Kayseri, şehir merkezindeki tarihi ve mimari güzelliklerinin yanı sıra, çevresindeki doğal güzellikleriyle de bilinmeyi, gezilip görülmeyi sonuna kadar hak eden, kadim bir Orta Anadolu kenti. Bulunduğu konum itibarı ile İç Anadolu’nun güney bölümü ile Torosların birbirine yaklaştığı yerde, tarih boyunca Anadolu’nun önemli ticaret merkezlerinden biri olan Kayseri, başta Erciyes Dağı be Kapadokya’ya yakınlığı itibarı ile oldukça avantajlı.

Erciyes Dağı ve Ali Dağ, Kapuzbaşı Şelaleleri, Sultan Sazlığı ve Aladağlar Milli Parkı ile çevresinde gezilecek pek çok doğal güzelliğe sahip Kayseri, doğa sporlarının, kampçıların ve fotoğraf tutkunlarının uğrak adresi. Bir yandan da zengin mutfağı ve konforlu konaklama seçenekleriyle oldukça turistik bir merkez haline gelen şehir, bir turizm destinasyonundan beklenen her türlü özelliğe sahip.

Kayseri Çevresinde Gezilecek Doğal Güzellikler

Kayseri’nin çevresinde Erciyes’te zirve yürüyüşlerinden buzul tırmanışlarına; Zamantı Irmağı üzerindeki Milli Rafting Parkuru’nda raftingden pelikan, flamingo ve turna gözlemlemeye; Kapuzbaşı Şelalelerinde kendinizi suyun sesine bırakıp huzura doymaya; kayaktan kış sporlarına dek her türlü doğal etkinliğe doyabilirsiniz.

1. Erciyes Dağı

Erciyes Dağı Kayseri Gezi Rehberi

Erciyes Dağı, Kayseri şehir merkezinden 25 km uzaklıkta, karlı zirvesi ve ihtişamlı duruşuyla tarih boyunca insanoğlunu etkileyen ve kutsal bir merkez olarak kabul edilen heybetli bir dağ. Ovalardan birdenbire yükselen büyük kütleli bir stratovolkan olan Erciyes Dağı hem kış turizmi hem dağ tırmanışı, hem de yayla turizmi bakımından yılın her döneminde ziyaretçi akınına uğruyor. Türkiye’nin en iyi kayak pistlerinden birine sahip olan Erciyes Kayak Merkezi, Türkiye’de dağcılık ve buzul tırmanışları için profesyonel sporcular tarafından en çok tercih edilen merkez. Erciyes, yüksek kar kalitesine sahip dünyada sayılı yerlerden biri olma özelliği ile de kayak merkeziyle Kayseri’nin simgesi.

2. Aladağlar Milli Parkı

Aladağlar Milli Parkı

Aladağlar Milli Parkı Kayseri, Niğde ve Adana sınırları içerisinde yer alan ve 1995’ten bu yana milli park statüsünde bulunan bir doğa harikası. 55 hektarlık bir alanı kaplayan ve yarısından fazlası Kayseri şehir merkezine 2 saat uzaklıktaki Yahyalı İlçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Torosların en yüksek zirvelerine sahip olan Aladağlar, Türkiye içinden ve dışından, dağcıların en çok rağbet ettikleri bir yer bölge. Milli park içerisinde Demirkazık Tepesi, Yedi Göller, Hacer Ormanı, Kapuzbaşı Şelaleleri ve Acısu gibi doğal güzellikler bulunuyor.

Yedi Göller, irili ufaklı 7 gölden oluşan doğa harikası bir bölge. Hacer Ormanı ise, çanak şeklinde ve kalkerli toprak yapısına sahip, karaçam ağırlıklı kızılçam, köknar, sedir, titrek kavak ve ardıç gibi ağaç türlerinin yetiştiği bir kamp alanı. Kayseri’nin medarı iftiharı, kentin başlı başına en turistik doğal güzelliği olan Kapuzbaşı Şelaleleri, Yahyalı ilçesine 80 km, Kayseri şehir merkezine ise 190 km uzaklıkta bulunuyor. Debisi oldukça yüksek “v” şeklinde bir vadiye dökülen şelaleler, muazzam bir görüntü oluşturuyor. Tortum, Düden ve Manavgat’tan daha büyük olan Kapuzbaşı Şelaleleri, Aladağlar’ın zirvelerindeki kar ve buzullardan beslenerek oluşuyor. Kapuzbaşı Köyü yakınındaki vadiden dökülerek Zamantı Irmağı’nı besleyen yedi şelaleden oluşan Kapuzbaşı Şelalelerinin bulunduğu milli park doğal sit alanı.

3. Sultan Sazlığı Milli Parkı

Sultan Sazlığı Milli Parkı Kayseri

Sultan Sazlığı Milli Parkı, Kayseri’nin 70 km güneyindeki Develi Ovası’nın merkezinde, Yahyalı, Develi ve Yeşilhisar ilçe sınırları içerisinde kalıyor. Erciyes’in eteklerinde, büyük kısmı sazlarla kaplı bir tatlı su bataklığı olan sazlık yüzlerce bitki ve kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Tam anlamıyla bir kuş cenneti olan ve çevresi sazlarla kaplı Tuzlu Göl, Yay Göl, Çöl Göl ve Söbe Gölü’nün birleşmesiyle oluşan Sultan Sazlığı, Kayseri’nin en önemli turistik bölgelerinden biri.

4. Ali Dağ

Ali Dağı Kayseri

Erciyes Dağı’nın eteklerinde 3 tepeden oluşan ve son yıllarda hava sporlarının önemli merkezlerinden biri haline gelen Ali Dağ, Kayseri’nin en eski yerleşim bölgelerinden biri Talas’ta yer alıyor. 2000 rakımlı Ali Dağ’ın coğrafi konumu, onu özellikle yamaç paraşütünde Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden biri haline getiriyor. Ali Dağ aynı zamanda, çevresindeki sıcak hava akımları sayesinde yamaç paraşütü ve yelken kanat pilotlarına uzun mesafelere uçma imkânı sağlıyor.

5. Zamantı Irmağı

Zamantı Irmağı Kayseri

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinden doğan ve Pınarbaşı, Tomarza, Develi ve Yahyalı ilçelerinden geçen Zamantı Irmağı, Seyhan Nehri ve havzasını besleyen iki büyük koldan biri. Zamantı Irmağı Uzunluğu, debisi, yeraltı geçişleri ve kanyonlarının yanı sıra, profesyonel ve amatör raftingcilerin kullanabileceği parkurlarıyla da oldukça önemli bir rafting parkuru durumunda. 18 km uzunluğundaki Zamantı, Türkiye’nin rafting yapılan en önemli akarsularından biri.

6. Vadiler

Derevenk Vadisi Kayseri
Derevenk Vadisi

Kayseri’nin Talas ilçesi sınırlarında bulunan Derevenk Vadisi, şehir merkezine çok yakın. Araç trafiğine kapalı olan vadiye yalnızca yürüyerek ulaşılıyor zira Derevenk trekking düşkünleri için tam bir cennet. Talas ve Tavlusun Köyleri arasında uzanan dik yokuşları ve uçurum kenarından devam eden patikalarıyla macera tutkunlarının gözdesi. Fotoğraf tutkunlarının gözdesi olan bölge, Kayseri-Sivas yol ayrımına gelmeden 1 km geride bulunan Barsama Vadisi ise, muazzam bir güzelliğe sahip. Kayseri-Nevşehir-Niğde üçgeninde yer alan Soğanlı Vadisi, Yeşilhisar’ın 15 km batısında yer alıyor.

Erciyes Dağı ile Ihlara Vadisi’nin ortasında bulunan Soğanlı Vadisi, Kapadokya bölgesinin en gizemli vadilerinden biri. Hem sahip olduğu bitki örtüsüyle hem de vadi boyunca sıralanmış dik yamaçlarıyla akılları baştan alacak bir güzelliğe sahip Hacer Vadisi, Aladağlar Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Aynı zamanda Kapuzbaşı Şelalesi’ne de oldukça yakın olan vadi, Türkiye’nin en iyi post ormanı olarak kabul ediliyor. Vadi aynı zamanda dağcılar ve trekking tutkunlarının da gözdesi.

7. Göller

Şeker Gölü Kayseri

Kocasinan ilçesinde bulunan Şeker Gölü, Kayseri şehir merkezinden 8 km uzaklıktaki, Şeker Fabrikası arazisi içerisinde yer alıyor. Keykubat Dağı eteklerinde, güneybatısında da I. Alaaddin Keykubat’ın kendisi için yaptırdığı köşkün bulunduğu Şeker Gölü, koruma altında bir bölge. Doğasıyla ve benzersiz atmosferiyle görenleri büyüleyen Palas Tuzla Gölü, Palas Ovası’nın en güzel bölgelerinden. Merkeze 40 km uzaklıkta bulunan ve çevresinde ilk yerleşimin M.Ö. 2000’lere dek uzandığı göl, birinci derece doğal sit alanı.

8. Şelaleler

Kapuzbaşı Şelaleleri Kayseri
Kapuzbaşı Şelaleleri

Kayseri’nin Aladağlar Milli Parkı’ndaki en önemli şelalesi olan Kapuzbaşı Şelalelerinin haricinde, Yahyalı’ya 10 km mesafedeki Derebağ Şelalesi, yine Yahyalı’da bulunan ve Zamantı Irmağı’nın iki yakasından akarak Düden Şelalesi’nin benzeri olan Yeşilköy Şelalesi günün belirli saatlerinde dönüşümlü olarak çekilen ve geri gelen sularıyla ve efsaneleriyle biliniyor. Her biri birbirinden güzel manzaralar oluşturan şelaleleriyle Kayseri’nin doğal güzellikleri mutlaka keşfedilmeli.

9. Yaylalar

Berçin Yaylası Kayseri
Berçin Yaylası

Kayseri’nin Tomarza ilçesine gizlenmiş güzelliklerden biri olan Berçin Yaylası, Türkiye’nin Avşarları bir araya getirmek amacıyla her yıl düzenlenen Dadaloğlu Şenlikleri ile tanınıyor. Deniz seviyesinden 2215 m, Kayseri’den ise 1200 m yükseklikte bulunan Tekir Yaylası ise, Erciyes Dağı’nın kuzeyinde 700 m uzunluktaki bir dağ buzulunun yakınlarında yer alıyor. Aynı zamanda bir kış sporları merkezi olan yaylanın Çobanini, Şeytan Deresi ve Mola Taşı gibi adreslerinde kamp ve doğa sporları oldukça popüler.

10. Kaplıcalar

Kayseri’de ziyaret edebileceğiniz başlıca kaplıcaların ilki, şehir merkezine 65 km uzaklıktaki Bayramhacı Köyü’nde yer alıyor. 4 havuzuyla hizmet veren Bayramhacı Kaplıcası, 38-40 derece sıcaklıktaki suyu ile romatizma, deri, kalp ve kan dolaşımı ile solunum yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olmak için öneriliyor. Bunun dışında, Kayseri’ye 33 km uzaklıktaki Tekgöz Kaplıcaları, Himmetdede Kasabası’nda bulunan Çiftgöz Kaplıcaları ve Dutluk ilçesindeki Dutluk İçmecesi yer alıyor.

Kayseri çevresinde gezilecek doğal güzellikler bunlarla sınırlı değil. Dilerseniz 1 saat uzaklıktaki Kapadokya’a gidebilir, bu büyülü coğrafyaya da bir gününüzü ayırabilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here