Katar, Arap Yarımadası’nın doğusunda yer alıyor. Kuzeybatıda Bahreyn, batı ve güneyde Suudi Arabistan ve doğuda Birleşik Arap Emirlikleri ile çevrili. İran Körfezi’ne uzanan 160 km’lik bir yarımada üzerine kurulu olan Katar’ın tek kara sınır komşusu ise Suudi Arabistan.

Katar’da çöl iklimi hüküm sürdüğünden bitki örtüsü yok denecek kadar az. Alçak düzlüklerden oluşan Katar Yarımadası’nın güneyi çöllerle, kuzeyi ise otlaklarla kaplı. En yüksek noktası, batı kıyılarındaki kireç taşı tepecikleri olan Katar’ın kıyılarında ise burunlar, dar körfezler, tuz yatakları ve mercan kayaları bulunuyor.

Katara Nasil Gidilir

Sınırları içerisinde göl ve akarsuyun bulunmadığı ülkede, yazın sıcaklığın 49°C’ye kadar çıktığı görülürken, kışın ise yağışlar sayesinde hava serinliyor, ancak soğuk olmuyor. Kum fırtınalarının yıl boyunca yaşandığı ülkede, yağmur fırtınaları aralık ve ocak aylarında görülüyor. 

Katar’a ne zaman gidilir

Genel olarak yaşanabilir bir iklime sahip olan Katar’da, yıl boyunca yağmur çok az yağdığından nem oranı oldukça düşük. Ancak Katar, bu ikliminden dolayı doğa sporları için oldukça uygun.

Katar Ne Zaman Gidilir

Katar’da, kış ve erken bahar dönemlerinin yaşandığı kasım ve nisan ayları arasındaki süreç yüksek sezon olarak kabul ediliyor. Kasım ayında ortalama 29 derece olan sıcaklıklar Aralık ve şubat arasındaki dönemde 21-24 derecelere kadar düşüyor. Mart ve nisan aylarında ise tekrar yükselerek 26-31 derecelere ulaşıyor.

Sıcak ve kurak geçen mayıs ve ekim ayları arasındaki dönem ise düşük sezon olarak nitelendiriliyor. Ortalamaların 37-42 dereceler arasında seyrettiği, ancak zaman zaman 50 derecelerin dahi görülebildiği düşük sezonda, iklim şartlarına kum fırtınaları da eklenebiliyor. Hızla gelişen bir turizm potansiyeline sahip olan Katar’ı ziyaret etmek için en ideal dönem kasım ile nisan ayları arası.

Katar'a ne zaman gidilir

Katar’a nasıl gidilir

Katar’ın başkenti DohaOrta Doğu’nun en önemli hava yolu aktarma merkezlerinden biri. Türkiye’den İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan direkt olarak Doha’ya uçmak mümkün. Qatar Airways, Türk Hava Yolları ve Pegasus ile İstanbul’dan 4.5 saat süren bir seyahatin ardından Hamad Uluslararası Havalimanı’nda olabilirsiniz. Ayrıca, Qatar Airways’in günde bir kez uçtuğu Esenboğa’dan Doha’ya yolculuk 3 saat 40 dakika sürüyor.

Katar Orta Doğu coğrafyasının yükselen yıldızlarından. Modern ve yerel kültürü bir araya getiren yaşamı ile keşfedilmeyi bekliyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here