Kayseri, İç Anadolu Bölgesi’nde, Erciyes Dağı’nın eteklerinde, Yozgat, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Niğde ve Nevşehir ile çevrili, dünyanın en eski şehirlerinden biri. Eski çağlarda Kapadokya adı verilen bölgede, Tuz Gölü‘nden Fırat Nehri’ne dek uzanan bir coğrafyada yer alan Kayseri, pek çok uygarlığın beşiği olan bir yerleşim. 6000 yıllık bir tarihe sahip olan Kayseri, kent merkezinde yer alan ve Selçuklu döneminin en güzel mimari eserlerine sahip olmasının yanı sıra, bulunduğu coğrafya itibarı ile de çevresiyle de çok zengin bir konumda.

Anadolu’nun Toros Dağları ile kucaklaştığı noktadaki konumuyla, Kayseri çevresinde gezilecek yerler oldukça çeşitli. Şehir merkezine yakınlığı ile de rahatlıkla ulaşabileceğiniz pek çok yerin bulunduğu Kayseri çevresinde, doğal güzellikleriyle büyüleyen Kapuzbaşı Şelaleleri, Türkiye’nin yeni yamaç paraşütü adresi Ali Dağ, dünyaca ünlü toz karı ile meşhur Erciyes Dağı, Kapadokya coğrafyasının bir parçası olan benzersiz yeraltı şehirleri, 251 kuş türüne ev sahipliği yapan Sultan Sazlığı ve çok daha fazlasını görme şansınız var.

Kayseri Çevresinde Gezilecek Yerler

Kayseri, Anadolu’nun neredeyse ortasındaki konumuyla, Ankara gibi büyük şehirlerden, Antalya gibi turizm merkezlerine, Kapadokya’nın kalbi Nevşehir’den, gurme cenneti Kahramanmaraş’a çok yakın. Karayolu ile oldukça avantajlı bir konuma sahip Kayseri’ye İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır, Samsun ve Antalya’dan da uçuş seferleri bulunuyor. Kent merkezinden 5 km uzaklıkta bulunan havalimanından dilediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

1. Erciyes Dağı

Erciyes Dağı Kayseri Gezi Rehberi

Erciyes Dağı, Kayseri kent merkezinden 25 km uzaklıkta bulunuyor. Karlı zirvesi ve ihtişamlı duruşuyla tarih boyunca insanoğlunu etkileyen ilk çağlarda tapınılan bir dağ olan ve yüzyıllar boyunca kutsal bir merkez olarak görülen Erciyes Dağı, ovalardan birdenbire yükselen büyük kütleli bir stratovolkan. Erciyes Dağı hem kış turizmi hem dağ tırmanışı, hem de yayla turizmi bakımından yılın her döneminde ziyaretçi akınına uğruyor.

2. Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi Kayseri

Erciyes Kayak Merkezi, Türkiye’nin en iyi pistlerinden birine sahip. Kayseri şehir merkezine 25 km mesafede, 3916 m yüksekliğindeki Erciyes Dağı’nda kurulu olan Erciyes Kayak Merkezi, Türkiye’de dağcılık ve buzul tırmanışları için profesyonel sporcular tarafından en çok tercih edilen merkez. Erciyes, yüksek kar kalitesine sahip dünyada sayılı yerlerden biri olma özelliği ile de kayak merkeziyle Kayseri’nin simgesi.

3. Kapadokya

Kapadokya Kayseri Gezilecek Yerler

Kapadokya, Kayseri’yi de içerisine alan, Türkiye’nin en önemli turizm bölgesi. Kayseri’den bir saatlik mesafede yer alan Kapadokya, adını Kapadokya Krallığı’nın eski ismi olan Katpatuka’dan alıyor. Eşsiz peri bacası oluşumlarıyla Türkiye’nin dünyaca ünlü turizm merkezi Kapadokya, Nevşehir, Uçhisar, GöremeAvanosÜrgüpDerinkuyuKaymaklıIhlara ve çevresini içine alan bir bölge.

4. Kapuzbaşı Şelaleleri

Kapuzbaşı Şelaleleri Kayseri

Kapuzbaşı Şelaleleri, Kayseri’den 2 saatlik mesafedeki Yahyalı İlçesi sınırları içerisindeki Aladağlar Milli Parkı’nda yer alıyor. Tortum, Düden ve Manavgat’tan daha büyük olan Kapuzbaşı Şelaleleri, Aladağlar’ın zirvelerindeki kar ve buzullardan beslenerek oluşuyor. Kapuzbaşı Köyü yakınındaki vadiden dökülerek Zamantı Irmağı’nı besleyen yedi şelaleden oluşan Kapuzbaşı Şelaleleri doğal sit alanı.

5. Ağırnas ve Mimar Sinan’ın Evi

Ağırnas Mimar Sinan Evi Kayseri

Ağırnas, Mimar Sinan’ın Evi’ni barındırmasının yanı sıra, yüzyıllardır Kayseri ve çevresinin en iyi taş ustalarının yetiştiği, göz alıcı tarihi evlerin bulunduğu yer. Ağırnas, yerin üstü kadar altında da labirenti andıran adeta ikinci bir şehre ev sahipliği yapıyor. Ağırnas Kültür Merkezi’nde Mimar Sinan’la ilgili sergilenen koleksiyonu gezebilir, 1857 tarihli Agias Prokopis Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Mimar Sinan’ın Evi, Kayseri kent merkezine 27 km uzaklıktaki Ağırnas Kasabası’nda yer alıyor. Eşsiz güzellikteki eserleri ve mühendislik bilgisiyle adını dünya tarihine yazdıran Mimar Sinan’ın doğduğu ve gençlik yıllarını geçirdiği ev, bölgede taş işçiliğinin önemli örneklerini barındırıyor. Restore edilerek ziyarete açılan evin altında bir yeraltı şehrine ait labirentler bulunuyor.

6. Sultan Sazlığı Milli Parkı

Sultan Sazlığı Milli Parkı

Sultan Sazlığı Milli Parkı, Kayseri’nin 70 km güneyindeki Develi Ovası’nın merkezinde yer alan, Erciyes’in eteklerinde, büyük kısmı sazlarla kaplı bir tatlı bir su bataklığı. Tam anlamıyla bir kuş cenneti olan ve çevresi sazlarla kaplı Tuzlu Göl, Yay Göl, Çöl Göl ve Söbe Gölü’nün birleşmesiyle oluşan Sultan Sazlığı, 251 kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

7. Ali Dağ

Ali Dağı Kayseri

Erciyes Dağı’nın eteklerinde 3 tepeden oluşan ve son yıllarda hava sporlarının önemli merkezlerinden biri haline gelen Ali Dağ, artık ulusal ve uluslararası 17 organizasyonla hava sporlarının önemli merkezleri arasında. Kayseri’nin en eski yerleşim bölgelerinden biri Talas’ta bulunan 2000 rakımlı Ali Dağ’ın coğrafi konumu, özellikle yamaç paraşütünde Türkiye’nin önde gelen merkezi konumunda. Cami kubbesini andıran yapısı, etrafının açık ve düz olması, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yakınlığı ile hava sporlarının en güvenli merkezleri arasında gösterilen Ali Dağ, çevresindeki sıcak hava akımları sayesinde yamaç paraşütü ve yelken kanat pilotlarına uzun mesafelere uçma imkanı sağlıyor.

8. Kültepe Ören Yeri

Kültepe Ören Yeri Kayseri

Kültepe, yani Kaniş ve Karum, Kayseri kent merkezine 24 km mesafedeki Kültepe Ören Yeri’nde bulunuyor. Kayseri tarihini 6000 yıl önceye dayandıran belgelerin gün ışığına çıkarıldığı Kültepe, Hititlerin Anadolu’da kurduğu ilk kentin kalıntısı olan höyük ve etrafında onu saran Karum’dan oluşan bir ören yeri. Kültepe’nin özelliği ise, Anadolu’daki ilk yazılı tabletlerin ve dünyanın ilk organize ticaret merkezinin burada bulunmuş olması.

9. Gesi

Kayseri çevresinde gezilecek yerlerden Gesi, Gesi Bağları türküsüyle meşhur, Kayseri kent merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunuyor. Doğal güzelliği, tarihi yerleri, güvercinlikleri, tarihi taş yapıları ve mağaralarıyla Kayseri’nin güzel bir beldesi. Güvercinlikleriyle öne çıkan Gesi’de, kayalara oyulmuş sayısız yapının yer aldığı Değirmendere Vadisi boyunca, yaklaşık 150 güvercinlik bulunuyor.

10. Yeraltı Şehirleri

Kayseri Yeraltı Şehri

Yeraltı şehirleri, Erciyes ve çevresinde, tıpkı Kapadokya’da olduğu gibi, işlemesi kolay kayalara oyulmuş 11 yeraltı şehri ile 3 kaya yerleşiminden oluşuyor. Kayseri’nin en eski yeraltı şehri olan ve Talas’ta bulunan Ali Dağı Yeraltı Şehri, kazı çalışmalarının devam ettiği Ali Saip Paşa Yeraltı Şehri, Aşağı Pınar mevkiinde bulunan Ağırnas Yeraltı Şehri gibi Kayseri’de pek çok mağara ve dehliz görmek mümkün.

Kayseri’de bunların dışında şehir çevresinde yer alan Erdemli ve Gereme Harabeleri ile Cırgalan Hanı ve Sultan Hanı’nı da görebilirsiniz. Diğer yandan Tekir ve Soğanlı Yaylaları, Derevenk ve Hacer Vadileri, Şeker ve Palas Tuzla Gölü ile Kayseri Çevresinde Gezilecek Doğal Güzellikler saymakla bitmiyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here