Ana sayfa Almanya Kassel Kassel Yapılacak Şeyler

Kassel Yapılacak Şeyler

1358
0

Kassel’in tam kalbi olan Königsplatz ve Königsstraße Caddeleri boyunca alış veriş yapabilir ve gündelik rutinleri gözlemleyebilirsiniz. Cadde üzerinde Alex Cafe’de bir kahve molası verebilirsiniz. Kahvelerine doyamadığım, özellikle sütlü kahvesi (Milchkaffee) oldukça başarılı olan bir mekan. Yine bu caddede yer alan Königsplatz’taki restoranlarda lezzetli yemekler yiyebilir; ya da City-Point alışveriş merkezine uğrayarak alışveriş yapabilirsiniz.

Kurhessen-Therme

Wilhelmshöhe Caddesi üzerinde yer alıyor, Wilhelmshöhe Parka da yakın bir konumda. Kassel; ılıcaları ve kaplıcalarıyla da meşhur. Şifalı sularının tüm hastalıklara iyi geldiği bilindiği için Almanya’nın tüm yaşlı nüfusu en az bir kez de olsa Kassel’in şifalı sularına koşuyor. Vaktiniz varsa orman içerisindeki açık havuzlarda jakuzi keyfi yapabilirsiniz.

Kassel yapılacak şeyler
Kassel, Königstrasse

Freizeitzentrum Fuldaue

Fulda Nehri Kenarı’nda Orangerie’yi de içine alan uzun bir orman alanı burası. Hava güneşliyse şehirdeki insanlar nereye kayboldu diye düşünmeyin, emin olun herkes burada, ben de dahil! Mangalınız ve arkadaşlarınızı alıp, nehir kenarında güneşin tadını çıkarın. Hatta hava çok sıcaksa, nehirde yüzebilirsiniz. Birkaç kez nehirde yüzme deneyimim oldu, suyun üzerinde durmak bir hayli zor. Bir keresinde de kısa süreli bir akıntıya kapılmışlığım var ne yazık ki. Bu yüzden nehirde yüzmenin keyifli olduğu kadar tehlikeli olduğunu da belirtmek istiyorum. Risk almak istemiyorsanız; Bugasee ya da Am Bühl göllerine giderek yüzebilirsiniz.

Fulda Köprüsü’ne doğru giderseniz harika şaraplar tadabileceğiniz kafeler; ve ucuza içki içebileceğiniz Biergarten (Bira Bahçeleri) bulunuyor. Bunlar arasında Finkenherd’i ve Schiff’i önerebilirim. Fulda Nehri üzerinde düzenlenen bot turlarına da katılabilir ve hemen yakınlardaki Hann. Münden’ı ziyaret edebilirsiniz.

Uni-Kassel

Şehrin tek üniversitesi ve diğer Alman şehirlerindeki gibi dağınık değil, kampüs içinde yer alıyor. Kampüse ve tüm seminerlere özgürce girebilirsiniz. Kampüs içerisindeki binaların eski tank fabrikaları onarılarak yapıldığını belirtmek; burayı görmeniz için bir neden olabilir. Kampüsümüzün içerisinde Pavillon adında tatlı bir kafe var. Ders aralarında sık sık gidip dinlendiğimiz bir yer. Eğer okul periyodunda geliyorsanız; öğlen 11:30 -14:00 arasında yemekhanede çok uygun fiyata leziz yemekler yiyebilirsiniz.

Schlosspark-Wilhelmshohe
Wilhelmshöhe Bulvarı

Schöne-Aussicht

Türkçe karşılığı ‘Güzel Manzara’. Gerçekten de öyle. Kassel tepelik bir şehir; ve bu bölgede Orangerie, Auepark gibi alanların tam tepesinde yer alıyorsunuz. Harika bir manzara sizi bekliyor. Kız arkadaşımla kahvemizi alıp buraya gelerek keyif yapardık güneşli günlerde. Buradan uzaklara bakarsanız Kaufungen şehrini görebilirsiniz. Schöne Aussicht üzerinde Mundo Sunshine Bar&Kitchen yer alıyor. Bu kafenin kokteylleri bir harika ve akşam 5’e kadar yarı fiyatına! Üstelik mekanın ufak bir yapay plajı da var!

Bugasee

Şehrin en bilinen gölü. Yaz aylarında buraya gelerek yüzebilir, güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Göl yaz aylarında çok kalabalık olabiliyor. Bu zamanlarda suyun çok temiz olmadığı söyleniyor. Ben herhangi bir sıkıntı yaşamadım, ancak daha önce bu gölden bakteri kapan ve rahatsızlanan pek çok insan varmış. Bu yüzden dikkat etmenizde fayda var.

Dönche Kassel
Dönche, Kassel

Dönche

Kassel’in yakınlarında yer alan Dönche; aslında koruma altına alınmış doğal bir bölge. Burada her hangi bir yapı yapılmasına izin verilmiyor. Upuzun bir arazi ve doğa yürüyüşleri, bisiklet gezileri için muazzam bir yer. Bisikletle ya da yaya olarak gezerken dikkat etmenizde fayda var çünkü Almanya’da insanlar bireysel olarak binicilik sporuyla yakından ilgileniyorlar. Bölgede de çok fazla binici ve at var, dolayısıyla yürüyüşleriniz sırasında dikkatli olmalısınız.

Documenta

Documenta Kassel’in medar-ı iftiharı. Her 5 senede 1 kez düzenlenen bu 100 günlük modern ve çağdaş sanat festivaline dünyanın dört bir yanında sanatçılar; ressamlar, heykeltraşlar ve karikatüristler katılıyorlar. Arnold Bode tarafından Nazizmin kültürel karanlığından Almanya’yı kurtarıp, çağdaş ve modern bir seviyeye ulaştırmak amaçlanmış hatta ilk documenta’da Picasso ve Kandinsky gibi sanatçılar yer almış. Kassel’e bu tarihlerde gidiyorsanız, erken rezervasyon yaptırmanızı hatırlatmakta fayda var. Bulunduğum sene boyunca ne yazık ki Documenta’ya denk gelemedim. Ancak bu tarihlerde şehrin inanılmaz hareketli ve eğlenceli olduğu söyleniyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here