Arnavut kökenli olduğu iddia edilen, Kavala‘da 1769’da doğan Mehmed Ali Paşa‘nın ataları geçmişte toprak meselesi nedeniyle Konya’dan Kavala’ya göç etmiş. Uzun yıllar tütün ticareti ile uğraşan Mehmed Ali Paşa, Napolyon’un Mısır’ı işgali nedeniyle bölgeye gönüllü giden kuvvet içerisinde yer almış.

Mısır’da gösterdiği başarı ve kıvrak zekasıyla gerçekleştirdiği hamlelerle başıboş olan askeri kuvvetleri bir araya toplayan Mehmed Ali Paşa, arkasına aldığı askeri güçle birlikte Mısır Valiliği’ne kadar yükselmiş.

Kavalalı Mehmet Ali Paşa Kimdir

Valilik görevine başladığı 1804 yılından itibaren Mısır’ın kalkınmasını sağlayan ve Osmanlı adına güçlü bir ordu kuran Kavalalı, Yunanların başlattığı Mora İsyanı sırasında Mora ve Girit valiliklerinin kendisine verilmesi şartıyla Sultan İkinci Mahmud’a yardımı kabul etmiş.

Mora İsyanı’nı bastırdıktan sonra, Osmanlı-Rus Savaşı’nda Osmanlı’nın yardım isteğini reddeden Kavalalı Mehmed Ali Paşa, Suriye Valiliği’nin kendisine verilmemesi üzerine Suriye’yi işgal etmiş. Mehmed Ali Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa yönetimindeki askerler Adana ve Konya’yı da aşarak İstanbul’a yaklaşınca, Sultan İkinci Mahmud Ruslar’dan yardım istemek zorunda kalmış.

Rus donanmasının İstanbul’a gelmesinden memnun olmayan İngiliz ve Fransızların araya girmesiyle, Osmanlı ile Kavalalı Mehmed Ali Paşa arasında Kütahya Antlaşması imzalanmış. Antlaşmaya göre Kavalalı’ya Mora, Girit ve Suriye valilikleri, oğlu İbrahim Paşa’ya da Adana ile Cidde valilikleri verilmiş.

Kavalalı Mehmet Ali Paşa Konağı
Kavalalı Mehmet Ali Paşa Konağı

Paşa’nın Mısır’da güçlenmesinden rahatsız olan ve ticaret yapması engellenen İngilizlerin kışkırtmasıyla Osmanlı, Kavalalı ile Nizip’te karşı karşıya gelmiş. Osmanlı’nın bir kez daha savaş kaybetmesiyle birlikte Osmanlı donanması teslim bayrağını çekmiş.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Yunanistan, Osmanlı Devleti’ne karşı bağımsızlığını ilan etmiş. Dolaylı yoldan Yunanistan’ın bağımsızlığına katkı sağlayan Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın heykeli, bir dönem yaşadığı şehrin tarihi bölgesinden Kavala’yı selamlıyor.

Kara yoluyla kısa sürede ulaşılabilen, hafta sonları düzenlenen turlarla Türklerin akınına uğrayan Kavala, tarihi ve doğal güzellikleri, kumsalları ve leziz yemekleri ile tercih ediliyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here