Katar, Arabistan Yarımadası’nın doğusunda, İran Körfezi’ne uzanan bir yarımada üzerinde kurulu. Kuzeybatısında Bahreyn, batı ve güneyde Suudi Arabistan ve doğuda Birleşik Arap Emirlikleri var, ancak ülkenin tek kara sınırını Suudi Arabistan oluşturuyor.

Sahip olduğu doğalgaz rezervleri sayesinde kişi başına düşen gelir oranlarına göre dünyanın en zengin ülkesi Katar, Güney Batı Asya’da, yarım ada şeklinde bir coğrafi yapıya sahip. Katar’ı gezmek için ülkenin en büyük ve en gelişmiş şehri Doha’ya gitmeniz gerekiyor.

Katar Nerede Nasil Gidilir

Katar’a nasıl gidilir

Katar’ın başkenti DohaOrta Doğu’nun en önemli hava yolu aktarma merkezlerinden biri. Doha kent merkezinden 15 km uzaklıkta bulunan Hamad Uluslararası Havalimanı (Hamad International Airport), konumu ve geniş varış noktaları ile dünyanın yeni aktarma merkezi olmaya aday.

Katar’a Türkiye’den İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, Ankara’dan ise Esenboğa Havalimanı’ndan ulaşım mümkün. Qatar Airways, Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları’nın direkt, pek çok uluslararası havayolu şirketinin ise aktarmalı uçuşları ile Katar’a uçabilirsiniz.

Katar-Nerede
Doha, Katar

Katar’a direkt nasıl gidilir

Qatar Airways’in Doha’ya İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, Ankara’dan ise Esenboğa Havalimanından direkt uçuşları bulunuyor. Qatar Airways ayrıca Esenboğa Havalimanından günde bir seferin bulunduğu Doha’ya seyahat süresi 3 saat 40 dakika.

Katar HaritasıTürk Hava Yolları’nın Doha’ya, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan direkt uçuş seferi bulunuyor. Seyahat süresi 4 saat 25 dakika.

Pegasus Hava Yolları ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından Doha’ya direkt uçabilirsiniz. Seyahat süresi ise 4 saat 10 dakika.

Pegasus Hava Yolları ve Türk Hava Yolları, Ankara-Doha arasındaki karşılıklı uçuşlarını İstanbul aktarmalı olarak yapıyor. Bu uçuşlar yaklaşık 7-9 saat sürüyor.

Katar’a aktarmalı nasıl gidilir

Dilerseniz İstanbul Atatürk Havalimanından Doha’ya aktarmalı olarak da uçabilirsiniz. Etihad Airways ile Abu Dabi, Gulf Air ile de Bahreyn aktarmalı olarak ulaşabileceğiniz Doha’ya, seyahat süreleri 8-12 saat arasında değişiyor.

Katar’a aktarmalı uçmak dezavantajlı. Zira direkt uçuşlara hemen hemen aynı olan bilet fiyatının yanı sıra, seyahat süresi de neredeyse iki katına çıkıyor.

Doha Havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir

Doha kent merkezinden 15 km, (yaklaşık 15-20 dakika) uzaklıkta bulunan Hamad Uluslararası Havalimanı ile şehir merkezi arasında hizmet veren toplu taşıma hizmetinden turistler faydalanamıyor. Bu nedenle ulaşım için taksi veya araç kiralama seçeneklerinden birini tercih etmeniz gerekiyor. Diğer yandan bazı otellerin havalimanı ile otel arasında servis hizmeti bulunuyor. Rezervasyon sırasında belirtmeyi unutmayın.

Katar‘da yapımının 2019’da bitmesi planlanan metro hattı ile 2000 km’nin üzerinde kara yolu hattı bulunuyor. Ülkeye deniz ulaşımı ise Um Said Limanı ve Doha Limanı’ndan sağlanıyor.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here