen Erciyes’i, bir saat uzaklıktaki Kapadokya’sı, dünyaca ünlü deha Mimar Sinan’ın Evi, Selçuklu eserleri ve doğal güzellikleriyle Anadolu’nun ziyaret edilmeyi hak eden en nadide kenti. Keşfedin!

2 YORUMLAR

  1. Kayseri’de bu kadar güzel yemekler ve tarihi yapılar olduğunu bilmiyordum. O da benim ayıbım olsun.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here